Paladinové Západního království – desková hra

0

Po Architektech Západního království si TLAMA Games na letošní podzim připravilo pro české hráče vydání další hry Shema Phillipse, která nás opět zavede do bouřlivého období Západofranské říše. Tentokrát však vyměníme nadané stavitele za vznešené paladiny, pomocí kterých se budete bránit nepřátelům, stavět opevnění a šířit víru po celé zemi.

Jak už samotný název Paladinů Západního království napovídá, aktuální novinkou  Shem Phillips a S. J. Macdonald navazují na úspěšné Architekty, které toto autorské duo představilo světu v loňském roce (u nás však vychází obě hry zároveň). Obě hry spadají do trilogie “of the West kingdom”, zároveň však obě fungují jako samostatná hra. Podobný koncept již Phillips použil u své “severské trilogie”, pokud tedy patříte mezi hráče, kteří pečlivě sledují tvorbu tohoto autora, pravděpodobně budete velmi dobře vědět, co na vás čeká.

Ještě než se vrhneme na samotný popis a hodnocení hry sluší se ještě zmínit autora ilustrací, které vás budou v této hře provázet. Tuto stránku hry obstaral, stejně jako u Architektů, Mihajlo Dimitrievski. Díky tomu vás ani jedna z těchto her nenechá na pochybách, do které série patří. Ano, stále se jedná o tradiční “echt” euro, u kterého se na grafickou stránku zase tolik nekouká, i přesto však Dimitrievski dokázal oběma hrám dodat osobité kouzlo, díky kterému vás nebudou Architekti ani Paladinové odpuzovat.

Obě hry (Architekty i Paladiny) však nespojuje jen společné téma, ale i základní herní mechanismus – worker placement. Rozhodně je však potřeba říct, že na to jdou obě hry maličko jinak a tak poskytují hráčům odlišný herní zážitek. To je ostatně vidět i na věkovém doporučení jednotlivých her. Zatímco Architekti jsou skutečně přístupní a v pohodě je zvládnou i začínající a mladší hráči, Paladinové jsou již o něco komplexnější záležitostí, která poskytuje celou řadu strategických možností a rozhodnutí. I díky tomu začíná věkové doporučení na 12 letech. Hru patrně zvládnou i mladší hráči, je však potřeba zohlednit jejich zkušenosti a “vyhranost”.

Dalším rozdílem je pak i herní doba. Architekty zvládnete vcelku v pohodě odehrát do hodinky, Paladinové jsou o něco časově náročnější. Vaše herní partie tak budou zpravidla končit v čase okolo dvou hodin. A to i přesto, že na rozdíl od Architektů má aktuální novinka předem daný počet kol (sedm), na který se tato hra hraje. Paladiny tak ocení především náročnější hráči, kteří se vyžívají ve strategických možnostech. Zkrátka tvrdé euro, které dokáže pořádně potrápit vaše mozkové závity.

Popisovat zde obsah samotné krabice patrně nemá příliš smysl, avšak věřte, že podobně jako u Architektů je doslova narvaná k prasknutí a možná ještě o něco víc. Důvod je vcelku jednoduchý. Zatímco u Architektů se naprostá většina hry odehrávala na centrálním herním plánu, Paladinové si rádi hrají na vlastním písečku. Díky tomu zde každý z hráčů dostává pevnou kartonovou desku, která bude po naprostou většinu hry jeho alfou a omegou, na které bude až na výjimky řešit naprostou většinu svých herních rozhodnutí. Dost už ale chození okolo horké kaše, pojďme se podívat, co si pro nás autoři ve své druhé hře ze Západního království vlastně připravili.

V samotné hře se hráči vtělí do jednoho z urozených občanů říše, jejichž prostřednictvím se budete snažit budovat pověst, opevnění, ale také bojovat a šířit víru. Všechny tyto aspekty vám pomohou v ochraně království. Zároveň díky nim budete získávat vítězné body, které nakonec určí celkového vítěze hry.

Abyste v tom však nebyli úplně sami, autoři vám pošlou na pomoc udatné paladiny, kteří vám v každém ze sedmi herních kol budou pomáhat. Díky nim získáte velmi potřebné dělníky i nějakou tu taktickou výhodu, která může zásadně ovlivnit vývoj daného kola a přinést vám nemalou konkurenční výhodu. Tedy za předpokladu, že tomu uzpůsobíte svoji herní strategii a budete umět tyto možnosti naplno využít. Právě schopnost reagovat na změny a pokročilá strategie hraje v Paladinech velice důležitou úlohu.

