Peter May – Černé světlo

0
ANOTACE:

Enzo Macleod, Skot vyučující biologii na univerzitě v Toulouse na jihozápadě Francie, se rozhodl, že s využitím svých znalostí vyřeší sedm nechvalně proslulých vražd popsaných v knize odložených případů pařížského novináře Rogera Raffina. Enzo už dokázal rozlousknout první dva zločiny, ale na třetí případ teď nemá ani pomyšlení. Právě mu diagnostikovali rakovinu, a navíc se objevil někdo, kdo má v plánu zničit jeho pověst i vztahy.

Souvisí nějak Enzovy osobní strasti s šestnáct let starou vraždou mladého prostituta v pařížském bytě? Dokáže najít alespoň nějaké zbytky důkazů — a zůstane naživu dost dlouho na to, aby dopadl vraha?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audiokniha


Petera Maye českým fanouškům asi netřeba moc představovat. Tento sympatický Skot si i u nás získal vcelku slušný zástup obdivovatelů. Za ty vděčí jednak svým povedeným knihám a v neposlední řadě také precizně provedeným audioknihám, které jeho příběhy mnohdy posouvají na další úroveň. A právě příznivci audioknih se nyní dočkali dalšího pokračování “francouzské série” Akta Enzo. Tentokrát s podtitulem Černé světlo.

Zatímco v předchozích dvou dílech jsme se mohli kochat krásami malebné Francie a ochutnávat výborné víno, ve třetím díle se autor rozhodl pořádně přitlačit na pilu. Černé světlo se tak nese především v osobní rovině, která se úzce dotýká Enza a jeho rodiny. Nutno říct, že tato lehká změna sérii rozhodně pomohla.

Enzo Macleod,  Skot vyučující biologii na univerzitě v Toulouse, má za sebou již dva vyřešené případy nechvalně proslulých vražd popsaných v knize pařížského novináře Rogera Raffina. Další však ještě čekají na své odhalení, má to však malý háček. Enzovi právě diagnostikovali rakovinu, s tím, že moc času již nemá. Nezbývá tedy než si uspořádat své věci a čekat na nevyhnutelné…

Aby toho nebylo málo, někdo se za každou cenu snaží Enza a jeho nejbližší okolí zničit. Je možné, že to všechno nějak souvisí s případy, které tento “detektiv – amatér” vyšetřoval? A najde v sobě Enzo ještě dostatek sil na to, aby se s neznámým útočníkem vypořádal, nebo skončí jeho pověst a rodinné vztahy na sklonku jeho života zadupané do země?

Jak již bylo řečeno, autor se tentokrát rozhodl posunout celý příběh do více osobní roviny. Na samotném začátku se tak nepouštíme do pátrání po samotném vrahovi, nebo rozpletení starého nedořešeného případu, jako tomu bylo v předchozích dvou knihách. Ba právě naopak, tentokrát jde někdo po krku právě Enzovi a to dost nevybíravým způsobem. Celá jeho rodina se tak ocitá v nebezpečí a tento skotský proutník s italskými kořeny se v Černém světle ukazuje i z trochu jiného úhlu, než tomu bylo doposud.

Menším zpestřením je pak přesouvání v čase. Postupně tak sledujeme události staré třicet let, které ovlivnili našeho pachatele. Tyto mezníky z pohledu druhé strany alespoň trochu narušují linearitu příběhu a jasně ukazují, jak se postupně autor vypisoval a posouval dál. Do Lewiské trilogie to má samozřejmě stále neskutečně daleko, oproti předchozím dílům je však Černé světlo zatím nejpropracovanější knihou z této série

Posun, kterým prošla samotná kniha se vcelku pochopitelně projevuje i v samotné audioknize. Ta díky tomu získává na dynamice a poslech je více poutavý. Nemalou měrou se o to pochopitelně zasloužil interpret této audioknihy David Matásek. Jenž od prvního dílu této série již nabral řadu zkušeností a rozhodně tedy nepatří mezi úplné nováčky. S touto sérii se tak díl od dílu více sžívá, díky čemuž si mohou posluchači užít ničím nerušený poslech.

Samotná nahrávka má tedy opět na vynikající úroveň zpracování, na jakou jsme u tohoto vydavatele již dobře zvyklí. Nechybí samozřejmě ani nezbytný hudební doprovod, jenž do jisté míry navozuje atmosféru Francie, zároveň zde najdeme i mírně dramatičtější pasáže, které kopírují děj knihy. Hudební složka však není nikterak přehnaně výrazná a pouze dopomáhá s atmosférou. Hlavní práce však stále zůstává na bedrech interpreta, jenž naštěstí odvádí zcela profesionální práci.

Akta Enzo sice nepatří do zlatého fondu krimi literatury, pokud však hledáte oddychovou detektivku s podpisem šarmantního Skota, budou i nadále Akta Enzo vcelku dobrou volbou. Černé světlo však dává i záblesk naděje, že následující díly této série by mohli být čím dál tím více propracované a mohli by tak po kvalitativním žebříčku vystoupat o nějaký ten stupínek výše.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..