Jean Dufaux – Sága Valty

0

 

ANOTACE:
Ano, milovala.
Avšak nečestně, a dopustila se tím zrady. Dokonce kvůli své lásce rozpoutala v zemi válku a krveprolití. A tak se Bohové rozhodli zasáhnout…
Příběh Valgara z Valty, odvážného vikinga, jehož cesta za spravedlností se ukáže být stejně dlouhá jako zbytečná.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


V rámci letošního podzimu nás čeští nakladatelé zásobují skutečně zajímavými komiksovými kousky. A ani maličké nakladatelství Josef Vybíral rozhodně nezůstává pozadu. Po westernovém Sykesovi, nás tentokrát zve na daleký sever, abychom v Sáze Valty prožili příběh udatného vikinga Valgara, jenž se vydává na nelehkou cestu za spravedlností…

Jak už je u tohoto nakladatele zvykem i aktuální novinka spadá do jeho velkoformátové ediční řady Bande dessinée, v níž nám Josef Vybíral představuje ty nejzajímavější autory frankofonního komiksu. A Sága Valty v tomto ohledu rozhodně není žádnou výjimkou. Za touto severskou ságou stojí význačný belgický scénárista Jean Dufaux, jenž u Vybírala zažívá obnovenou českou premiéru. Je tomu již sedmnáct let co nám nakladatelství BBart představilo Dufauxova Niklose Kodu. Od té doby však zůstával český trh tomuto scénáristovi zapovězen. Tedy až do letošního roku, kdy si jej vyhlédl Josef Vybíral pro svou řadu ERB, ve které nám letos přináší hned dva Dufauxovi skvělé kousky. Vedle Ságy Valty je tím druhým dnes již “legendární” Murena. K té se však vrátíme někdy příště, nyní na nás čeká cesta na daleký sever.

Komiksoví scénáristé mají ve skandinávské mytologii evidentně vcelku velkou oblibu. Ostatně, jen u nás vyšla v posledních dvou letech celá řada titulů opírající se právě o vikingy a starogermánskou mytologii. Vzpomenout tak můžeme například Rusellův Prsten Nibelungů, Mjöllni Oliviera Perua, či Dorisonův Asgard, který nám mimochodem přinesl právě Josef Vybíral. Ten na tuto trojici tak navazuje dalším příběhem opírající se o severskou mytologii. 

Sága Valty původně vyšla v podobě tří samostatných komiksových alb. České vydání však vychází z letos vydaného integrálu, jenž obsahuje kompletní příběh, tedy všechny tři původní alba. Díky tomu se můžeme bez jakýchkoliv přestávek, či přerušení ponořit do tohoto dobrodružného příběhu a užít si atmosféru starých severských ság naplno.

Zatímco již zmíněný Mjöllni, či Asgard nabídli čtenářům veskrze přímočarý akční příběh, který se vždy nějakým způsobem opíral o známé legendy, Jean Dufaux se vydává svou vlastní cestou. Tvoří zcela originální příběh, který se o známou mytologii otírá jen velmi zvolna a spíše než nosnou osou příběhu, je zde pouze pro dotvoření celkové atmosféry. Když k tomu připočteme pozvolnější tempo, které zde autor nasadil a důraz na na samotné postavy a dialogy, kterých zde rozhodně není málo, je Sága Valty svébytným dílkem, které se od svých předchůdců v mnohém odlišuje.

Samotný příběh této knihy se však nese více méně v klasické rovině. Náš hrdina je stíhán nepřízní osudu, na jehož počátku je již vcelku tradičně nešťastná láska. Tuto vcelku jednoduchou příběhovou linii však autor na ploše tří komiksových alb vcelku příjemně splétá, přidává menší dějové odbočky a dláždí tak Valgarovu cestu za spravedlností řadou příkoří, nebezpečenství, intrik i krví. Milým překvapením je pak rozhodně závěr celého příběhu. Zde však více prozrazovat nebudu, abych vás náhodou neochudil o překvapení. Na druhou stranu může na některé čtenáře působit toto pojetí zbytečně rozvláčně a překombinovaně. Velice tak záleží na momentálním vašem rozpoložení a na tom, zda se dokážete s autorem naladit na stejnou vlnu.

S Dufauxem jsme se již mohli setkat. Avšak kdo se nám v tomto komiksu představuje vůbec poprvé je alžírský komiksový kreslíř Mohamed Aouamri, se kterým Dufaux na tomto komiksu spolupracoval. Jeho styl se nese v klasickém tónu evropského mainstreamu, ze kterého příliš nevybočuje. Na druhou stranu je „Evropa“ stále ještě pro naprostou většinu českých čtenářů, minimálně po kresební stránce daleko zajímavější, než běžný superhrdinský mainstream. A tak si i Sága Valty uchovává stále určitý nádech jedinečna, který bude čtenáře bezpochyby lákat. Když k tomu navíc připočteme i velkorysý formát, který kresbě rozhodně prospívá, je i Sága Valty po grafické stránce vskutku povedenou záležitostí, které není moc co vytknout.

Dufauxův návrat do české kotliny se po sedmnácti letech skutečně povedl. Sága Valty nabízí moderní evropský komiks zahalený do líbivého hávu využívající oblíbené téma. I díky tomu se v rámci edice ERB rozhodně neztratí. Ano, v rámci žánru můžeme narazit i na povedenější kousky, zároveň je však potřeba jedním dechem dodat, že Sága Valty je v podstatě malou ochutnávkou před hlavním chodem, který nám Jean Dufaux naservíruje v podobě svého opus magnum – Mureny.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..