Simon Mawer – Provazochodkyně

0

ANOTACE:
Marian Sutrová, jedna z mála přeživších agentů Velitelství zvláštních operací, čelila zatčení, brutálním výslechům i hrůzám pobytu v koncentračním táboře Ravensbrück. Na jaře roku 1945 se vrací do Anglie, kterou sotva poznává, učí se žít v poválečné realitě, jíž nerozumí, a hledá záchytný bod, s jehož pomocí by mohla začít budovat svůj nový život. Ačkoli se ji snaží podpořit rodina i nová známost, nepřestávají ji pronásledovat vzpomínky na strašlivé a intenzivní zážitky. Nedokáže v sobě potlačit ani touhu po dobrodružství. Když ji její bývalý řídící důstojník láká zpět do temného světa špionáže, těžko odolává. Dostává se do tíživého soukolí politiky studené války a nakonec je nucena riskovat všechno – aby ochránila ty, které miluje, aby pomohla věci, které věří, a aby dokázala najít smysl vlastní existence v novém světě. A to ještě netuší, že získala mladého obdivovatele, který její dráhu bedlivě sleduje…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Druhá světová válka je bezpochyby stále vděčným tématem pro fascinující příběhy, plné silných lidských osudů zasazených na pozadí jednoho z nejstrašnějších konfliktů lidských dějin. Tohoto si byl ostatně vědom i Simon Mawer, jenž svým fanouškům přinesl příběh Dívky, která spadla z nebe. Málo koho však napadlo, že by se mohl relativně uzavřený příběh Marian Suterové dočkat pokračování. Autor však překvapil a tak můžeme nahlédnout do dalších osudů této odvážné mladé ženy, jenž u nás vyšlo pod prozaickým názvem Provazochodkyně.

A stejně jako v případě prvního dílu, i Provazochodkyně se nakonec dočkala své audiopodoby, které se opět ujalo jedno z našich předních vydavatelství – OneHotBook, jenž stojí i za první nahrávkou. V Dívce, která spadla z nebe ztvárnila hlavní postavu Marian Suterové a zároveň i roli vypravěče Lucie Pernetová, které tato kniha dokonale sedla. Poslouchat tento silný příběh v jejím podání byla skutečně radost a tak bylo vcelku nasnadě, že se tato čím dál oblíbenější interpretka ujme i případného pokračování.

Ostatně, stejně jako v případě prvního dílu, se i zde stala Lucie Pernetová tváří, se kterou se budeme setkávat na přebalech Provazochodkyně. Grafickým pojetím se tak opět značně odlišuje od své knižní předlohy, skvěle však ladí k prvnímu dílu v audiopodobě, se kterým tvoří líbivý celek. O OneHotBook je ostatně známo, že velmi dbá i na nejmenší detaily a právě přebaly jejich audioknih jsou toho jasným důkazem.

Simon Mawer nás však tentokrát nezavádí do stejného období, jako v první knize.Když se k ní na začátku tohoto příběhu vracíme, je z ní již více než osmdesátiletá žena, která na svůj život vzpomíná s o více než deset let mladším Samem. Společně s Mirian tak společně procházíme nelehkým poválečným obdobím, kdy jí pronásledují vzpomínky na léta minulá, ty jí nakonec dovedou až k úvahám o sebevraždě. Od té nakonec upustí snaží se ze všech sil adaptovat na novou éru jejího života, klid však stále nenalézá…

Ačkoliv je Provazochodkyně od prvního dílu značně odlišná a někteří čtenáři/posluchači mohou postrádat akci a špionské nasazení, rozhodně to neznamená, že bychom se snad měli nudit. Autorovi se podařilo opět vykreslit barvitý příběh, který rozhodně dokáže zaujmout. Když k tomu navíc v případě audioknihy připočteme i výkon interpretů, je výsledek více než jasný – Provazochodkyně rozhodně stojí za poslech.

Když už jsme u interpretů, je potřeba zmínit, že v tomto případě nenačítá celou knihu Lucie Pernetová úplně sama. Samozřejmě jí patří podstatná část knihy, místy jí však zdatně sekunduje Marek Holý, jenž se ujmul postavy Sama, který naslouchá vyprávění osmdesátileté Marian. Díky tomu je poslech více plastičtější a celá nahrávka se tak posouvá blíže k posluchači.

Co se týče výkonů interpretů, není jim v podstatě co vytknout. Ostatně pokud jste měli možnost zaposlouchat se do Dívky, která spadla z nebe, nebude pro vás ani Provazochodkyně žádným překvapením. Celá audiokniha pokračuje ve stejném stylu, jako první díl. Lucie Pernetová tak opět exceluje a i když její hrdinka již není tak mladičká, opět se jí podařilo ji zachytit do nejmenšího detailu. Ani Marek Holý nijak nezaostává a Sam v jeho podání je tak rovnocenným partnerem životem ostřílené Marian.

K celkové atmosféře a vyznění audioknihy bezpochyby napomáhá i nezbytný hudební doprovod, bez kterého bychom si již audioknihy tohoto vydavatele nedokázali představit. Ten tématicky navazuje na Dívku, které spadla z nebe a díky tomu tak ještě více umocňuje pocit, že obě knihy k sobě neodmyslitelně patří.

Provazochodkyně je více než důstojným pokračováním silného příběhu ženy, která se nebála postavit děsům tehdejší doby a svou troškou přispět k ukončení největšího konfliktu v lidských dějinách. OneHotBook a především pak Lucii Pernetové tak patří velký dík za celkové zpracování obou audioknih, které budou ozdobou nejedné audioknižní knihovničky.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.