Small World of Warcraft – desková hra

0

Legendární Warcraft se po letech vrací do světa deskovek, aby opět trhal prodejní rekordy. Tentokrát v tom však nebude sám. V Blizzardu se rozhodli spojit svět Azerothu s neméně známou deskoherní značkou Small World a výsledkem je vcelku nepřekvapivě Small World of Warcraft. Bude však toto spojení dvou známých značek stačit k úspěchu?

Představovat legendární Warcraft je pravděpodobně zcela zbytečné. Jedná se o jednu z nejlegendárnějších videoherních značek, která je zde s námi již od roku 1994 a na které vyrostli miliony hráčů po celém světě. Ostatně, jeho MMORPG mutace World of Warcraft patří i šestnáct let od svého prvního vydání k nejhranějším online titulům na světě. Je tedy vcelku pochopitelné, že takto silná značka musela dříve, či později přerůst videoherní rybníček a stát se doslova popkulturním fenoménem. Jasným důkazem je nepřeberné množství knih a komiksů zasazených do světa Azerothu, filmová adaptace, či deskové hry, o které půjde dnes především.

Deskoherní pamětníci si ještě možná pamatují na masivní figurkovou záležitost Erica M. Langa, kterou u nás před více než deseti lety vydal Blackfire. To už je však deskoherní pravěk. Tuto hru budete shánět jen s velkými obtížemi po bazarech. A tak nastal ideální čas poohlédnout se po něčem novějším. 

Ideálním řešením je právě vydaná deskovka, která spojuje dva fenomény dohromady. Na jedné straně je již zmíněný Warcraft. Na straně druhé pak neméně úspěšný Small World Philippa Keyaertse. Žel bohu tato hra u nás zatím nikdy v české lokalizaci z mnoha důvodů nevyšla. A to i přesto, že se již jedná o léty prověřenou nestárnoucí klasiku, ke které se stále vrací bezpočet hráčů po celém světě. Ke Small Worldu se tak dostali ve většině ostřílenější hráči, kteří se nebáli nakupovat hry v angličtině. Běžným deskoherním fanouškům však tento klenot zůstával až do současnosti ukryt. Časy se naštěstí mění a tak Small World konečně přichází i na český trh. Byť v lehce upravené verzi inspirované světem Azerothu.

Koncepčně se původní Small World řadí ke skutečně jednoduchým hrám, díky kterým se tento titul stal velmi oblíbeným pro tzv. rodinné hraní. Ostatně, doporučený věk od osmi let, s tím že vcelku v pohodě zvládnou i mladší, herní doba do hodinky a půl a hra pro 2-5 hráčů leccos naznačují. Tohle zkrátka není žádné Twillight Imperium a ani zkombinování s oblíbeným Warcraftem na tom nic nezmění. Na druhou stranu, pokud se do SWOWka pustíte s bandou stratégů, tak počítejte že se vám partie může docela natáhnout. To je ale u většiny her vcelku běžný jev.

Mimochodem, pokud již máte nějakou Small World hru za sebou, budete i u aktuální novinky jako doma. Small World of Warcraft (SWOW) zachovává veškeré základní mechanismy původní hry a pouze ji obohacuje o pár drobných detailů. Pokud tedy již máte Small World doma, či ho máte nahraný, můžete s klidným srdcem následující řádky přeskočit. SWOW vám žádné větší překvapení nepřinese. A to je vlastně dobře, protože proč měnit něco, co výborně funguje?

Pro mě osobně je hodně potěšující fakt, že se pomalu ale jistě upouští od trendu, kdy každá hra musela obsahovat pořádnou hromadu plastu v podobě nezbytných miniatur. Figurky jsou fajn, ale nemusí být u každé hry za každou cenu. Což je případ i SWOWka. V případě tohoto kousku si tak zcela vystačíte s pořádnou hromadou kartonu. Jediný plast, který zde najdete je velice efektní a vymakaný insert, který vám nemalým způsobem usnadní přípravu hry. Nejrůznějších žetonů a dalších kartonových dílků je zde opravdu požehnaně a kdyby jste měli vše v jednom pytlíku, tak půl večera jen připravujete hru. Autoři si však v tomto ohledu dali skutečně záležet a tak je příprava hry záležitostí na dvě tři minutky.

Jak již bylo řečeno, jednotlivé partie aktuální novinky probíhají obdobným způsobem, jako v původní hře Small World. Na začátku hry si tak nadraftujete rasu a její speciální schopnost, nafasujete žetonky a můžete se vydat obsazovat rozlehlý svět. To probíhá za pomoci příslušných žetonů, kolem kterých se vše točí. Vcelku pochopitelně máte žetonů pouze omezený počet a tak musíte vždy velice dobře přemýšlet nad tím, jak je využít, aby vám přinesli co nejvíce vítězných bodů.

