Rivalové – desková hra

0

1974. Právě v tomto roce se na trhu objevila hra Tempo, která se stala předobrazem pro celou řadu závodních her. Mimo jiné se jí inspiroval i dnes již legendární autor her Wolfgang Kramer u své hry Top Race (1996). Ta se nyní, více než o dvacet let později, vrací zpět na hráčské stoly v aktualizované verzi od Restoration games pod názvem Downforce – česky Rivalové.

Ještě než se zaměříme na samotnou recenzi, nedá mi to zmínit právě český název. Na tomto místě  je potřeba MindOK, který tuto hru u nás vydává, rozhodně pochválit. Rivalové s celým konceptem hry perfektně souzní. Nejen, že název evokuje o co v této hře do jisté míry půjde, navíc si jej celá řada hráčů spojí se stejnojmenným filmem, ve kterém šlo jak jinak než o formule. Jsou to právě i ty nejmenší detaily, které tvoří celkový obraz ze samotné hry a v tomto případě začínáme již od samotného názvu, za což patří MindOKu dík.

Ale pojďme se již podívat na samotnou hru a na to co se ukrývá za dynamickou ilustrací, která nenechá nikoho na pochybách, že se jedná o závodní hru. Kdo se již s některou z inkarnací původní klasiky setkal, nebudou pro něj ani Rivalové výraznějším překvapením. Ostatně principy a hlavní herní mechanismy závodních her zůstávají do jisté míry stále stejné a ani aktuální novinka na tom nehodlá nic měnit.

Po rozbalení krabice možná někoho překvapí maličko menší počet komponent. Kromě oboustraného herního plánu zde najdeme 6 modelů závodních vozů, 54 karet, 6 destiček pilotů a 1 bodovací zápisník. To sice na první pohled nemusí být úplně moc, avšak věřte, že v případě této hry to vůbec neplatí. Právě zde platí, že v jednoduchosti je krása. Základní herní mechanismy jsou tak skutečně jednoduché, zároveň však plně funkční, což slibuje velké množství zábavy.

Právě díky své jednoduchosti je samotná hra skutečně přístupná. Její pravidla vysvětlíte doslova během pár minut i naprostým nehráčům a během pár okamžiků se můžete pustit do hry. Rivalové jsou hrou pro 2-6 hráčů od 8 let, s tím že jedna partie zabere v průměru něco kolem půl hodiny herního času. Díky těmto atributům jsou Rivalové nejen ideální zábavou pro rodinné večery, ale více než dobře fungují i jako “párty” hra.

Po rychlé příprav všech komponent se můžete vcelku rychle pustit do samotné hry. Každá partie začíná nejdříve “aukcí”. V té hráči mezi sebou draží jednotlivé závodní vozy do své stáje. Jedinou podmínkou je, že každý hráč musí mít alespoň jednu formuli. V závislosti na počtu hráčů se tak může klidně stát, že jeden hráč bude mít klidně 4 formule, zatímco jeho protihráči ostrouhají s jednou. Ovšem pozor větší počet získaných formulí automaticky neznamená velkou výhodu ve hře. Ano máte více prostoru pro taktizování. Ovšem cílem hry není protnout cílovou čáru jako první, ale získat co nejvíce peněz. Toho docílíte především správnými sázkami. A tak i zdánlivý outsider jenž se pohybuje se svým vozem na posledních pozicích může nakonec celou hru vyhrát.

Samotná hra je pak řízena kartami. Pomocí nich ovládáte všechny závodní formule a to nejen ty své, ale i ty vašich protivníků. Je tedy vždy velice důležité zvážit, která karta bude pro vás zrovna nejvýhodnější i s ohledem na postavení vašich protivníků. Právě tímto prvkem vstupuje do hry výrazný taktický prvek, jenž společně s užšími místy na trati vytváří dostatek prostoru pro vaši strategii a taktizování.

Kromě toho máte v průběhu hry možnost třikrát tajně vsadit na to kdo zvítězí. Samozřejmě dříve a hlavně správně vsadíte, tím více v závěru partie dostanete peněz. Což je samozřejmě velice důležité pro určení celkového vítěze, jelikož právě o zisky v této hře jde především. Zkrátka však nezůstanou ani úspěšní závodníci, kteří dokončí závod na prvních třech místech. Mechanismus sázek, není ve hrách ničím novým, lehce upravenou variantu můžeme znát například z velice úspěšných Velbloudích závodů, které jsou zajímavou alternativou k této hře. Avšak na rozdíl od nich, vstupuje v Rivalech do hry daleko méně náhody, čímž je tato hra daleko taktičtější.

Vítaným zpestřením je pak bezpochyby oboustranný herní plán, jenž obsahuje dvě rozdílné tratě. Zatímco jedna je více pohodová, obsahuje méně zúžení, ve kterých mají hráči daleko více možností blokování. Druhá je jejím pravým opakem. Díky tomu poskytuje více prostoru pro taktizování a škodění soupeřům, což nemalou měrou dopomáhá k celkovému hernímu zážitku.

A právě škodící prvek může být pro někoho paradoxně jediným záporem této hry. Stejně jako její kolegové s podobnými herními principy, jsou i Rivalové silně nas*rací hrou, kdy vás mohou vaši soupeři svými tahy vytočit až do nepříčetna. Na druhou stranu právě v tom tkví největší kouzlo a zábavnost této hry. Pokud však patříte mezi slabší povahy a nepřízeň osudu nesete dosti nelibě, nebudou pro vás Rivalové asi právě nejvhodnějším kouskem.

Aktuální herní trendy sice přejí především velkým atmosférickým hrám s hromadou plastu a dechberoucím příběhem, je však rozhodně dobře, že vydavatelé neopomíjejí klasičtější kousky. Právě Rivalové jsou krásnou ukázkou toho, že i skutečně “stará” hra může v dnešní době více než dobře fungovat a nabídne stejně dobrý herní zážitek, či dokonce lepší, než aktuální překombinované herní pecky, kterým se věnuje v dnešní době maximální pozornost.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..