Scythe – desková hra

0

Loňský rok byl na velké deskoherní tituly opravdu štědrý. Pokud bychom však měli vypíchnout pouze jednu, která dokonale drtí svou konkurenci, bude jím bezpochyby Scythe (čtěte „sajt“, česky „kosa“), jenž vydalo Albi. O jejím úspěchu u hráčů ostatně svědčí i nedávno vyhlášené ceny Trolí palec za rok 2017, kde se Scythe s přehledem umístil na prvním místě.

Za tímto strategickým skvostem pro 1-5 hráčů stojí americký deskoherní designér Jamey Stegmaier, jenž společně se svým partnerem Alanem Stonem vytvořil již celou řadu titulů. Žádný však nedosáhl takového úspěchu jako právě Scythe. A stejně jako celá řada dalších velkých titulů i Scythe zamířil nejdříve na Kickstarter, kde zkusil své štěstí. Kampaň byla více než úspěšná a tak vcelku záhy spatřila světlo světa i ostrá verze, kterou si vyhlédlo vydavatelství Albi a přineslo ji v průběhu loňského roku i českým hráčům v plně lokalizované verzi.

Když už jsme zmínili autora designu a herního světa slušelo by se uvést i člověka, jenž má na svědomí i vizuální stránku hry, protože ruku na srdce, velká část z nás vybírá především očima. Tu v případě Scythe má na svědomí Jakub Rozalski, jehož ilustrace jsou doslova dechberoucí a dodávají hře jedinečnou atmosféru. Ostatně stačí se zahledět na obří krabici, kterou zdobí jeho nádherná ilustrace.

Po nahlédnutí dovnitř nalezneme skutečně bohatý obsah, ve kterém si takřka každý přijde na své. Ostatně krabice je nacpaná přímo k prasknutí. Jako první na nás vykouknou obsáhlá pravidla, která sice na první pohled mohou na běžné a sváteční hráče působit lehce děsivě, naštěstí jsou velmi dobře srozumitelná. Vše je navíc doplněno řadou doplňujících ilustrací, takže se nemusíte bát, že by vám bylo něco nejasné.

Kromě nezbytných pravidel zde nalezneme velký herní plán. Ten je oboustranný. Na jedné straně nalezneme plán ve standardní velikosti. Druhá strana je pak zvětšená a zabírá ⅔ standardního plánu. Zbývající ⅓ si můžete samostatně dokoupit. Spojením těchto dvou částí vznikne obří mapa (obsahově stejná jako původní), kterou oceníte především při hře ve větším počtu hráčů a při hře s rozšířeními. Tato inovace si bezpochyby zaslouží pochvalu a při hře ji ocení nejeden náruživý hráč.

Následují další komponenty, jako jsou karty (12 karet továrny, 28 karet setkání, 23 karet úkolů, 42 bojových karet a nápovědní karty pro jednotlivé hráče a frakce) a celá plejáda nejrůznějších žetonů, které pokrývají všechny myslitelné komponenty od surovin, mincí, žetonů setkání, násobících žetonů, žetonů popularity, až po vítězné hvězdy. Nechybí ani hráčské desky z tvrdého kartonu, po jedné pro každého z případných hráčů. Patrně jsem na některé komponenty zapomněl, jelikož krabice je opravdu napěchovaná k prasknutí, nyní však přejděme k tomu, na co se velká většina hráčů těšila a tím jsou plastové figurky. Každý z vůdců frakce má svou, společně s ikonickým zvířecím pomocníkem. Tyto figurky jsou opravdu nádherně provedené s jemnými detaily a vyloženě vybízí k nabarvení. Kromě vůdců frakcí zde najdeme ještě 4 figurky mechů pro každého hráče. Tolik k představení samotného obsahu a nyní se již pojďme vrhnout na samotnou hru.

Ta nás zavádí do alternativní historie, konkrétně do 20. let 20 století. Do období krátce po velké válce. která za sebou zanechala jen zmar a spoustu mrtvých. Kromě toho ale i opuštěnou krajinu okolo Továrny, místa, které zásobovalo bitevní linie bojovými roboty. Teď se však jedná o zemi nikoho a vy se tak změníte ve vůdce jednoho z pěti národů (Polanská republika, Krymský chanát, Rusvětský svaz, Saská říše a Severské království) a budete se snažit nad svými soupeři získat výhodu a ideálně zabrat celou legendární Továrnu pro sebe.

Ačkoliv se může zdát, že v této hře půjde především o souboje, opak je pravdou. Souboje zde sice jsou, ale rozhodně to není nic, na čem by se dala za každou cenu vystavět vaše herní taktika. Jinak se Scythe řadí spíše mezi klasické eurohry s propracovanou mechanikou, je zde však zároveň kladen velký důraz na tématiku a atmosféru při hraní. Tomu dopomáhají jednak jedinečné Rozalskiho ilustrace a druhak velice propracovaná herní mechanika. Každá frakce má zde trochu jiné schopnosti a v kombinaci s různými akčními hráčskými deskami (typ ekonomiky) nabízí opravdu širokou škálu možností, které využijete při tvoření taktiky.

