Peter May – Kritik

0

ANOTACE:
Druhý díl kriminální série Akta Enzo. Nejlepší světový vinařský kritik Gil Petty zmizel během degustačního turné po ne příliš známém vinařském regionu Gaillac. Před třemi lety byl nalezen ve vinicích na jihozápadě Francie, oblečený do karmínového roucha Bratrstva Řádu božských lahví. Jeho tělo viselo jako morbidní strašák na obtěžkané vinné révě a zdá se, že předtím bylo nějakou dobu uchováváno v červeném víně. Pettyho vrah nikdy nebyl dopaden. Když se Enzo Macleod do odloženého případu znovu pustí, zjistí, že za klidnou fasádou francouzského vinařství se skrývá tvrdý byznys ovládaný chamtivostí, závistí a zoufalstvím. Potenciální vrahové Enzovi rozhodně nechybí: místní vinaři, Bratrstvo Řádu božských lahví — starobylá společnost, která se věnuje propagaci gaillackých vín —, a dokonce i Pettyho dcera Michelle. Co když je některý z nich připraven Enza zastavit, i kdyby měl zabíjet znovu?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

ebookykniha

 


Peter May je českým čtenářům velmi dobře známý, ostatně do této chvíle vyšlo v českém překladu již jedenáct jeho knih a další budou bezpochyby následovat. Naštěstí ani příznivci mluveného slova nejsou v tomto ohledu příliš ochuzeni. OneHotBook rozhodně nelení a tak se na předvánoční trh dostala “mayovka” s pořadovým číslem osm.

S Kritikem vydáváme do malebné Francie. Pozornější z vás jistě již tuší, že Kritik je druhým dílem detektivní série Akta Enzo. Společně s “detektivem amatérem” Enzem Macleodem vydáváme po stopách neobjasněných případů francouzské policie. Enzo Macleod je učitel biologie, napůl Ital a napůl Skot, který se do Francie přestěhoval před dvaceti lety. Ovšem ještě předtím než vstoupil na francouzskou půdu, působil doma ve Skotsku jako forenzní specialista, což se mu v jeho současné “detektivní činnosti” více než hodí. To ostatně prokázal již v předchozí knize Výjimeční lidé, která samozřejmě vyšla i v audiopodobě. Pojďme se však podívat co na Enza čeká tentokrát…

Francie je bezpochyby zemí vína, což autor velice dobře ví. A tak se tohoto faktu rozhodl využít ve druhé knize této série, protože právě Kritik se bude tentokrát točit okolo tohoto lahodného moku. Před pár lety totiž během degustace v regionu Gaillac beze stopy zmizí nejuznávanější vinařský kritik Gil Petty, aby se po nějaké době objevil doslova naložený ve víně. Kdo za tímto činem stál a co ho k tomu vedlo se policii samozřejmě objasnit nepodaří, a tak přichází na scénu Enzo, aby se na celou záhadu a zločin podíval trochu blíže.

I tentokrát je více než jasné, že se pátrání neobejde bez řady zádrhelů a nebezpečí, se kterými se musí náš hrdina vyrovnat. Naštěstí v tom ani tentokrát není sám a ruku k dílu přiloží stejně jako v předchozí knize řada pomocníků, jeho dcerou počínaje a talentovanou studentkou, která je u něj na stáži konče. I přes zástup věrných pomocníku se však Enzo nejednou ocitá ve smrtelném nebezpečí a je tak jen otázkou času, kdy skončí marinovaný ve víně, stejně jako věhlasný kritik Petty.

Jak je již u Petera Maye zvykem, i tentokrát věnuje opravdu velký prostor svým postavám a prostředí ve kterém se příběh odehrává. Tyto dva aspekty dokáže autor podat naprosto strhující formou. Takřka okamžitě si tak hlavní postavy oblíbíte a stejně tak se zatoužíte vydat na rozlehlé francouzské vinice a trávit vlahé večery u sklenky dobrého vína. V tomto ohledu je autor skutečným mistrem a jen málokdo se mu vyrovná.

Bohužel stejně jako u předchozí knihy i tentokrát detektivní linie malinko pokulhává o samotném rozuzlení ani nemluvě. Naštěstí se však tentokrát nevydáváme po stopách templářů, či podobné sekty, i když lehké náznaky zde jsou, díky tomu působí příběh přeci jen trochu více uvěřitelně. Avšak v porovnání s předchozí Mayovou produkcí se však stále jedná o slabší kousek, i když mírné zlepšení oproti úvodnímu dílu série zde rozhodně je.

Co se týče samotného audiozpracování dostáváme do rukou v podstatě klasický kousek z produkce OneHotBook. Můžeme se tedy těšit na perfektně technicky zpracovanou nahrávku, které nechybí prakticky nic. Od hudebního doprovodu počínaje, jenž do jisté míry navozuje atmosféru sladké Francie a zároveň dopomáhá k celkové orientaci v ději. Přes perfektní režii, které se i tentokrát ujal velezkušený Michal Bureš a pečlivě vybraným interpretem konče.

Tím je stejně, jako v případě předchozího dílu David Matásek. Ten sice stále nepatří mezi velezkušené audioknižní interprety, avšak od chvíle kdy načetl první díl se mu podařilo nějaké zkušenosti pochytat. Za všechny můžeme zmínit jeho famózní výkon v Pulitzerovou cenou oceněné knize Jsou světla, která nevidíme. Tyto nabrané zkušenosti se projevují i v Kritikovi, kdy je znát oproti první knize lehký posun a posluchači si tak budou moci užít poslech naplno.

Audioknize jako takové se ve své podstatě moc vytknout nedá. Jedná se o standard, na jaký jsme od tohoto vydavatele zvyklí. Po příběhové stránce na nás sice nečekají žádné orgie, jako v případě veleúspěšné Lewiské trilogie, troufám si však říct, že i Akta Enzo si své skalní příznivce bezpochyby najdou. Když už ne v knižní podobě, tak minimálně v audiu, kdy David Matásek dokáže přilákat k poslechu slušnou řádku posluchačů.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..