Sophie Hannah – Vraždy s monogramem – 2. vydání

2

Druhé upravené vydání v interpretaci Michala Zelenky je doplněno hudbou Kryštofa Marka.

Nejslavnější postava z pera královny zločinu je zpět… Potomci Agathy Christie svolili k návratu Hercula Poirota na stránky nových napínavých příběhů – nesnadného úkolu důstojně navázat na tradici poirotovských detektivek se ujala bestsellerová autorkaSophie Hannah. Výsledkem jsou Vraždy s monogramem, spletitý případ zasazený do Londýna 20. let minulého století. Ďábelsky chytrý hlavolam plný falešných stop a snadno přehlédnutelných, o to však důležitějších detailů může rozřešit jen legendární belgický puntičkář a jeho brilantní „malé šedé buňky“. 

…………………………………………………………….

Loňský literární podzim, v tomto případě přesněji září, se bezpochyby nesl ve znamení návratu legendárního vyšetřovatele Hercula Poirota.  Kniha vyšla současně ve 28 jazycích v 50 zemích a skoro celý svět netrpělivě očekával tuto událost s nadějí i obavami. Na své si přišli i milovníci mluveného slova, jenž preferují audiopodobu svých oblíbených knih, protože takřka záhy jej vydalo vydavatelství Tympanum. Nyní se však Poirot a Vraždy s monogramem opět vrací na scénu, tentokrát v novém hávu.

largeZatímco zarytí obdivovatelé Agathy Christie a jejích postav neúnavně debatovali o výsledku snažení britské spisovatelsky Sophie Hannah, jejich audioknižní kolegové si jenom povzdechli nad výslednou podobou audioknihy. Protože se Tympanum v původní verzi rozhodlo využít nahrávky KTN, postrádala tato nahrávka jakýkoliv hudební doprovod a volba Pavla Chovance coby narátora, nedopadla také úplně na výbornou.

Nebývá pravidlem, aby nakladatel nebo vydavatel uznal, že finální produkt nedopadl úplně nejlépe. Tympanum ovšem chce, aby jeho fanoušci byli co nejspokojenější, a tak se odhodlalo k nezvyklému kroku. Vyslyšelo výtky řady recenzentů a posluchačů, uznalo, že tato nahrávka by si zasloužila větší péči, a tak právě na jejich popud vznikla audiokniha úplně nová, tentokrát pod taktovkou velezkušeného Dimitrije Dudíka a  Michala Zelenky, coby narátora.

Zatímco Dimitrij Dudík má za sebou řadu úspěšných audioknih v čele s Vykoupením z věznice Shawshank nebo právě adaptace knih a povídek Agathy Christie, Michal Zelenka je na tom o poznání hůře. Na výsledku tento fakt není ani v nejmenším znát. Dudík měl celou režii pevně v rukou a nasměroval “nezkušeného” narátora správným směrem.

mediumDíky této dvojici tak ožívá Hercule Poirot ve svém nejnovějším dobrodružství, v němž se posluchači ocitají spolu s věhlasným detektivem v Londýně, na něhož čeká další ze zapeklitých případů. V hotelu Bloxham je objevena trojice mrtvol.  Všichni leželi na zádech a v ústech každého z nich se našel manžetový knoflíček s iniciály PIJ. Poirot samozřejmě neváhá a po hlavě se vrhá na pomoc Scotland Yardu při pátrání po vrahovi. Kousek po kousku skládá jednotlivé dílky dohromady, jenže netuší, že vrah má v plánu udeřit ještě jednou.

Nechme stranou hodnocení tohoto díla po literární stránce. O tom bylo již napsáno dost a dost. Podívejme se ovšem blíže na nejnovější audiopodobu Vražd s monogramem. Rozdíly oproti první nahrávce jsou patrné hned na první pohled. Kromě změny narátora je jím i hudba Kryštofa Marka, která provází posluchače celou audioknihou a napomáhá oddělovat kapitoly a dílčí pasáže v příběhu.

Hudební složka je rozhodně příjemná a osvěžující, ovšem daleko důležitější je výkon interpreta, se kterým stojí a padá celá audiokniha. Nutno říct, že Michal Zelenka se svého úkolu zhostil opravdu na výbornou. Během poslechu tak rozhodně nebudete mít ani nejmenší problém s odlišením jednotlivých postav. V průběhu celé knihy mění intonaci a výslovnost přesně tam, kde je potřeba a na rozdíl od Chovance, jenž načetl první adaptaci, působí suverénním a jistým dojmem. Nevadí ani jeho mladistvý hlas, jelikož celý příběh je vyprávěn především z pohledu mladého detektiva Catchpoola, jenž zde zastupuje vypravěče a k němu se Zelenkův hlas hodí opravdu výborně.

Druhé vydání Vražd s monogramem je krásným příkladem toho, jak perfektně odvedená práce dokáže jinak průměrnou knihu pozvednout o stupeň výše, zatímco nevýrazné zpracování ji uvrhne do ještě větší šedi. Na závěr nezbývá, než před Tympanem smeknout a zatleskat za to, že své posluchače neignoruje a naslouchá jim, protože hlavně díky této kritice mohla vzniknout audiokniha, která rozhodně stojí za poslech.

Audiokniha vychází ve vydavatelství Tympanum
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOKAUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdSophie Hannah (1971) Mezinárodní bestsellerová autorka psychothrillerů, publikovaných ve více než dvaceti zemích, adaptovaných pro televizní zpracování a ověnčených mimo jiné britskou National Book Award za krimi roku. Píše rovněž poezii, za niž byla nominována na cenu T. S. Eliota. Po více než 40 letech vrátila na literární scénu legendárního belgického detektiva Hercula Poirota. Její nový příběh Vraždy s monogramem vychází ve 28 jazycích a 50 zemích světa a navazuje na tradici poirotovských detektivek Agathy Christie.


wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.