Jakmile vám totiž dojdou síly, nezbývá než svou rasu odsoudit k nevyhnutelnému úpadku a nahradit jí novou, lepší, progresivnější. Zkrátka takovou, se kterou se vám bude co nejlépe hrát a jejíž schopnosti dokážete využít na maximum. A tak pokračujete stále dokola. Tedy alespoň do chvíle, než se postavíte skutečnému soupeři. V tu chvíli se zde zdánlivě jednoduchého kousku stává vcelku slušná válečná hra. I přesto je ale základní koncept hry skutečně jednoduchý, což ho dělá skutečně přístupným všem skupinám hráčů. Více už ale do podrobností zabíhat nebudu. Od toho slouží pravidla, nebo některý z vynikajících videonávodů, které jsou již na youtube dostupné.

Oproti původní hře je zde sice pár změn, avšak ve výsledku se nejedná o nic, co by výraznějším způsobem změnilo váš pohled na původní hru. Nováčci navíc nemusí nic řešit, ty žádné srovnání nemají. Na první pohled si tak všimnete především herního plánu. Ten zde není tentokrát koncipován jako jeden kontinent, ale jako herní plán složený z několika menších, či větších ostrovů, jejichž počet se liší v závislosti na počtu hráčů. Právě tato změna asi nejvíce mění koncept a strategii z původní hry. Nutno však říct, že k lepšímu. Na hráče tak čeká daleko více možností, ale i věcí k uhlídání, což samozřejmě vyžaduje určité schopnosti. Rozhodně se však nemusíte bát, že by se jednalo o něco extra složitého.

Další nejviditelnější změnou je pak vcelku pochopitelně celková grafická úprava, použité rasy a jejich schopnosti. Ty se zcela podřizují světu Warcraftu, aby co nejlépe navodili patřičnou atmosféru. A nutno říct, že toto se autorům podařilo opravdu velice dobře. K tomu se ostatně váže další z inovací, se kterými autoři u této hry přišli. Warcraft je známý svou neutuchající válkou mezi Hordou (orkové, taureni…) a Aliancí (lidé, trpaslíci…) a i to se podařilo autorům do hry vcelku dobře zapracovat. Za poražení některého z hráčů opačné frakce budete získávat bonusové body, čímž vás hra tak trochu vede i na místa, která byste bez této mechaniky nechali jinak bez povšimnutí.

Úplnou novinkou, se kterou SWOW přichází je pak speciální týmová varianta Bitva o Azeroth. Ta do hry přináší určitý týmový element, kdy sice základ zůstává stejný, ale je zde kladen daleko větší důraz na již zmíněné frakce, kdy na konci hry může vyhrát pouze jedna z nich. Tato varianta sice kompletně nemění celkovou hratelnost, ale je vcelku milým osvěžením, které rozhodně může zaujmout a dodává hře na větší variabilitě.

Jediná výtka, kterou bych ke SWOW měl, tak bude patrně mířit k samotnému překladu. Zde však předem upozorňuji, že Blackfire je v tom nevinně. Blizzard totiž bohužel z nějakého nevysvětlitelného důvodu nedovolil českému Blackfiru přeložit názvy ras do češtiny. Místo lidí jsou zde Humans, trpaslíci jsou Dwarves a tak dále. Bohužel to působí maličko jako takový kočkopes a některým hráčům to může narušit maličko dojem z hraní. Pro mne osobně to byl však jen důvod k pousmání a více mě to nerušilo, ale jak se říká sto lidí… Každopádně v tomto je český distributor zcela nevinně a netřeba se na něj za to zlobit. Politiku Blizzardu zkrátka není občas úplně lehké pochopit…

Nový Small World je výtečným pokračováním známé herní značky, která v této reinkarnaci vzala pod svá křídla další herní legendu a společnými silami přinesli hráčům opravdu zajímavý kousek, který by neměl zůstat nepovšimnut. Small World je zasloužená klasika a pokud navíc patříte k obdivovatelům světa Warcraftu, skutečně nemáte moc důvodů proč nad tímto opravdu povedeným kouskem váhat. Small World of Warcraft je zkrátka pecka, která nesmí chybět v žádné deskoherní sbírce.


 

SMALL WORLD OF WARCRAFT
AUTOR: PHILIPPE KEYAERTS
VYDAVATEL ORIGINÁLU: DAYS OF WONDER (2020)
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 2-5
VĚK: 8 LET
HERNÍ DOBA: 80 MINUT

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..