Andrzej Zbych & M. Wisniewski – Kapitán Kloss (souborné vydání)

0

Jmenuje se Stašek Moczulski, je mu něco přes dvacet let, je Polák a právě se mu podařilo utéct do SSSR. Jeho největším přáním je bojovat proti nacistickým okupantům a pomoci tak osvobodit svou zemi. Seznamte se s legendárním Kapitánem Klossem, jenž se po dlouhých osmnácti letech vrací zpět na scénu…

Psal se rok 2002, když u nás poprvé vyšlo souborné vydání všech dvaceti komiksových příběhů kapitána Klosse, kultovního polského hrdiny, kterého starší generace znají především z knih a televizního seriálu. Podobného úspěchu se však dočkala i již zmíněná komiksová adaptace Zbigniewa Safiana a Andrzejej Szypulskiho, která dnes patří ke kultovním komiksům. Ostatně, nejspíše právě z tohoto důvodu po něm sáhlo i nakladatelství BB Art, které jej českým čtenářům v roce 2002 přineslo v souborném svazku, které nám nabídlo všechny Klossovi příběhy pěkně pohromadě.

Osmnáct let je však pěkně dlouhá doba a tak není divu, že se kompletní náklad za tu dobu zcela rozebral. Nadšenci tak museli pátrat složitě po bazarech a antikvariátech, kde se tu a tam Kloss objevil. Krátce před Vánoci však přišel blesk z čistého nebe v podobě nového vydání od nakladatelství Slovart, které tak po dlouhých osmnácti letech vrací legendárního polského hrdinu na náš trh.

Zároveň se však vcelku pochopitelně nabízí otázka, zda to má vůbec cenu. Má vůbec dnešnímu čtenáři Kapitán Kloss co nabídnout, nebo se jedná jen o lehkou bizarnost, kterou ocení především milovníci nostalgie a pamětníci. Ostatně, s ohledem na dobu, kdy tento komiks vznikal si je potřeba ujasnit, že ne vždy se události v něm zmíněné drží reality. To mimochodem zmiňuje i redakční poznámka v úvodu knihy. Komunistický režim byl zkrátka všemocný, což se nemalou měrou odráží i v této publikaci. Na druhou stranu díky tomu získáváme vcelku zajímavý doklad o tehdejší době a poměrech, které v sedmdesátých letech nejen u nás, ale i v Polsku panovaly.

Postavu Klosse, alias Staszka Moczulského, vytvořili Zbigniew Sajfan a Andrzej Szypulski (pod pseudonymem Andrzej Zbych). Ten se stal hlavním hrdinou seriálu S nasazením života, který se dostal i do Československa počátkem sedmdesátých let. Seriál měl vskutku obrovský úspěch a tak byli scénáristé posléze požádáni, aby Klossovi příhody přetavili do komiksové adaptace. Tu začal v roce 1971 kreslit Mieczyslaw Wisniewski. Komiks na trh dodávalo nakladatelství Sport i Turystyka a dosáhlo s ním pozoruhodného nákladu – sto tisíc výtisků na každý sešit. Posléze byla připravena i česká verze a Hans Kloss se v obrázkové podobě objevil i ve Švýcarsku. Prvního souborného vydání jsme se však dočkali až ve zmíněném roce 2002.

Pamětníkům pravděpodobně kapitána Klosse netreba příliš představovat, avšak u současné generace tomu již bude pravděpodobně zcela naopak. Na čem tedy tato série staví? Hlavní hrdina Stašek Moczulski je Polák, kterému se v průběhu 2. světové války podařilo utéct z rodné země do SSSR. Se sovětskou rozvědkou ostatně spolupracoval ještě před napadením SSSR nacisty. A právě ti se ho rozhodnou využít ke smělému plánu. Shodou okolností padne NKVD do rukou německý špion jménem Hans Kloss, který jako by „Staškovi“ z oka vypadl. Této podoby Sověti využijí a pošlou Moczulského jako Klosse zpět do Polska. Kostky jsou vrženy, postavy na startovních místech a my se tak můžeme pustit do fantastických příběhů Kapitána Klosse v komiksu.

Bohužel je zde jedno velké ALE. Nyní nechme zcela stranou poplatnost době a ideologické přesvědčení, které z tohoto komiksu čiší. Jsou zde i další důvody, proč tento komiks nezestárl zrovna s noblesou, což mu v očích některých čtenářů bezpochyby nepomůže. Na jedné straně je samotný scénář, který je bezpochyby zajímavý a rozhodně má potenciál. Mnohdy se však potýká s určitou nevyvážeností a zkratkovitostí. Ruku v ruce s tím jde i samotná kresba, která je poplatná tehdejší době. Zatímco dnešní čtenáři jsou zvyklí na akční dynamická dobrodružství, kterým nechybí spousta akčních scén a patřičná gradace děje. Kapitán Kloss působí v porovnání s nimi mírně řečeno statickým dojmem. Zub času je tak neúprosný a minimálně v tomto ohledu tak Kloss nemá šanci proti dnešní produkci uspět.

Zároveň je však potřeba říct, že to ani není jeho záměrem. Stejně jako před osmnácti lety nakladatelství BB art, míří i Slovart především na pamětníky, sběratele komiksu a fanoušky nostalgie. Právě ti totiž dokáží Klosse ocenit nejvíc. A troufám si tvrdit, že podobných nadšenců, kterým původní vydání Kapitána Klosse uteklo je mezi námi stále dost. Ať už tomu věříte, či ne Kapitán Kloss již patří ke klasikám, na které by se nemělo zapomínat. A i díky nakladatelství Slovart má jedinečnou možnost se do podobných kousků ponořit i současná komiksová generace, která zatouží okusit trochu té historie…KAPITÁN KLOSS (SOUBORNÉ VYDÁNÍ)
SCÉNÁŘ: ANDRZEJ ZBYCH
KRESBA: M. WISNIEWSKI
PŘELOŽIL: DANA PAVLEOVÁ
VYDAL: SLOVART
ROK: 2020
STRAN: 688
ORIG. NÁZEV: Kapitan Kloss
ISBN: 978-80-276-0141-7

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..