Pán Prstenů: Putování po Středozemi – Stínové cesty

0

Pokud se maličko ohlédneme za minulým rokem, jedním z nejzajímavějších a nejúspěšnějších deskoherních titulů byl bezesporu Pán Prstenů: Putování po Středozemi. Tolkien zkrátka stále táhne a tak není divu, že se i tato velká kooperativní figurková deskovka dočkala vcelku záhy první velké expanze. Tu na český trh v plné lokalizaci přináší společnost Blackfire s podtitulem Stínové cesty, které nás mimochodem zavedou do i temných sálů Morie, kde na hráče čeká prastaré zlo…

Ačkoliv se Stínové cesty nehonosí zrovna nejnižší cenovkou, jedná se o klasickou expanzi k jejímuž zahrání budete samozřejmě potřebovat i základní hru. To samozřejmě může některé hráče ve finále odradit, na druhou se jedná o masivní rozšíření, které slibuje skutečně bohatou porci obsahu, za který by se nemusel stydět kdejaký samostatný AAA titul.

Ostatně posuďte sami. Tématicky vyvedená krabice v sobě ukrývá 20 zbrusu nových oboustranných mapových dílů. Více než 140 nových karet, přes 60 herních žetonů, 30 detailních plastových figurek a vcelku pochopitelně i zbrusu novou příběhovou kampaň, která zahrnuje celkem 13 nových scénářů. To samo o sobě slibuje více než slušnou porci hracího času, který u této expanze můžete za cca dva tisíce korun strávit.

Stínové cesty však kromě samotné kampaně poměrně zásadně obohacují i původní hru, která se může díky novým komponentám, charakterům a typům nepřátel poměrně zajímavě proměnit. Ano příběh zůstává v podstatě stejný, avšak herní zážitek se v tomto ohledu pozvedá na vyšší úroveň. Příkladem mohou být samotní nepřátelé. Zatímco v základu jich najdete 7 typů, expanze jich přináší dalších osm, což slibuje minimálně v tomto ohledu daleko větší variabilitu.

To se ostatně týká i samotných herních charakterů. Rozšíření jich na scénu přináší hned pět a k již známému Aragornovi, Legolasi, Gimlimu, či Bilbovi přináší známé postavy jako je Gandalf, Balin, či Arwen. Vedle nich narazíme také na gondorskou paní Eleanor, či sestru Thorina Pavézy trpaslici Dís. Těchto pět hrdinů dává dohromady se základní šesticí postav již vcelku slušnou skupinu charakterů, ze kterých by si měl vybrat skutečně každý.

V FFG se však neomezili jen na nové postavy, ale přináší do hry i pět zbrusu nových rolí. K lovcům, hraničářům, či zlodějům nyní přibývá i bylinkář, kovkop, cestovatel, kovář a všetečka. Každá z těchto rolí má vcelku pochopitelně své unikátní vlastnosti, které mohou výrazným způsobem ovlivnit samotnou hratelnost. A tak zatímco bylinkář vám nejlépe pomůže při léčení, cestovatel vám pro změnu rychleji prozkoumá mapu, aby vám nakonec všetečka ukázala jak umí manipulovat s balíčky karet.

Posily mezi samotnými postavami jsou tak vskutku zajímavé a bezpochyby nalákají nejednoho hráče k zopakování kampaně s novými hrdiny. Pozadu však rozhodně nezůstávají ani síly zla. Řady nepřátel se tak rozšíří o celou plejádu nových protivníků, kteří se vám budou snažit znesnadnit cestu za vítězstvím. Najdeme mezi nimi jak nechutně přerostlé pavouky, tak další zástup skřetích bojovníků, ale například i zlobra, či samotného Balroga, se kterým si budete moci teoreticky užít variaci na známou scénu z filmové a knižní ságy.

Všechny tyto charaktery se samozřejmě dočkali vlastní detailní figurky, bez kterých to u her od FFG snad už ani nejde. Zde však nemalou měrou dopomáhají k atmosféře a celkovému dojmu ze hry. Když k tomu připočteme i kvalitu jejich zpracování, srdce nejednoho figurkáře zaplesá a již teď bude nedočkavě vyhlížet okamžik, kdy si nabarví svého Balroga.

