Simon Mawer – Dívka, která spadla z nebe

0
ANOTACE:

Marian je napůl Angličanka a napůl Francouzka: zkrátka ideální adeptka pro britský výsadek ve Francii za 2. světové války. Roku 1943 ji po náročném výcviku v pouhých dvaceti letech umístí nedaleko malého městečka Lussac, odkud má pomáhat místnímu odboji a při tom zařídit emigraci pro významného fyzika Clémenta žijícího v Paříži – známého svých rodičů a zároveň vlastní platonickou lásku z doby dospívání. Skutečnost, že mezi sebou stále vnímají citové pouto, jí může pomoci, anebo úkol naopak zkomplikovat. Jak v prostředí všudypřítomného klamu špionáže rozeznat, kdo je spojenec a kdo nepřítel?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Druhá světová válka, i přes hrůzy které způsobila, stále láká autory k novým fascinujícím příběhům zasazených do tohoto období. Silné lidské příběhy zasazené na pozadí jednoho z nejstrašnějších konfliktů lidských dějin jsou vděčným tématem, který si své fanoušky vždy najde. Tohoto si byl vědom i Simon Mawer, jenž svým fanouškům přinesl příběh Dívky, která spadla z nebe. Ta se nyní, čtyři roky od svého prvního českého vydání, dočkala i své audiopodoby v podání skvělé Lucie Pernetové. Zaposlouchejme se tak za rytmu francouzského šansonu do jedinečného příběhu o odvaze, odhodlání a sebeobětování dívky daleko za nepřátelskou linií…

Simon_Mawer_Divka_ktera_spadla_z_nebe_audio_OneHotBook_3DBritský spisovatel Simon Mawer, již nějakou tu dobu patří ke stálicím na literárním poli. Ostatně i u nás se těší poměrně velkému zájmu. Může za to především jeho kniha Skleněný pokoj, jenž autor zasadil do prostředí brněnské vily Tugendhat. Jeho záběr je však mnohem širší, kromě již zmíněného Skleněného pokoje se čtenáři mohli vydat i po stopách Jidáše Iškariotského, nebo právě do období druhé světové války s Marian Suterovou v Dívce, která spadla z nebe. Tu navíc doplnil nedávno i druhý příběh (Provazochodkyně), jenž by se měl snad v budoucnu také dočkat svého audio zpracování.

Vraťme se však k Dívce, která spadla z nebe a její audiopodobě, kterou pod svá křídla vzalo jedno z našich předních audiovydavatelství OneHotBook. Pro postavu Marian tentokrát vybrali Lucii Pernetovou, kterou jsme již mohli slyšet například v oceňovaném Sběrateli, Dívce ve vlaku, či v S elegancí ježka, kde ztvárnila postavu dvanáctileté Palomy. Ve všech těchto zmíněných dílech však měla po boku některého ze svých kolegů, teprve až Dívka, která spadla z nebe její první samostatnou audioknihou, o jejíž načtení se stará od začátku do konce sama.lewis_podklad

Ve OneHotBook šli dokonce tak daleko, že se Lucie Pernetová nestala pouze hlasem Marian Sutrové, ale dokonce i tváří, se kterou se budeme setkávat na přebalech této audioknihy. Grafickým pojetím se tak značně odlišuje od své knižní předlohy, což v tomto případě rozhodně nijak nevadí, jelikož odhodlaný výraz interpretky na obalu, skvěle zachycuje celkovou atmosféru audioknihy.

A jaký příběh si pro nás autor vůbec připravil? Marian je devatenáctiletá dívka, kterou britská tajná služba, díky jejímu francouzsko-anglickému původu, vycvičila pro přísně tajnou operaci na okupovaném francouzském území. V roce 1943 se tak po náročném výcviku ocitá za nepřátelskou linií, kde má pomáhat místnímu odboji a přitom se pokusit dostat do Anglie významného fyzika Clémenta, její platonickou lásku z doby dospívání. Pomůže jí citové pouto ve splnění úkolu, nebo jí naopak přitíží?

Příběh jako takový, je ve své podstatě vcelku jednoduchý a autor se ho ani nesnaží ani nijak významně zkomplikovat. To však neznamená, že by nestál za pozornost. Těšit se můžeme na řadu zajímavých zvratů, kterými posouvá příběh kupředu. Přesto nebude největším lákadlem této audio/knihy příběh, ale samotné prostředí okupované Francie a především pak postava Marian, na které si dal autor opravdu záležet. S postupujícím příběhem tak sledujeme její vývoj od naivní nedospělé dívenky, až po odhodlanou ženu, která se nezalekne, ani pronásledovatelů v podobě gestapa.

Čekala jsem, že se příběh uzavře tak, jak by člověk doufal. Jenže najednou přišlo něco hodně překvapujícího, co se při tom odehraje jen v několika větách. Ale líbilo se mi to, být šokovaná knihou. Když jsem ale četla ve studiu, zapomněla jsem, co vím – protože audiokniha jde po příběhu hrdinky a ta také netuší, co se děje a jak to dopadne,“ naznačuje vypravěčka, na co se mají posluchači psychicky připravit.

Tento samotný vývoj se navíc skvěle podařilo zachytit i samotné interpretce, která již v předchozích audioknihách doslova excelovala a v Dívce, která spadla z nebe tomu není jinak. Postava Marian Lucii dokonale sedla a skvěle tak koresponduje s jejím přednesem. Nikde zbytečně nepřehrává a přesto se jí podařilo zachytit většinu důležitých emocí, kterými hlavní hrdinka hýří.

K celkové atmosféře a vyznění audioknihy bezpochyby napomáhá i nezbytný hudební doprovod, bez kterého bychom si již audioknihy tohoto vydavatele nedokázali představit. Ten byl opět velice pečlivě vybrán a skvěle tak koresponduje s tehdejší dobou. Navíc rozverné tóny akordeonu dávají tušit, že i přes nepříznivou situaci by mohlo být líp a uchovávají tak naději na lepší zítřky.

V Dívce, která spadla z nebe opět dostáváme umě provedenou audioknihu, kterou je doslova radost poslouchat. A přestože se nejedná o vrchol současné literatury, svým pojetím, a v případě audioknihy pak interpretací výborné Lucie Pernetové, rozhodně dokáže zaujmout a zpříjemnit tak nejedno odpoledne. Jedenáct a půl hodiny tak uteče jako voda a vy budete toužit po dalším příběhu této odvážné mladé ženy.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..