Robin Sloan – Nonstop knihkupectví pana Penumbry

0

Kniha, jenž dosáhla na první místa prodejnosti prestižních žebříčků a původně vyšla pouze elektronicky, se dočkala kabátku vonícího papírem již v roce 2012. Rozhodně by však byla škoda na ni zapomenout. Přináší totiž čtenářům nevšední zážitek plný knih, hi-tech technologií a záhad, nad kterým zaplesá srdce nejednoho kovaného knihomola. Ať je poledne, či půlnoc nahlédněme do Nonstop knihkupectví pana Penumbry.

Robin Sloan, americký ekonom, který se v Americe proslavil především na sociální síti Twitter, se pustil v roce 2010 také na dráhu spisovatele. A nutno podotknout, že dosti úspěšnou. Jeho prvotinu Anabellino schéma (2010) vynášela kritika do nebe. Sloan si tak začal žít svůj americký sen, který ještě více umocnil fenomenální úspěch Sloanovy druhé knihy, která původně vyšla pouze elektronicky. Nonstop knihkupectví pana Penumbry (2012) se ve své době těšilo opravdu velkému zájmu fanoušků, který neunikl ani českému Hostu, které tuto knihu přinesl v roce 2013 i českému čtenáři. Bohužel doba postoupila a „Penumbra“ postupně upadl v zapomnění, což je ale rozhodně škoda, protože tato kniha zaměřená na geeky a knihomoly má rozhodně stále co nabídnout. Ostatně, přesvědčte se sami…

Mladý webdesigner Clay nemá lehký život. Jako nejeden mladý člověk v dnešní době přišel o práci, a tak když se mu naskytla možnost získat nové místo, neváhal ani chvíli a nastoupil jako prodavač noční směny do nonstop knihkupectví. Otázkou zůstává, kdo si vůbec může přijít koupit knihy v noci. Celé knihkupectví navíc působí dost zvláštním dojmem. Běžné literatury v něm najdete jako šafránu a najít zde nějakou novinku je jako najít jehlu v kupce sena. Co je ovšem daleko více zarážející je fakt, že pan Penumbra zde má také knihy, které se dají pouze půjčit a to ještě omezenému počtu zákazníků, kteří patří do jakéhosi klubu.

Musíš vést pečlivé záznamy o všech transakcích. Čas. Vzhled zákazníka. Jeho rozpoložení. Jak o knihu požádal. Jak ji přijal. Jestli vypadá, že má nějaké zranění. Jestli má za kloboukem snítku rozmarýny. A tak dále.“

Knihy samy o sobě jsou velmi zvláštní, nedají se nikde koupit a na první pohled se zdá, že jsou napsány neexistujícím jazykem. Před Clayem tak vyvstává pouze jeden opravdový úkol. Musí vést přesné záznamy o jednotlivých zákaznících, kteří si chodí tyto knihy půjčovat. Jak to tak ale bývá, mladí jsou velmi všímaví a Clay tak postupně proniká do záhad knihkupectví a tajemství starého několik set let.

Robin Sloan vydal původně Nonstop knihkupectví pana Penumbry jako povídku a to pouze elektronicky. Ovšem po fenomenálním úspěchu, nezbylo než dílko přepracovat a natáhnout do nynější podoby. Díky tomu mohla kniha vyjít i v papírové podobě. Autor v ní vzdává hold tradici knih od jejích začátků až po dnešní moderní dobu ebooků. Postupně se tak setkáváme se zmínkami o Gutenbergovi a jeho přínosu pro knihy, dále typografii a sazbě knih jako takových. S postupujícím dějem přichází na řadu i nejnovější technologie a veškeré digitální výdobytky moderního světa, mezi které patří i právě elektronické knihy.

Děj knihy plyne vlastním tempem a nutí čtenáře otáčet další a další stranu. Právě čtivost a jazyk, s jakým je kniha zpracována je jejím hlavním kladem. Byť mohou být některé věci, pro méně technicky zdatného čtenáře velkou neznámou, je vše podáno s přirozeností sobě vlastní. Díky tomu se ani nad neznámými výrazy nikterak nepozastavíte a pouze si budete vychutnávat vlastní příběh. Na druhou stranu, byť postavy působí uvěřitelným dojmem, nečekejte žádnou větší sondu do jejich psychologie. Až by se mohlo zdát, že místy působí zbytečně ploše.

Je ovšem pravdou, že Nonstop knihkupectví není nijak myšleno, jako kniha pro náročného čtenáře. A tak se může občasná plochost postav snadno odpustit. Kniha je především poctou knihám a moderním technologiím, které v sobě mají kouzlo pro nejednoho člověka. A právě zmínky a náznaky v knize vás budou nutit usednout k počítači a hledat na internetu bližší informace o nich. Díky tomuto dostává Nonstop knihkupectví pana Penumbry neopakovatelné kouzlo pro čtenáře.ROBIN SLOAN: NONSTOP KNIHKUPECTVÍ PANA PENUMBRY
PŘELOŽIL: PETRA JELÍNKOVÁ
VYDAL: HOST
ROK: 2013
STRAN: 320
ORIG. NÁZEV: Mr. Penumbra’s 24-Hour Bookstore
ISBN: 978-80-7294-821-5

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..