Ani tím však výčet novinek tohoto rozšíření nekončí. Poslední zajímavá inovace se váže k samotným mapovým dílkům. Mezi nimi nyní najdete i zbrusu nový terén – vyvýšení. Ten jen nejzajímavější především při boji, kdy zvyšuje dostřel a zároveň poskytuje ochranu před některými útoky. Kromě vyvýšení mohou být nově některé oblasti označeni jako náročné. V nich je pak těžší se pohybovat což vás samozřejmě bude stát něco navíc (typicky odhodíte jednu připravenou kartu). Další novinkou jsou pak sutiny, pavučiny, či klády, díky které můžete získat například žeton inspirace.

Novinek tak rozhodně Stínové cesty nepřináší vůbec málo a plně vyvažují vyšší cenovku, se kterou jde toto rozšíření na trh. Co se týče obtížnosti a základních herních mechanik, tak jde tato expanze ve šlépějích základní hry. Využívat tak opět budete především digitální aplikaci, která se stane vaším průvodcem v rámci celé kampaně. K ní se bohužel vázala v době vydání základu celá řada výtek. Naštěstí se ty největší chyby již stihli odladit a tak mohou jít Stínové cesty na trh s relativně čistým štítem. Hnidopiši samozřejmě mohou v aplikaci sem tam nějakou chybku nejspíše odhalit, rozhodně se však nebude jednat o nic, co by vám výraznějším způsobem narušovalo celkový dojem ze hry.

Ba právě naopak, hlavní devizou digitální aplikace byla již od začátku jednoduchost a přístupnost i pro začínající hráče, díky čemuž se Pán Prstenů: Putování po Středozemi stal mnohem otevřenější i pro tuto skupinu hráčů. Blíže zde herní mechaniky ale pitvat nebudu. Ty jsou společné se základní hrou. Pokud vás tedy přece jen zajímají, doporučím kouknout například na mou recenzi základního Putování po Středozemi. Až na již zmíněné novinky jdou Stínové cesty plně ve šlépějích základní hry, díky čemuž si tento kousek opět můžete naplno užít i se svými ratolestmi.

Doporučený věk je již tradičně u her od amerických vydavatelů hodně mimo a nejinak tomu je i u Pána Prstenů a této expanze. Jak už jste asi s předchozích řádek pochopili tuto hru naprosto v pohodě zvládnou i daleko mladší hráči než je autory uvedených 14+. Osobně bych ideální věk viděl kolem osmi let s tím, že hru mohou zvládnout i mladší, ale záleží na tom jak moc jsou vyhraní. Počet hráčů a herní doba pak zůstává stejná se základní hrou. Jedna partie vám tak zabere 1-2 hodiny času a užít si ji můžete v 1-5 hráčích.

Stínové cesty jsou vskutku povedenou expanzí, která nenabízí jen novou příběhovou kampaň, ale obohacuje základní hru i v mnoha dalších ohledech. Jediným kamenem úrazu tak může pro někoho být vyšší cena, která je však u podobného typu her i s ohledem na obsah krabice vcelku pochopitelná. Pro fanoušky Pána Prstenů a nadržené tatínky, kteří již netrpělivě vyhlížejí další dobrodružství, na které se budou moci se svými ratolestmi vydat, jsou Stínové cesty v podstatě povinností. Pro vás ostatní možná nastal ideální čas se s touto povedenou hrou blíže seznámit, Putování po Středozemi zde s námi ještě evidentně nějaký ten čas pobude.


 

PÁN PRSTENŮ: PUTOVÁNÍ PO STŘEDOZEMI
STÍNOVÉ CESTY (EXPANZE) 

AUTOR: GRACE HOLDINGHOUSE, NATHAN I HAJEK
VYDAVATEL ORIGINÁLU: FFG (2020)
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2020
POČET HRÁČŮ: 1-5
VĚK: 8 LET (DOPORUČENÍ NA KRABICI 14+)
HERNÍ DOBA: 1-2 HODINY

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..