Olivier Peru & Pierre-Denis Goux – Mjöllni

0

 

ANOTACE:
I kdyby stál na vrcholku hory, má trpaslík stejně vždycky daleko do nebe… tak se to říká a proto hrají trpaslíci vždycky vedlejší role… opravdu vždycky? Myslel si to i trpasličí bojovník jménem Tór, jenže potom se mu do ruky dostalo bájné kladivo a s ním podivuhodné schopnosti. A on pochopil, že možná bude na něm, na obyčejném trpaslíkovi, jak se rozhodnou osudy mocných v Midgardu i Ásgardu, lidí i bohů a všech ostatních. Nápaditá variace na severskou mytologii má neotřelý, svižně se rozvíjející scénář, je zabydlena nespočtem živoucích postav lidí i všemožných bájných tvorů, a hlavně zaujme dechberoucím výtvarným ztvárněním, jaké se vidí málokdy.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Severská mytologie se evidentně stále těší nemalému zájmu čtenářů. O tom ostatně svědčí hned tři komiksy opírající se právě o tuto tématiku, které u nás vyšly v relativně krátkém časovém úseku. Po ambiciózní Vei a skvělém Dorisonově Asgardu přichází nakladatelství Argo se svou trochou do mlýna. Tentokrát se v podání francouzského scénáristy Oliviera Perua podíváme na příběh o bohu Thorovi (či Tórovi) a jeho smrtícím kladivu Mjöllni.

První část této fantastické ságy vyšla ve Francii již v roce 2013, aby o tři roky později spatřil světlo světa třetí svazek série s podtitulem Svět bez bohů, který zároveň celý příběh uzavírá. Jak už je ostatně dobrým zvykem, Argo přináší českým čtenářům celou sérii v jednom svazku. A tak se nám do rukou dostává jubilejní desátý příspěvek do velké řady Argomiks, v níž odhalíme další střípky ze severské mytologie.

S tou se mimochodem setkáváme v určitých podobách již dlouhá léta napříč všemi žánry. Ostatně byla to právě severská a germánská mytologie, která stála u zrodu žánru fantasy. Bez ní by pravděpodobně nikdy nevznikl Pán prstenů, či superhrdinské komiksy, tak jak je dnes známe. Není proto divu, že se k ní autoři stále rádi vracejí a snaží se na jejích základech vybudovat stále nové a nové příběhy.

Olivier Peru rozhodně není výjimkou. Ostatně už samotný název aktuální novinky Mjöllni leccos napovídá. Autor v ní využívá jednu z nejznámějších legend o Thorovi a jeho smrtícím kladivu. Peru se naštěstí nesnažil o pouhé převyprávění známé legendy, ba právě naopak, tento kousek byl pouhým odrazovým můstkem pro třídílný příběh o nelítostném trpasličím bojovníkovi, který se pouhou náhodou, či řízením osudu jmenuje stejně jako nejznámější severský bůh.

Kdo však čeká velkolepou severskou ságu se skutečně neotřelým příběhem, bude možná trochu zklamán. Peru využívá otřepané a mnohokrát zpracované téma “rádoby” nezajímavého a nikterak výjimečného hrdiny, jenž však jednoho dne odhalí svou “nadpozemskou” podstatu, včetně všech úžasných schopností a stane se doslova legendou, před kterou se budou třást i bohové. Ano, podobných příběhů zde již bylo nepočítaně. Peru naštěstí zvládá vše zpracovat poutavou a zajímavou formou. Vše okořeňuje pár zajímavými inovacemi a jako pomyslnou třešničku na dortu přidává i pár vskutku překvapivých momentů.

Není to však jen legenda o Thorovi o kterou se Peru opírá. A tak se kromě něj můžeme těšit na celou plejádu bohů z Asgardu, včetně Lokiho, který se v posledních letech stal velkým oblíbencem fanoušků. Postav, které zde sehrají větší, či menší epizodní roli, zde skutečně není málo. Jak už to však v severské mytologii bývá, rozhodně se nejedná o kdo ví jak sympatické postavy. Avšak o zaměření na celkové charaktery, samozřejmě kromě hlavního hrdiny, však v tomto díle rozhodně nejde, kniha tak staví na trochu jiných pilířích.

Nechybí spousta akce, pohled do historie i známých legend. Na 168 stranách se tak postupně zúčastníme velkých bitev, setkáme se s bohy, prožijeme Ragnarok a společně s Tórem projdeme bolestnou ztrátou, která určí jeho další směřování. Takřka vše zde šlape na jedničku a ani “profláklé” téma a menší zaměření na vývoj postav příliš nevadí. Tedy alespoň v prvních dvou třetinách knihy. Třetí část po kvalitativní stránce maličko upadá a pomalu se začíná projevovat lehký nedostatek invence, kdy autor recykluje nápady z předchozích částí knihy a my se tak budeme muset smířit s tím, že všemocné kladivo Mjöllni vyřeší všechny potíže. Samozřejmě s lehkou dávkou nadsázky…

Tyto menší nedostatky však zcela zachraňuje grafická stránka knihy, která bude bezesporu jedním z hlavních lákadel tohoto svazku. Za kresbou tentokrát stojí talentovaný kreslíř Pierre-Denis Goux, jenž má za sebou již celou řadu děl. Největší věhlas však dosáhl až právě s příchodem Mjöllni, kde se jeho talent ukázal naplno. Oslňující a místy až epická kresba skutečně příběhu nemalou měrou pomáhá a perfektně zachycuje celkovou atmosféru. Argu pak můžeme děkovat za velký formát, na kterém Gouxova kresba krásně vynikne, včetně i těch nejmenších detailů, které si pro tuto severskou ságu přichystal.

Mjöllni sice není úplně bez chybičky avšak i přesto patří společně s nedávno vydaným Asgardem k tomu nejlepšímu, po čem můžete v rámci tohoto tématu sáhnout. Nádherná kresba a velký formát je pak příjemným, ale velmi důležitým, bonusem, který bezesporu ocení nejeden fanoušek komiksu.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..