Petra Neomillnerová – Sladká jak krev

2
ANOTACE:

Praha je přívětivé město a upírka Tina Salo to velmi oceňuje. Když se však na ulicích začnou povalovat vykrvené mrtvoly bezdomovců, je třeba udělat pořádek ve vlastních řadách, aby poklidný upíří život v Matce měst pokračovat. Protože my, upíři, i vy, lidé máme rádi poklidný život.

A navíc, my , upíři, vás máme moc rádi…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Fantastické audiovydavatelství Walker & Volf je zpět. Po malé odbočce mezi detektivky se vrací ke kořenům. Posluchači se tudíž mohou opět těšit na pořádnou nálož toho nejlepšího z české fantastiky. A na jaké dílo ukázala ručička osudu tentokrát? Není jím nic jiného než Sladká jako krev jedné z královen české fantastiky Petry Neomillnerové. A ač by se podle názvu mohlo zdát, nejedná se o kousek pouze pro něžnější pohlaví.

11880608_1185195098160827_2033450453765431396_nPetra Neomillnerová je v českých luzích a hájích velmi dobře známá pro svůj osobitý styl. Zkrátka a dobře, tato autorka pro ránu nejde nijak daleko a její hrdinky jsou toho zářným příkladem. Je sice pravda, že většině čtenářů se při zmínce autorčina jména vybaví hlavně zaklínačka Lota, ovšem ani její druhá hrdinka na tom není o nic hůř. A právě o Tině Salo, respektive knize Sladká jak krev, bude dnes řeč.

Zatímco ve Znamení vlka pustilo duo W&V posluchačům do uší trochu nespoutaných vlkodlaků, tentokrát přišla řada na nefalšované upíry. Avšak, pokud máte strach, že zde máme další Stmívání, budete hodně rychle vyvedeni z omylu. Hrdinové Petry Neomillnerová mají ke Stmívání asi stejně blízko, jako František Kotleta k Aloisi Jiráskovi. Díky tomu se nemusí do této audioknihy bát pustit ani zástupci mužů, protože krev poteče proudem a Tina Salo si na romantiku zkrátka nepotrpí.

sladka
A co si vůbec Petra Neomillnerová pro své fanoušky připravila? Sladká jako krev je prvním dílem zatím šestidílné série o upírce Tině Salo. Na rozdíl od některých autorů, kteří podobné příběhy umisťují do smyšlených světů, nebo alespoň do USA a podobně, se Neomillnerová nebojí a tak se můžeme těšit na naši stověžatou matičku Prahu. Zde už dlouhá desetiletí a staletí žijí vcelku poklidně upíři, mezi něž patří i Tina. Ovšem křehká rovnováha mezi světem lidí a upírů se narušila. Ve chvílích, kdy se v ulicích začnou povalovat vykrvené mrtvoly bezdomovců, jde do tuhého a upíři musí bránit nejen svoji čest. V tu chvíli přichází čas pro Tinu, aby vše vyšetřila a uvedla zas do správných kolejí.

ImgWAby vše nebylo tak úplně jednoduché, autorka se rozhodla, že hlavní hrdinka bude zkrátka něco extra. Nejen, že se povahou od ostatních dost liší, ale navíc má jednu speciální vlastnost. Je Dítě dne – pro ty, kdo netuší, co to znamená, tak věřte, že jí nevadí denní světlo, jako ostatním upírům. Není proto divu, že není Tina právě miláčkem davů. Hold takový je život a musíte se s tím vyrovnat ať jste upír, nebo člověk.

O úspěchu a oblíbenosti této série asi netřeba spekulovat. Stačí se podívat na různá hodnocení. Otázkou ale zůstává, jak si tato svérázná upírka povede v audiopodobě. Přeci jen, zde nezáleží pouze na tom, jak autor knihu napíše, ale velká část úspěchu a neúspěchu je dílem samotného interpreta. Walker s Volfem tentokrát vsadili vše na herečku Perlu Kotmelovou, kterou můžeme znát z řady televizních seriálů, či filmů.

Ačkoliv nemá Perla Kotmelová s načítáním audioknih žádné zkušenosti (Sladká jako krev je její první zkušeností), zhostila se svého úkolu opravdu důstojně. Je sice pravda, že největším hvězdám v oboru se rozhodně rovnat nemůže, ovšem díky tomu, že se jedná o audioknihu jednohlasou, se tento malý handicap krásně schová. Daleko důležitější je ovšem to, jak se narátorka vyrovnala se samotnou četbou. A zde můžeme být vcelku spokojeni. Ze začátku sice interpretka působí trochu nejistě, ovšem postupem času její výkon stoupá. A jak Kotmelová získávala na jistotě, nebála se i více pracovat s hlasem, díky kterému vnesla do příběhu trochu dynamiky a tak se nemusíme strachovat z monotónního přednesu, který spíše uspává, než nutí k dalšímu poslechu.

Celkový dojem podtrhuje dramatická hudba, která odděluje jednotlivé kapitoly a napomáhá tak posluchačům v orientaci. A ačkoliv nebude Sladká jak krev mířit na ty nejvyšší příčky coby dokonalé dílo, Walker & Volf se za finální podobu této audioknihy rozhodně nemusí stydět, ba právě naopak. Tento krví nasáklý příběh zpříjemní nejednomu posluchači prázdninový čas a tak zbývá jen otázka – Kdy bude další pokračování?


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. To já jsem teda dost zklamaná. Hlas mi k Tině vůbec, ale vlbec nesedí. Až mě skoro otravuje. A to je kniha jednou z mých nejoblíbenějších. Škoda. Mohlo to být určitě o hodně lepší. 🙁

    • u audia je to tezke, nikdy se neda zavdecit vsem…a slysel jsem uz hodne horsich, nastesti jsem necetl predlohu takze nejsem tolik ovlivneny 🙂

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.