Belaad: Země učenců a bojovníků – desková hra

Vítejte ve světě inspirovaném zlatým věkem islámského světa. Na pozadí etapy historie, která dala světu řadu významných jmen středověkých učenců se však však odehrává nelítostný konflikt mezi proletariátem a vládnoucí třídou. A je jen na vás, na kterou stranu se přidáte Můžete si vybrat. Pomáhat, mstít se nebo usilovat o moc… co si zvolíte?
Právě to nám nabízí originální karetní hra z daleké Persie s nádhernými ilustracemi. V deskové hře Belaad: Země učenců a bojovníků budete hrát buď za přívržence království, lidu nebo hašašínů a budete se snažit zaměstnat nebo zavraždit co nejvíce učenců. Za tímto účelem se pustíte do soupeření s ostatními hráči a budete vydělávat peníze, okrádat protihráče, shromažďovat síly a bojovat.
Jak již bylo řečeno, tentokrát se jedná o vskutku exotický kousek. Naprostá většina deskových her k nám míří z Evropy, potažmo Spojených států, v případě Belaadu se však za jeho kořeny musíme vydat až do dalekého Iránu. I tak si ale hra zachovává klasické mechanismy moderních her, a i když z ní čpí nádech exotiky, za což vděčí především povedeným ilustracím, rozhodně byste na ni nepoznali, že nepochází s nějaké tradiční “deskovkářské” země.
Jedná se o karetní hru s lehce netradičním formátem asymetrické strategické hry, která se mění podle počtu hráčů. Hra je pak určena pro 2-6 hráčů s doporučeným věkem od 10 let. Což dle mého soudu vcelku odpovídá. Na jednu herní partii byste si pak měli vyhradit 45-60 minut čistého herního času.
Co se týče počtu hráčů je zde potřeba mít na paměti jednu důležitou informaci. Hru lze teoreticky hrát až v šesti lidech. Pokud je osob více než tři, vytvoříte týmy, které však nesmí sedět spolu, ale musí být vždy odděleny jinou stranou. V souvislosti s rozestavením je nezbytné, aby každý neseděl před svým herním stolem. Ve zkušebních kolech se nejvíce bavili dva nebo tři lidé. To však neznamená, že by se i ve větším počtu nedal Belaad hrát, ba právě naopak velmi často je uváděn jako týmová hra.
Osobně bych však doporučil na naučení hry začínat ve dvou, posléze pak pro využití maximálního potenciálu hry, s ohledem na přípravu, naučení pravidel, rozestavění a všech ostatních věcí zapojit do hry ještě třetího hráče. V tu chvíli se do hry zapojí všechny frakce, zároveň ale nemusíte dávat neustálý pozor na specifika týmové hry. Toto rozhodnutí je však samozřejmě na vás. Přeci jen na každého může hra působit jinak.
Obzvláště, když se struktura hry totiž liší podle počtu hráčů. Díky svému hernímu designu tak přináší různé herní režimy pro každý počet hráčů, díky čemuž je při různém počtu hráčů hra pokaždé jiná. Zde však rozhodně nebudu zabíhat do detailu, jelikož na vysvětlení to může být maličko krkolomné, takže ideální jsou v tomto případě buď pravidla, které samozřejmě obsahují i celou řadu názorných ukázek, nebo některý z youtube návodů.
Belaad je bezesporu napínavou deskovkou, která velmi efektivně a líbivě pracuje s tématikou dějin islámského světa. Souboj mezi Královstvím a Lidem dokáže dát zabrat a když se ještě do celého střetu připlete Řád hašašínů, jedná se o zápas v určitých momentech vyloženě drásající nervy všech zúčastněných. Každá ze zúčastněných stran sleduje své cíle a hraje se trochu jinak. Odtud také již zmíněná asymetrie. Ze tří asymetrických stran alespoň Království a Lid sledují stejný cíl. Chtějí získat učence z displeje a dosáhnout vítězství na konci prostřednictvím bodů. Mají k tomu čtyři generace. A právě tomu se snaží Řád zabránit. A jak jinak, než vyvražděním učenců. Pokud se jim to podaří jako prvním, první dvě strany prohrály a Řád okamžitě zvítězil.