Na rozdíl od Architektů, totiž tentokrát do hry přichází řada omezení a podmínek, které budete muset splnit, abyste mohli dané akce vykonávat. A tak zatímco s jedněmi workery můžete sbírat suroviny, jiné naopak můžete využít pouze k ukázce své vojenské síly a tak dále. Je tedy velice důležité umět dobře plánovat a co nejlépe využít vašich omezených zásob poddaných.

Kromě této lehce povýšené mechaniky, kterou známe již z Architektů, však autoři přidali i celou řadu dalších podmínek. Některé akce tak budete moci využít až po dosažení určitého počtu bodů na vaší stupnici síly, vlivu a víry. Díky tomu vcelku záhy zjistíte, že v rámci jedné hry není absolutně ve vašich silách využívat úplně všechny možnosti a akce, které vám hra nabízí, díky tomu je dobré zaměřit se na jednu maximálně dvě oblasti a těm věnovat vaši plnou pozornost. Pokud  totiž od nich budete neustále odbíhat v pozdějších fázích hry zjistíte, že se stále plácáte na jednom místě.

Hra totiž kromě tradičního worker placementu nabízí v určitých fázích hry i vcelku zajímavý engine building, díky kterému budete moci v rámci vašich akcích získávat zajímavá komba, která vám dají určitou konkurenční výhodu. Za všechno se však platí a tak vám Paladinové nedají rozhodně nic zadarmo. A tak jak již bylo několikrát zmiňováno, je velice důležité své tahy pořádně promýšlet a plánovat dopředu.

Velice zajímavým prvkem hry a zpestřením jsou “zvláštní” jednotky zločinců, které v této hře fungují jako takoví žolíci. Ti vám mohou vcelku snadným způsobem pomoc z momentální prekérní situace. Zároveň je však potřeba mít na paměti, že pokud budete využívat jejich služeb příliš často může se vám to ošklivě vymstít . Inkvizice je totiž všudypřítomná a se zločinci nemá slitování.

Aby toho náhodou nebylo málo hra obsahuje i velice decentní škodící mechanismus, kdy můžete svým protihráčům maličko znepříjemnit život. Ačkoliv si tedy naprostou většinu hry budete hrát na vlastním písečku, rozhodně se nebudete při hře cítit naprosto osaměle. Ba právě naopak hra vás vybízí k tomu abyste bedlivě sledovali kroky svých spoluhráčů a podle toho také upravovali svou strategii. Možností, které tato hra nabízí je zkrátka nepřeberné množství a věřte, že se mi zde nepodařilo zdaleka vyjmenovat vše na co v tomto zajímavém strategickém kousku narazíte.

Jediná menší výtka kterou bych k této hře měl, bude směřovat k samotnému zpracování herních desek. Každá z desek je oboustranná, kdy na každé desce se kromě standardní strany nachází i deska virtuálního hráče pro sólo hru. Právě na této straně jsou vidět přechody z přední strany desky a nepůsobí to úplně čistě a profesionálně. To ostatně platí i o samotných přehybech desek od toho, jak jsou složené v krabici. Po jejich rozložení totiž pevné části desky k sobě zcela nedoléhají a střed tohoto přehybu je tak volný a prohnutý. Naštěstí se však nejedná o nic, co by vám zcela kazilo samotný dojem z hraní. A tak se jedná jen o malou vadu na kráse této jinak veskrze povedené hry.

Paladinové Západního království sice staví na podobných principech jako jejich předchůdce, základní mechanismy hry však nemalým způsobem prohlubují a přidávají do hry celou řadu dalších možností, díky kterým se z Paladinů stává skutečně komplexní záležitost. A tak zatímco Architekti jsou skvělým adeptem pro relativně nenáročné rodinné hraní, Paladinové vám rozhodně nedají nic zadarmo. Pokud tedy hledáte kousek, nad kterým můžete pořádně potrápit své mozkové závity a který se vám za to odvděčí netušenými možnostmi, jak dovést hru do vítězného konce, jsou Paladinové ideálním tipem právě pro vás. Podobně náročné echt euro zde poměrně dlouho nebylo a tak pevně věřím, že si najde nemalé množství příznivců, kterým nad touto hrou zaplesá srdíčko a přivítají ji s otevřenou náručí.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..