Paolo Bacigalupi – Potopená města

0

Co by měl člověk dělat v době války – bojovat a šířit násilí? Vydržet a přežít za každou cenu , i za cenu obětování svého lidství? Nebo se snaží prostě utéct? Po klimatické katastrofě stoupla hladina oceánů natolik, že zaplavily valnou většinu pobřežních oblastí Severní Ameriky. Nedostatek surovin, nezodpovědné genetické manipulace a vojenské střety uvrhly tento svět do chaosu

…………………………………………………………….

Jen málokdy se stává, aby ostřílený a cenami ověnčený autor sci-fi zabrousil do v současné době tolik populárního žánru young adult a jeho dystopických světů. Paolo Bacigalupi se rozhodl přilákat k science-fiction i mladší čtenáře, kteří by s klasikou tohoto žánru mohli mít ve svém věku možná trochu problém. Jak vypadá dystopie v podání tohoto mistra žánru se čtenáři mohli dozvědět již v románu Prachožrouti a nyní vychází jeho pokračování pod názvem Potopená města.

622542Paolo Bacigalupi, americký autor, jenž vystudoval St. Berlin College v Ohiu v netradičním oboru Čínštiny. U nás jsme se s tímto autorem mohli setkat hlavně díky jeho povídkám, které vycházeli na stránkách magazínu F&SF. I díky tomu se jeho jméno tolik nerozšířilo. Zlom ovšem nastal se sbírkou Čerpadlo 6. Bacigalupiho dostalo do podvědomí čtenářů a ještě se prohloubilo s jeho debutovým románem Dívka na klíček. A právě tato prvotina se může pyšnit řadou významných žánrových cen. Po tomto úspěchu autor zabrousil i mezi knihy pro mladší čtenáře. Jeho Prachožrouti byli oceněni mimo jiné i cenou Michael L. Prinz Award za nejlepší Young Adult novelu.

V Potopených městech se opět ocitáme ve světě Prachožroutů, v budoucnosti, kdy moře zaplavila většinu pobřežních oblastí Severní Ameriky. Tentokrát ovšem trochu víc na sever v oblasti bývalého Washingtonu, v takzvané oblasti potopených měst. A i když se ocitáme ve známém světě, jediný kdo spojuje tyto dvě knihy dohromady je postava Toola, se kterou jsme se mohli setkat již v prvním díle.

Mahlie a Myšák jsou nové postavy, které autor svým čtenářům představuje. Ona je jednoruká Odloženka – dcera Mírotvorce a ženy z Potopených měst a on válečný Červ bez domova. Jeden bez druhého by jen těžko přežili, ovšem dohromady jsou skvělý tým. Jenže to ještě netuší co si pro ně osud nachystal. Protože hluboká džungle skrývá víc, než jen zdroj potravy. Nejistota a nebezpečí číhá na každém kroku, stačí krok vedle a přijdete o život. Navíc se zde skrývá něco co sem nepatří, ukryto před všemi zraky a vyčkává na příležitost, která má přijít již velmi brzy.

DrownedCities2-PaoloBacigalupiBacigalupi vytvořil velmi surový a na první pohled brutální svět. Reálné popisy zpustošené krajiny i všudypřítomných mrtvol jdou ruku v ruce s touhou po přežití všech postav, se kterými se v tomto světě setkáme. Líčení tohoto světa je místy opravdu velmi reálné, až se čtenář občas neubrání pocitu, že až na pár detailů může být vše skutečné. A právě v tom je asi největší síla Bacigalupiho románu.

Reálně popsané prostředí nám autor navíc umožnil sledovat hned z několika pohledů. Pohled nevinného civila střídá zasvěcený voják ošlehaný a zocelený bojem, abychom se nakonec vžili i do dětských rekrutů, z jejichž jednání a osudu běhá mráz po zádech. Je jedno na co se autor právě zaměřil, vše podává s naprostou samozřejmostí a bez jakéhokoliv obalu.

Na druhé straně je třeba podotknout, že svá díla pro dospělejší čtenáře Bacigalupi více propracovává a i když je tento svět stále skvělý, v Prachožroutech a posléze i v Potopených městech zůstává jaksi na povrchu. Díky tomu ztrácí u ostřílených a znalých fanoušků pár bodíků hodnocení. Musíme si ovšem uvědomit jaká je cílová skupina těchto knih a pokud vememe toto v potaz, vyjde nám opravdu zajímavý kousek, který snad dokáže přilákat nové čtenáře i ke klasické science fiction.

Autor se navíc nebojí narážek a připodobnění s našimi dějinami. Problém dětských vojáků, především v Africe, je i v dnešním civilizovaném světě velmi aktuální. Stejně tak i diktátoři a vojenské frakce, které si nárokují moc nad ostatními. I díky tomu v sobě Potopená města skrývají víc než se na první pohled zdá. Navíc se jedná o takový Bacigalupiho výkřik nad problémy, které by v dnešním světem neměli již existovat.

 
 Kniha vychází v nakladatelství Plus
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdPaolo Bacigalupi se narodil v Coloradu, studoval na St. Berlin College v Ohiu a jako hlavní obor si zvolil čínštinu. Po studiu se začal živit tvorbou webových stránek. Zakrátko napsal svou první sci-fi povídku (Plná kapsa dharmy), ovšem na radu Harlana Ellisona se začal věnovat mainstreamu. Když v něm stále nemohl uspět, vrátil se k fantastice. Ta mu rychle poskytla doslova žeň všech možných literárních cen (Hugo, Nebula, Compton Crook Award, Theodore Sturgeon Award, John W. Campbell Memorial Awards…) anebo alespoň nominací (National Book Award).Jeho povídky otiskují prestižní časopisy, zabývající se literární fantastikou, například Asimov´s Science Fiction nebo The Magazine of Fantasy and Science Fiction. A právě posledně jmenovaný časopis je pro české čtenáře vzhledem ke sbírce Čerpadlo 6 takovým drobným hendikepem. Kromě tisíců příznivců na celém světě, má Bacigalupiho styl svého obrovského zastánce i v osobě Martina Šusta, šéfredaktora české mutace Magazínu fantasy a science fiction. Je tedy pochopitelné, že pro nás vždycky ulapí i autorův nejnovější kousek. To je taky důvodem, proč (jste-li čtenář F&SF) budete většinu z povídek, které jsou v Čerpadle 6 obsažené, už znát.
 
 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..