Panství hrůzy – desková hra

0

Již ve chvíli, kdy Blackfire oznámil české vydání dalšího “lovecraftovského” titulu Panství hrůzy, srdce nejednoho fanouška atmosférických deskovek zaplesalo. Nekonečné čekání je naštěstí u konce a my se tak můžeme opět postavit nepředstavitelným hrůzám, které sužují městečko Arkham. Na trh se tak dostává kompletní lokalizovaná verze druhé edice Panství hrůzy (Mansions of Madness), jenž slibuje, stejně jako její předchůdci, vskutku epický zážitek pro jednoho až pět hráčů.

Deskové hry na motivy knih H. P. Lovecrafta se těší obrovskému zájmu fanoušků po celém světě a ani u nás tomu není jinak. Atraktivní kulisy, mocní nepřátelé a mystická tématika táhne. Když k tomu připočteme propracované mechanismy samotné hry, která vsází především na kooperaci jednotlivých hráčů, je na úspěch vcelku slušně zaděláno. Ostatně stačí zmínit tituly jako je Arkham Horror, Eldritch Horror, či Temné znamení a zkušení hráči jsou okamžitě doma. A právě Panství hrůzy pokračuje ve šlépějích svých předchůdců, zároveň však přináší i zajímavé inovativní prvky, které samotnou hru okoření.

Jak je již u her spadajících do univerza Arkham Horror files dobrým zvykem, je i Panství hrůzy přísně kooperativní hrou, ve které se bez dobře koordinované spolupráce vyšetřovatelů neobejdete. Kulisy samotného Arkhamu tentokrát vyměníme za poněkud komornější sídlo umístěné na kopci nad samotným Arkhamem. Zde budeme v nejlepší tradici lovecraftovských titulů odhalovat záhady, které tajemný dům ukrývá a zároveň se budeme muset postavit i prastarému zlu.

Pokud se vám do ruky náhodou dostala původní anglická edice hry, čeká na vás menší překvapení. Ve druhé edici se totiž nedílnou součásti hry stala i digitální aplikace  (dostupná pro iOS, Andriod, Windows i Mac) bez které se při hraní této hry neobejdete. Ta nahrazuje pomyslného game mastera, jenž nám postupně odkrývá herní scénář s příběhem, vytváří mapu a interakci s prostředím a zároveň vysílá proti vyšetřovatelům monstra a staví jim do cesty nejrůznější překážky.

Přesto se však nemusíte bát, že byl snad obsah krabice nějak ochuzen, ba právě naopak. Již samotná krabice, která rozhodně nepatří k nejmenším, dává tušit, že se máme na co těšit. O tom se přesvědčíme hned po otevření, balení je nacpané k prasknutí a na své si přijde skutečně každý. Najdeme zde skutečně velkou kupu kartonu (24 oboustraných mapových dílů a velká zásoba nejrůznějších žetonů), tak slušnou zásobu karet (211 karet nejrůznějších vlastností), ale i kostky, nezbytná pravidla a v neposlední řadě figurky.

Těch také rozhodně není málo. Kromě osmi figurek samotných vyšetřovatelů se vcelku pochopitelně nezapomnělo ani na nezbytná monstra. Těch je celkem 24 a v balení pro ně najdeme i praktickou základnu, do které lze vložit i příslušný žeton s nejdůležitějšími informacemi o daném monstru. Fanoušci figurek již pravděpodobně nadšeně jásají, žel bohu právě s figurkami se pojí pravděpodobně jediná výtka k této hře. Figurky jsou opravdu detailní, bohužel samotné zpracování přeci jen malinko pokulhává. Slabší části se dost často  kroutí do nepřirozených úhlů a ani na základně vždy figurky nesedí úplně dokonale. Toto se Fantasy Flight Games (FFG) skutečně moc nepovedlo. Malým zadostiučiněním může být fakt, že stejně je na tom i původní anglická verze, takže se nemusíme cítit uraženě, že by na nás vydavatel chtěl snad z nějakého důvodu šetřit. Tímto jsme vyčerpali prakticky všechny zápory této hry a nezbývá než se pustit do nadšeného hraní.

Základní hra, která se právě dočkala české lokalizace obsahuje celkem 4 scénáře. Každý z nich ukrývá unikátní příběh, mapu, rébusy i krvelačná monstra. Navíc jsou různě obtížné a mají odlišnou délku hry. Na začátek je tedy nejlepší začít hned prvním, který má název Cyklus Věčnosti (s uváděnou herní dobou 60–90 minut). Ačkoliv to tak nemusí vypadat, samotná hra je vcelku jednoduchá a neukrývá v sobě přílišné složitosti. Vděčit za to můžeme především samotné aplikaci, která dává všemu přesný řád a hráčům tak zjednodušuje především z počátku celkovou orientaci.

Po přípravě herních komponent komponent a výběru vyšetřovatelů, přichází čas na spuštění aplikace. Zde si vyberete příslušný scénář zadáte s jakými vyšetřovateli jdete hrát. Aplikace vám vygeneruje počáteční předměty a uvede vás do samotné hry. Na základě pokynů připravíte herní plán a můžete se pustit do samotného hraní. Jak už je u her z tohoto univerza zvykem, jednotlivá kola jsou rozdělena na fáze vyšetřovatelů a fáze mýtů. Ve fázi vyšetřovatelů má každý hráč dvě akce, které může využít k nejrůznějším úkonům, od přesouvání svého hrdiny, průzkumu, interakce až po útok na některé z monster. Celkem máte na výběr ze 12 možností, ne každá je však dostupná vždy.

Po odehrání fáze vyšetřovatelů přichází čas na mýty. Ty prakticky nikdy neznamenají nic pozitivního a mají za úkol co nejvíce znepříjemnit hráčům život, ať už je to nějakým monstrem, či takovou banalitou jakou je prasklá žárovka, či zakopnutí. Všechny fáze probíhají ve spolupráci s aplikací, která vám postupně odkrývá další a další tajemství a vede vás nezadržitelně ke konci.

Pokud již máte některou z lovecraftovských her za sebou, nebude pro vás ani Panství hrůzy žádným výraznějším překvapením. Hra využívá osvědčené mechaniky odkrývání hádanek a řešení rébusů, stejně jako tomu bylo u předchůdců. Příjemným zpestřením je pak již zmíněná aplikace, která dodává hře interaktivní prvky a zároveň vše do jisté míry zjednodušuje. Díky tomu se tato hra stává přístupnější i méně zkušeným hráčům, tedy alespoň co se týče počátečních scénářů. Taková šestihodinová Hrozba z hlubin dá už zabrat i ostříleným harcovníkům.

Panství hrůzy rozhodně nezklame a i přes vyšší pořizovací částku se bezpochyby jeho koupě vyplatí. V zahraničí je navíc dostupná již celá řada rozšíření (jak odhaluje samotná aplikace), která vám bezpochyby prodlouží skvělý herní zážitek, který Panství hrůzy nabízí. A kdo ví, pokud se této hororové pecce povede dobře i u nás, rozhodně není vyloučeno, že by nám Blackfire nemohl nějaké to rozšíření přinést i v našem rodném jazyce.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..