Scott Snyder – Batman: Epilog

0

 

ANOTACE:
Finále jedné z nejúspěšnějších Batmanovských sérií!

Gotham má zpátky svého Batmana… a Batman své město. Batman je víc než jen plášť a maska. Je to dědictví, bez kterého už občané Gothamu nedokážou žít. Ale i tak je na čase se rozloučit a zatáhnout oponu za jednou velkou epochou.

Ale samozřejmě, správně akčně – za doprovodu starých nepřátel a nových protivníků a s nahlédnutím do temné budoucnosti!

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Batman a Scott Snyder, nerozlučná dvojice, která oblažuje české fanoušky již dlouhých pět let. Avšak, všechno jednou končí a tak i batmanovská série z New 52 dospěla ke svému neodvratnému konci. Zatímco v únoru jsme si mohli užít velké finále celé série v Květách zla, tentokrát přichází pomyslná třešnička na dortu, která má být důstojným zakončením jedné epizody. Zamáčkněte slzu Epilog právě přichází…

Jedna z nejúspěšnějších batmanovských sérií se touto knihou s námi definitivně loučí. Pokud však očekáváte, že Epilog vám nabídne pokračování Květů zla, ve stylu – A žili spolu šťastně až na věky, čeká na vás mírné roztrpčení. Až na jednu výjimku zde nenajdeme nenajdeme nic, co by na Květy zla výrazněji navazovalo. Tato kniha je tak více než samotným rozloučením s celou sérií, sbírkou několika povídek, které dále rozvíjejí jednotlivé linie z původního příběhu.

Ostatně stačí se podívat, jaké sešity tato kniha obsahuje. Nalezneme zde čísla #51-52, Batman Annual #4 a Batman: Futures End #1, jedná se tedy vcelku o nesourodou směsku, která naznačuje, že se tentokrát uceleného příběhu nedočkáme. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak první číslo Batman: Rebirth #1, jenž tuto nesourodost ještě více umocňuje. Na druhou stranu to rozhodně neznamená, že byste měli tento book zcela minout, jen je k němu potřeba přistupovat maličko jinak.

Je tedy potřeba počítat s tím, že jednotlivé příběhy spolu vcelku nijak nesouvisí. To ostatně ukazuje i fakt, že se na jednotlivých příbězích podíleli různí scénáristé. Kromě Scotta Snydera, se  tak na scénu opět vrací James Tynion IV a jednu epizodku si zde střihl i Ray Fawkes. Samotný Rebirth je pak vcelku pochopitelně již v režii Toma Kinga. O něm se však zmiňovat moc nechci, jelikož Rebirth již klepe nezadržitelně na dveře, a tak by to bylo nošením dříví do lesa.

Pokud se zaměříme na samotné příběhy, ty fungují vcelku bez problému. Navíc přidávají do původního příběhu nové střípky informací. Ať už se jedná o příběh z doby Brucovi amnézie, či “pokračování” Květů zla. Vše samozřejmě řádně akční a perfektně nakreslené. Kresbu již tradičně obstaral Greg Capullo, který se Snyderem spolupracoval na celé sérii. Kromě něj se zde však objevují další nadaní kreslíři, kteří rozhodně Batmanovi ostudu neudělají. Těšit se tak můžeme například na Mikela Janina, jenž spolupracoval i na u nás vydaném Batman Detective comics #04. Tuto dvojici pak dále doplňuje ACO, Roge Antonio a Riley Rossmo. Všichni dodávají Batmanovi svůj osobitý ráz, přesto se jim relativně daří zachovat celkové vyznění této série.

Jako celek však Epilog nepřináší, kromě pár zajímavých nápadů, prakticky nic navíc. Může se tedy zdát, že jeho pořízení je vcelku zbytečné, na druhou stranu si je potřeba uvědomit jednu zásadní věc, bez něj nebude nikdy batmanovská série z New 52 kompletní. Víc asi netřeba dodávat. Po dočtení poslední strany tak nezbývá než zamáčknout slzu a vyhlížet co nám přinese Tom King v rámci Rebirthu. Naštěstí ani Scott Snyder neodchází ze scény a mi se můžeme těšit na jeho All-Star Batman.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.