Dalším zpestřením, které tato hra nabízí je fakt, že u Scythe nenajdete žádné počítadlo kol. Na ty se zde v podstatě nehraje a konec hry spouští umístění šesté hvězdy některého z hráčů na počítadlo úspěchů. Pro samotné hráče to znamená, že musí velmi dobře zvládnout šest oblastí vývoje dříve než protihráči (např. nasazení čtyř mechů, naverbování čtyř rekrutů, postavení čtyř budov, splnění úkolu…). Cíl hry je tedy jasný, nezbývá tedy nic jiného, než připravit herní plán společně se všemi potřebnými komponenty. Následně si vybereme frakci, ke které dostaneme vše potřebné (hrdinu, mechy, desku frakce, všechny žetony a tokeny v dané barvě), nalosujeme hráčské desky, rozebereme počáteční zdroje a můžeme se směle pustit do hraní.

Hráči se postupně střídají v tazích, během kterých mohou provést jednu až dvě akce. Ty se dělí na “horní” a “dolní”, či chcete-li základní a doplňkové. Zatímco základní jsou vcelku běžné (pohyb, zisk surovin, obchod, zvýšení moci) a jsou buď zadarmo nebo velmi levné, doplňkové (zvýšení výkonnosti akcí, nasazení mechů, stavění budov, verbování rekrutů) jsou jejich pravým opakem, zároveň však ale trvale a výrazně zlepšují vaši herní pozici. Ačkoliv jsou jednotlivé akce na sebe párovány, záleží jen na vás zda provedete jen základní akci, nebo i doplňkovou.  A tak postupujeme až do chvíle, kdy některý z hráčů získá šest vítězných hvězd, které ukončují samotnou hru.

Samotná pravidla jsou samozřejmě mnohem obsáhlejší a nabízejí celou řadu originálních prvků, které ozvláštňují celý herní mechanismus a dodávají mu patřičnou hloubku. Rozepisovat se úplně o všech patrně není ani v mých silách. Přesto si troufám tvrdit, že největším lákadlem této hry nejsou právě její mechanismy a fungování, i když i za ty můžeme Scythe vynášet do nebes, ale patrně její atmosféra. Ta je podobně, jako u nedávno vydaného This War of Mine velice hutná a nabízí skutečně jedinečný herní zážitek. Navíc kombinace alternativní historie s nádechem steampunku se zas tak často nevidí, po všech těch hrách s fantasy a sci-fi tématikou se jedná bezpochyby o zajímavé oživení.

Jak už je pomalu v dnešní době trendem i Scythe se dočkal varianty pro jednoho hráče. V té chvíli bojujete proti “umělé inteligenci”, která je dopředu naprogramovaná a nabízí vám čtyři stupně obtížnosti. Kupodivu “sólo hra” nepůsobí nikterak odfláknutým dojmem, jak jsme se již mohli párkrát setkat, a rozhodně stojí za vyzkoušení.  Na druhou stranu je fakt, že živým hráčům se nevyrovná, přesto nám ale tato varianta dává možnost si Scythe užít i ve chvílích, kdy zrovna nemáme po ruce žádné spoluhráče.

Abychom však pouze nechválili, přejděme k negativům. I když má tato hra vůbec nějaká negativa? Rozhodně jich moc nebude a když už nějaké najdeme, budou dost diskutabilní. Vzhledem k tomu, že se jedná o “velkou hru” připravte si na ni samozřejmě dostatek času, obzvláště ve chvílích, kdy vaši protihráči patří mezi klasické “váhavce”. Delší je i celková příprava hry, obzvláště při počátečních partiích, než se se hrou dostatečně seznámíte. To je však běžný problém. Postupem času se však doba přípravy značně eliminuje. Menší zádrhel může přijít ve chvíli, pokud nepatříte mezi klasické “hardcore” hráče a do tajů “velkých” deskovek teprve pronikáte. Scythe má totiž sice vcelku jednoduché a snadno zapamatovatelné herní principy, které se snadno naučíte, jejich 100% ovládnutí však již zabere podstatně více času, což může některé hráče lehce odradit. Menší nevýhodou je pak i hra ve více hráčích. Na klasickém herním plánu se budete zkrátka hodně mačkat, takže pokud plánujete Scythe využít naplno, rozhodně se vyplatí si rovnou pořídit i rozšiřující desku, která vám poskytne dostatek prostoru. Jak se zdá, u této hry se dá každá výtka ospravedlnit, nebo má nějaké lehké řešení.

Scythe je tak v podstatě bezchybnou hrou, která si veškerá kladná hodnocení rozhodně zaslouží a dá se očekávat, že zde s námi bude rozhodně hodně dlouho. Ostatně Albi již před Vánoci vydalo první rozšíření této skvělé hry a další bude následovat co nevidět. Je rozhodně skvělé, že tento strategický skvost, žije aktivním životem i u nás a v Albi mu věnují náležitou péči, vděční hráči to bezpochyby ocení, ostatně stačí nahlédnout do výsledků Trolího palce 2017.


   

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.