Res Arcana – desková hra

0

Ponořte se do fascinujícího světa magie, staňte se jedním z mocných mágů, sbírejte esence, vytvářejte jedinečné artefakty a používejte je k vyvolávání draků, dobývání míst moci a k získání vítězství! Získat moc nad královstvím totiž může jen jeden. O tom se ostatně můžete přesvědčit ve fantastické karetní hře Res Arcana na vlastní kůži…

Po pomalejším začátku roku se v Blackfireu evidentně rozhodli, že nás doslova zavalí novými tituly. Srdce každého deskoherního fanouška bezpochyby jásá radostí, bohužel tato záplava nových her sebou nese i jedno úskalí. Vcelku snadno se může stát, že vám mezi prsty nějaký ten kousek prostě proklouzne. A vězte, že v případě Res Arcana by to byla neskutečná škoda. Tento zdánlivě nenápadný kousek totiž bude bezesporu patřit mezi vůbec to nejlepší, co nám letošní rok nabídne.

Za hrou stojí velezkušený Thomas Lehman, jehož můžeme v deskoherním světě znát především díky Dobyvatelům vesmíru, či celé řadě rozšíření pro legendární Pandemic. Jeho posledním autorským počinem, který se dočkal kompletní české lokalizace je však právě Res Arcana (Pandemic: Epicentrum – Evropa se teprve chystá). Hra je určena pro 2-4 hráče od 12 let a herní dobou reálně od 30-60 min v závislosti na počtu hráčů.

Hra staví na osvědčeném systému engine buildingu, ve kterém se budete snažit pomocí kombinace nejrůznějších karet nashromáždit 10 a více vítězných bodů, které vás dovedou k celkovému vítězství. Podobný systém do určité míry využívá i “nestárnoucí Mars- Terrafomace”. Oproti němu je aktuální novinka mnohem svižnější a vůbec celkově úspornější.

Ostatně, už samotná krabice dává tušit, že tento kousek tak trochu klame tělem. V krabici, která je na dnešní poměry relativně malá byste pravděpodobně nehledali titul, který vás posadí na zadek. Jenže Res Arcana právě taková je. A důvod k tomuto hodnocení je vcelku jednoduchý. Stylová grafika, jednoduchá pravidla a perfektně vyvážené herní mechanismy dělají z tohoto kousku ideálního adepta do TOP výběru za letošní rok.

To však maličko předbíháme. Pojďme se tedy nejdříve podívat co se vlastně ukrývá pod víkem. Tentokrát si přijdou na své především příznivci karet, které tvoří hlavní gró této hry. V první řadě zde najdeme karty mágů s různými schopnostmi, které ve hře reprezentují hráče. Další sada je tvořena monumenty, které vám poskytnou určité výhody, tedy za předpokladu, že se vám je podaří koupit. Poslední a nejpočetnější balíček karet tvoří takzvané artefakty. Právě ty se budete snažit zkonstruovat pomocí dostupných surovin a následně zkombinovat s ostatními kartami tak, aby vám poskytli šanci na vítězství. Již zmíněné suroviny jsou druhou hlavní komponentou této hry.  Ty jsou v tomto případě dřevěné a vždy znázorňují jednu z pěti esencí, které se budete v průběhu hry snažit získat.

Pochválit je potřeba autory za velice povedený insert, ke kterém mají jednotlivé komponenty své pevně dané místo. Tím však zdaleka nekončíme. Chronické obalovače bezpochyby potěší informace, že se do připraveného insertu pěkně vejdou i obalené karty, což rozhodně vždy není pravidlem. V případě insertu této hry, ale někdo skutečně přemýšlel a tak kromě přihrádek na obalené karty dostáváme i velice povedený vyjímatelný boxík s přihrádkami na jednotlivé žetony esencí. Díky tomu se nemusíte vůbec zabývat jakýmkoliv rozřazováním a přípravou. Zkrátka a jednoduše vyndáte celý boxík ven a je připraveno.

To ostatně platí i o ostatních komponentech. Res Arcana je totiž úžasně úspornou hrou, kde si vystačíte relativně s málem. Avšak o to větší překvapení na vás bude čekat až zjistíte, co všechno se dá s tímto málem vykouzlit. Samozřejmě jako každá hra vyžaduje i Res Arcana určité znalosti, avšak ve chvíli kdy do hry naplno proniknete, ukáže vám tento kousek všechny své možnosti. A že jich není málo.

Po bleskové přípravě hry a výběru některého z mágů, ke kterému dostanete osm karet artefaktů a pětici esencí se můžete směle pustit do hry. Hra se skládá z několika kol, kdy každé z nich je složené ze třech fází – sběr esencí, provedení akcí a kontrola vítězství. To vše se opakuje stále dokola až do chvíle, kdy některý z hráčů získá deset vítězných bodů, které mu zajistí vítězství.  Nic víc, nic míň.

Avšak zdání může klamat, za relativně jednoduchými pravidly a stále opakujícími se kroky se skrývá perfektně promazaný stroj, který když se vám podaří správě rozhýbat, nic vás již nezastaví. První fáze herního kola je vcelku jasná a jak už její název napovídá, nepůjde o nic jiného než o získání surovin, které upotřebíte v následující fázi.

A právě fáze akcí je tím hlavním co potrápí vaše mozkové buňky. Právě v té chvíli budete využívat vlastnosti vyložených karet, vykládat nové karty, ovládat monumenty a místa moci, případně zahazovat karty pro zisk zdrojů. Právě za pomoci těchto akcí se budete snažit vše zkombinovat co nejlépe tak, abyste vygenerovali co nejvíce zdrojů a získali tak deset vítězných bodů dříve než ostatní. V závěrečné fázi pak jen překontrolujete počet získaných bodů.  Nic víc, nic míň.

Jenže za touto zdánlivou jednoduchostí se ukrývá nepřeberné množství kombinací. A tak sladit vše do skvěle fungujícího celku není vždy úplně jednoduché. Avšak právě v tom tkví kouzlo této hry. Prakticky jen s osmi kartami dokážete v této hře doslova divy. Minimálně v tomto je Res Arcana zcela unikátní a bezesporu si zaslouží naši veškerou pozornost.

Navíc již zmíněné mechaniky skvěle fungují prakticky v jakémkoliv počtu hráčů. Což také není vždy pravidlem. Nemusíte se tak bát si ji zahrát ve dvou, stejně jako ve čtyřech. Jediná nevýhoda může být snad jen  v přílišném taktizování a promýšlení jednotlivých tahů. Pokud totiž narazíte na nesprávné spoluhráče, může se hra zbytečně natáhnout, čímž vcelku pochopitelně ztratí ten správný drive a plynulost.

To je snad jediná výtka k této povedené hře a to za ni ani nemohou autoři, jako spíše moc přemýšliví hráči. Res Arcana je tak po všech stránkách naprosto skvělou hrou, která exceluje snad ve všech myslitelných aspektech. Od samotných herních mechanismů, variability, přístupnosti pravidel, zpracování až po úžasné grafické zpracování, které skvěle navozuje tu správnou fantasy atmosféru. Pokud vás tedy fantastické téma alespoň trochu zajímá a máte rádi vymýšlení nejrůznějších kombinací je Res Arcana právě pro vás.RES ARCANA
AUTOR: THOMAS LEHMANN
VYDAVATEL ORIGINÁLU: SAND CASTLE GAMES
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-4
VĚK: 12 LET
HERNÍ DOBA: 30-60 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..