Robert Bloch – Psycho

0
ANOTACE:
„Každý se občas trochu zblázní.“
Mary Craneové připadá, že jí život utíká mezi prsty – než se jí v rukou ocitne značná finanční částka, díky níž by mohla pomoci svému milému a začít znovu. Na útěku s penězi ji však dostihne bouřka i únava. Z bloudění ji vysvobodí osamělý motel, který vede stydlivý, na první pohled neškodný brýlatý tlouštík Norman Bates, jenž žije se svou nemocnou matkou ve starém domě poblíž. Jenže tohle není příběh o splněných snech, nýbrž noční můra…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Psal se rok 1960, když Alfred Hitchcock představil světu své Psycho inspirované stejnojmenným románem Roberta Blocha. Snímek ve své době zcela změnil žánr hororu a zařadil se do zlatého fondu kinematografie. A nyní, takřka o 60 let později, se tato legenda dočkala i své české audioknižní verze.

Je možná trochu netypické začínat svůj text zmínkou o filmu, přeci jen první byl již zmíněný román Roberta Blocha. Avšak byl to právě tento film, který zajistil Hitchcockovi a Blochovi celosvětovou popularitu a zcela zastínil svou literární předlohu. Avšak ani na tu by se nemělo zapomínat, přeci jen bez ní by nebyl ani tento jedinečný snímek.

Bloch k napsání této knihy inspiroval skutečný příběh sériového vraha Eda Geina, jenž má s Normanem Batesem celou řadu společných vlastností. Ostatně sám autor se tímto nikterak netají a tak i v samotném příběhu nalezneme celou řadu zajímavých zmínek, které odkazují právě na Geina.

Příběh jako takový je pak díky Hichcockově Psychu skutečně notoricky známý. Mimochodem “koupelnová scéna” je dnes již v podstatě kultovní záležitostí. Bloch ve své knize rozehrál takřka komorní drama o pár postavách, kde hlavní úlohu hraje na první pohled neškodný Norman Bates, majitel krachujícího motelu a v úvodní části i Mary Craneová, které v pozdějších fázích doplní Maryin snoubenec snoubenec Sam Loomis, sestra Lily, a v neposlední řadě i detektiv pojišťovny Milton Arbogast.

Bloch tak postupně za pomoci těchto postav splétá fascinující a nervy drásající příběh s perfektní hutnou atmosférou, která vás chytne a nepustí. A to i navzdory tomu, že bývá všeobecně konstatováno, že literární předloha je slabší než film. Pokud tomu tak skutečně bylo, tak nejnovější audiokniha ze stáje OneHotBook nás, především díky famóznímu výkonu Kajetána Písařovice přesvědčí o opaku.

Kajetán Písařovic až do nedávna nepatřil mezi zkušené a vyhledávané audioknižní interprety. Více prostoru se mu dostalo až právě díky OneHotBook, kteří tomuto nadějnému herci a narátorovi svěřili společně s Janem Kanyzou Kingova Pana Mercedes. Určitou ukázku svých schopností však ukázal už ve Skleněném zvěřinci, který se může pyšnit i cenou Audiokniha roku. Svůj talent však nechal naplno rozvinout až pod vedením režiséra Michala Bureše. Výsledkem je fascinující audiokniha, která nechává vzpomenout na výkon Jaroslava Plesla ve Sběratelovi Johna Fowlese.

Ať už Plesl, nebo právě Písařovic, oba podávají ve svých nahrávkách naprosto jedinečné výkony, které pozvedají původní literární předlohu minimálně o úroveň výš. Písařovic se zde skvěle přizpůsobuje charakteru Normana Batese a dodává mu tolik úrovní, že vás ani na chviličku nenechá na pochybách o koho vlastně jde. S trochou nadsázky se tak dá říct, že v případě této audioknihy trpí Písařovic, stejně jako hlavní hrdina, lehkou schizofrenií. Avšak na rozdíl od Batese je to v případě interpreta ku prospěchu věci. Ačkoliv jsou Batesovi části vcelku pochopitelně tím nejpoutavějším Písařovic neopomíná ani vedlejší postavy. 

Když k tomu připočteme i povedený a pečlivě vybraný hudební doprovod stává se z Blochova Psycha fascinující koncert pro jednoho interpreta, který vám svým výkonem doslova učaruje. S ohledem na stále vzrůstající produkci a kvalitu audioknih u nás je stále těžší vybrat ty nejlepší kousky. Písařovicovo Psycho však mezi ně bude bezpochyby po právu patřit.


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..