Azul – desková hra

0

Málokterá desková hra byla v poslední době tolik propíraná, jako hvězda posledního veletrhu v Essenu. Ano tušíte správně ,řeč bude tentokrát o nádherně graficky zpracované a cenami ověnčené hře AZUL. Právě ta se totiž dočkala i plně lokalizované verze, kterou na náš trh uvádí společnost MindOK. Nachystejte dlaždice, protože tahle stavba mozaiky bude rozhodně stát za to!

Za samotnou hrou stojí známý designer Michael Kiesling (Vikingové, Asara, Mexica, Tical). Ten svůj nejnovější přírůstek představil na veletrhu Spiel 2017 v Essenu. Jedná se tedy o skutečně horkou novinku a my můžeme kvitovat s nadšením, že nám ji MindOK přináší tak krátce po vydání původní verze i v kompletní české lokalizaci. I když, textu je zde tentokrát skutečně pomálu. Kromě krátkých pravidel, které nám vysvětlí základní principy této rodinné hry, nebudeme potřebovat prakticky nic. Snad jen trochu toho logického myšlení, strategických schopností a zapomenout samozřejmě nesmíme ani na pověstné štěstí.

Největším lákadlem této hry bude pravděpodobně její grafické zpracování. O to se postaral Philippe Guérin a Chris Quilliams. Azul bezpochyby zaujme hned na první pohled. Nádherně pomalovaná krabice abstraktními vzory v zářivých barvách, rozhodně dokáže přilákat pozornost. Jistě si říkáte, že krásná krabice ještě dobrou hru nedělá, v případě Azulu však platí obojí. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak její úžasná jednoduchost, která z ní dělá ideálního společníka pro příjemně strávené rodinné odpoledne. Hra je totiž určena pro 2–4 hráče od 8 let.

Při pohledu do barvitě zdobené krabičky nalezneme celou řadu komponent. Kromě nezbytných pravidel, zde najdeme čtveřici oboustranných herních plánů, pro každého hráče jeden. Herní plán v tomto případě zastupuje hned několik funkcí. V horní části nalezneme dlouhou bodovací stupnici a samotné herní pole rozdělené do tří oblastí (přípravné řady, zeď a podlaha). S tím si v rámci celé hry prakticky vystačíme. Po odklopení hracích desek nalezneme i bodovací kameny, kámen prvního hráče, takzvané výlohy (desky na které se pokládají dlaždice) a sadu různobarevných dlaždic (kamenů). Výčet všech komponent uzavírá efektní látkový sáček na dlaždice.

Právě “dlaždice” jsou nosnou osou této hry. Ve hře je celkem 100, 20 od každé z pěti barev. Vyrobeny jsou z tvrdého plastu, jsou krásně provedené ve výrazných barvách a část z nich na sobě nese i líbivý abstraktní vzor. Na kolik budou “dlaždice” odolné proti poškození sice ukáže až čas, již teď ale mohu říct, že působí opravdu kvalitním dojmem a ani po x odehraných hrách se nezdá, že by se snad měli kameny nějak poškodit.

Nyní však k samotné hře, její příprava je vskutku bleskurychlá, obzvláště pokud budete dlaždice trvale uchovávat v látkovém sáčku. Každý hráč si vezme svou svou hrací desku a bodovací kámen. Doprostřed stolu umístíte “výlohy”, jejich počet závisí na počtu hráčů (pět, sedm, devět). Na každou z nich pak umístíme čtyři náhodně nalosované dlaždice, do jejich středu pak kámen prvního hráče. Toť vše, hra může začít.

Princpip hry je vskutku jednoduchý, sbíráte dlaždice, které následně umisťujete na vaší zeď. Postupně tak vytváříte jedinečnou mozaiku, za kterou získáváte vítězné body. Samotná hra končí ve chvíli, kdy se některému z hráčů podaří sestavit celá vodorovná řada na své stěně. Ovšem pozor, sestavení řady automaticky neznamená ještě vítězství v celé hře, tak jednoduché to zase nebude.

Každé kolo má dvě fáze. V první si hráči postupně berou všechny dlaždice stejné barvy z kulatých desek výloh, potažmo ze středu stolu. Ať už se jim počet hodí či nikoliv. Po rozebrání všech dlaždic přichází na řadu obkládací fáze, kdy umisťujeme dlaždice na stěnu z přípravných řad. Vždy však můžeme použít pouze dlaždice z dokončené řady. Tu pak můžeme umístit na naši zeď do mozaiky. Za každou dlaždici obdržíme body. Jejich počet závisí na tom, s kolika dalšími dlaždicemi v řadě a sloupci sousedí. Aby těch bodů nebylo málo, přichází na řadu další až po samotném skončení hry. V té chvíli se ještě započítávají body za dokončené řady, sloupce a za umístění 5 dlaždic do mozaiky v jedné barvě. A věřte, že tyto bonusové body dokáží pořádně zahýbat s celkovým pořadím. Vždy se tak vyplatí dobře promýšlet a taktizovat.

Hra v sobě sice skrývá možnosti taktizování a strategie, stejnou měrou ji však ovlivňuje i náhoda. Ta do hry vstupuje ve chvíli, kdy před každým kolem nalosováváme dlaždice na “výlohy”. Dalším prvkem jsou pak samotní protihráči, kteří svým tahem dokáží rozmetat vaši taktiku během chvilky na padrť. O tom se přesvědčíte především při hře více hráčů, kdy budete mít větší problémy vše uhlídat. Ne snad, že by hra o dvou hráčích byla snad nudná, přesto plyne v relativně poklidnějším tempu a zároveň máte více prostoru na taktizování.

Potěšující je bezpochyby i fakt, že jedna partie nezabere příliš mnoho času, ve chvíli kdy se vám pravidla této hry dostanou pod kůži nezabere jedna hra více než půl hodinky. V době kdy se většina designerů předstihuje v co nejkomplexnějších a nejsložitějších strategických hrách pro zkušené hráče, je Azul více než příjemným překvapením.

V této hře dostáváme úžasně provedený kousek, který jednak polahodí oku, ale co je ještě důležitější, skvěle se hraje. Dokonce si troufám tvrdit, že nebude trvat moc dlouho a tahle abstraktní logická hříčka se zařadí po bok klasikám deskových her. Nabízí totiž vše, co můžeme po kvalitní deskové hře chtít – perfektní zpracování, úžasnou grafiku, přístupnost celé rodině a především pak dlouhé hodiny kvalitní zábavy, která vás hned tak neomrzí.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..