Ač se to nemusí na první dobrou zdát, hra má relativně jednoduchá a pochopitelná pravidla, s ohledem na asymetričnost a různorodost na počet hráčů je však důležité jim věnovat náležitou pozornost, aby vám neunikly důležité detaily. Jinak je ale průběh tahů vskutku jednoduchý.
Každý má v ruce čtyři akční karty, což je zároveň maximální povolený počet karet. Během svého kola vždy zahrajete jednu z těchto karet, načež si následně líznete novou z jedné ze tří nabízených hromádek. Každá akční karta má vždy hlavní akci nahoře a vedlejší akci dole. Hlavní akce je volně dostupná, zatímco pro vedlejší akci je obvykle třeba dát pečetní značky. Který typ akce zahrajete – jednu nebo obě – je zcela na hráči, stejně jako pořadí.
Mezi základní akce se tak řadí příjem, kdy si berete zlato ze zásoby. Krádež, kdy naopak kradete mince ostatním hráčům. Dále je zde akce spojenců, kdy taháte žetony z pytlíku, které následně umístíte na příslušné postavy čím posílíte jejich budoucí akce. Království a Lid mohou ještě pomocí verbování učenců získat kartu učence z nabídky, když za ní zaplatí.
Poslední ze základních akcí je boj. A jak už název napovídá tato akce vám umožní zaútočit na vašeho protívníka a získat nějakou tu odměnu. Bojový systém zde malinko připomíná základní systém ze hry Gloomhaven. Základní bojovou sílu vám dávají symboly boje na postavě. Osoba s nejnižší hodnotou táhne karty ze společné útočné hromádky, dokud není hodnota útoku vyšší. Karty mají hodnotu od -2 do +5 bodů. Můžete se kdykoli vzdát nebo pokračovat dál, dokud není vytažena karta lebky. Pokud si vytáhnete kartu lebky, okamžitě prohráváte, nebo ji můžete zneškodnit značkou meče. V takovém případě bitva pokračuje popsaným způsobem až do chvíle dokud jeden z hráčů nezvítězí nebo nepřizná porážku. Vítěz pak navíc určí poraženému postavu, z níž musí odstranit všechny spojence.
Kromě jedné z hlavních akcí můžete na zahrané kartě využít také vedlejší akci, za ni ale musíte zaplatit požadované náklady. Zda ji ale provedete, či nikoliv je čistě na vás. A to je tak nějak v základu vše. Hra může skončit buď vítězstvím hašašína, když se mu podaří zavraždit učence se souhrnným počtem 6 bodů vědomostí. Nebo někdo najme třetího učence čtvrté generace. V tomto případě zvítězí buď Království nebo Lid, podle toho kdo bude mít více bodů.
Belaad je veskrze zajímavá hra, která nabízí díky své asymetričnosti nepřeberné množství možností. Zároveň si ale zachovává určitou přístupnost a relativně jednoduchá pravidla. Na své si zde pak přijdou především ti hráči, kteří vyhledávají větší interakci mezi hráči, což zde obstarává především boj, ale i krádeže a další zajímavé akce, které vám postupně přijdou pod ruku. Navíc je zde i týmová varianta když budete hrát ve více hráčích. Pokud tedy toužíte po větší interakci mezi hráči Belaad vám ji rozhodně nabídne.
Na závěr pak musím rozhodně vypíchnout i celkové zpracování hry, jeji insert, který je skutečně šikovně vyřešen a především pak její ilustrace. Díky tomu, že je hra původně z Iránu, je zde nádech exotična doslova hmatatelný. Komponenty jsou kvalitně zpracované, včetně dvouvrstvých desek a samotných karet. Ilustrace pak navozují atmosféru starých perských příběhů a pohádek tisíce a jedné noci.
Když k tomu připočteme i veskrze zajímavý a hlavně pestrý herní zážitek, minimálně za zkoušku Belaad rozhodně stojí. Jen počítejte s tím, že její plné kouzlo a možnosti neobjevíte během jednoho zahrání.
BELAAD: ZEMĚ UČENCŮ A BOJOVNÍKŮ
VYDAVATEL ORIGINÁLU: ISLIMA GAMES
VYDAL CZ: BLACKFIRE
ROK: 2023
POČET HRÁČŮ: 2-6
VĚK: 10 LET
HERNÍ DOBA: 45-60 MINUT