Nikkarin – Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu

0
ANOTACE:

Konverzační komiksová komedie z fantasy prostředí, kde je kouzelnický řád konfrontován s nebezpečnou Magickou koblihou nekonečna. Dva vybraní čarodějové, Klerenc a Eliot, jsou vysláni najít tzv. časomága, který jako jediný může koblihu sníst, aniž by způsobila konec světa. Jejich cesta je však dlouhá a komplikovaná. Při svém pátrání navštíví elfí hipsterskou kavárnu, hřbitov uprostřed temných hvozdů, prastaré bitevní pláně či kouzelnickou akademii pro čarodějky. V průběhu děje se seznámí se spoustou charakterů, mezi které patří hrdá princezna barbarů Noria, nekromant Funus či velitel stráží jménem Cedrik. Příběh je prošpikován vtipem, narážkami a odkazy na dnešní popkulturu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Ačkoliv je u nás komiksový trh na nebývalém vzestupu a počet u nás vydaných titulů neustále stoupá, čeští autoři letos maličko zaostávají. Kromě souborného vydání Péráka Petra Kopla a Petra Macka nám zde zatím chybí nějaký výraznější titul. To se ale rozhodl rázně změnit Nikkarin, který si odskočil od Čtyřlístků a svým fanouškům servíruje konverzační komiksovou komedii Super Spellsword Sága: Legenda o Nekonečnu.

Nikkarina pravděpodobně českým komiksovým fanouškům netřeba příliš představovat. Výrazněji na sebe upozornil již v roce 2009, kdy světlo světa spatřila první kniha z jeho komiksové série 130. Ta se mimochodem zatím stále nedočkala svého zakončení. Kromě toho, tento autor pravidelně přispívá do časopisů Čtyřlístek a Raketa, ilustroval více než desítku knih pro děti i dospělé čtenáře. Dále je autorem celé řady kratších komiksů. V roce 2009 obdržel cenu Muriel za nejlepší krátký komiks, v dalších ročnících bývá pravidelně nominován v různých kategoriích. Bezesporu se tak jedná o jednu z nejvýraznějších osobností aktuálního českého komiksu, která svým nezaměnitelným stylem oslovuje čtenáře napříč generacemi.

Jméno aktuální Nikkarinovi novinky bude pravděpodobně některým fanouškům vcelku dobře známé. Psal se totiž rok 2012, když nám tento autor v rámci “komiksového magazínu Brutto” představil svůj komiksový gamebook Spellsword Saga VII. Tato 24stránková záležitost bezpochyby dokázala zaujmout, až by se dokonce chtělo říct, že dosáhla určitého kultovního statusu.  A tak když Nikkarin oznámil práci na nové Spellsword sáze, očekávání rozhodně nebyla malá. Čekání je naštěstí u konce a my se tak můžeme pustit do tohoto fascinujícího světa a vydat se po stopách Magické koblihy nekonečna.

Na úvod však malé upozornění, tentokrát rozhodně nečekejte žádný gamebook, jako tomu bylo u původní “Ságy”, ale plnohodnotnou konverzační komiksovou komedii. Tři K, které zaručí, že se rozhodně nebudete nudit. Ostatně autor, jak už je u něj dobrým zvykem, rozhodně nešetří humorem, narážkami, ani  popkulturními odkazy. A tak na nás čeká jízda od začátku až do konce.

Rozebírat zde samotný příběh dopodrobna rozhodně nebudu, ale snad neuškodí když zmíním, že nepůjde o nic menšího, než o záchranu světa. O co také jiného, že? K té se připlete i jedna nebezpečná Magická kobliha nekonečna, časomágové, elfí hipsteři, nekromanti, nebo jedna hrdá princezna barbarů. Na čtenáře tak čeká vskutku zajímavý a originální mix charakterů, předmětů a prostředí, které dohromady tvoří jedinečný celek, který vás chytne a nepustí…

Legenda o nekonečnu sice na první pohled může působit jako klasický dětský komiks, který jen někdo vystřihl ze stránek Čtyřlístku, zdání však rozhodně klame. Nikkarinův styl se sice od dob 130 značně posunul a navíc v barvě vypadá vše takříkajíc rozjásaněji, Legenda o Nekonečnu však i přes relativně jednodušší příběh míří hlavně na starší čtenáře. Ostatně, leccos napoví už samotný formát knihy. 

Ten narostl do skutečně úctihodných rozměrů a může se směle poměřovat s již zavedenou edicí Argomiks, či “francouzskými žiletkami” od Josefa Vybírala. Po Candidovi Karla Jerieho tak zde máme po delší době další české velkoformátové album. A nutno říct, že tato velikost samotnému komiksu rozhodně prospívá. Nikkarinův styl ve vás sice nejspíše bude evokovat čtení pro děti, zároveň však tento autor nešetří velkým množstvím detailů a easter eggů, které na velkém formátu krásně vyniknou a ocení je především starší čtenáři.

To ostatně platí i pro nemalé množství nejrůznějších narážek a popkulturních odkazů, které Nikkarin do svého komiksu ukryl. Aktuální Super Spellsword Sága je v podstatě jedna velká parodie, u které se budete bavit od začátku do konce. A i když má “jenom” 112 stran tak věřte, že tato kniha vám skutečně chvíli vydrží. Jelikož se takřka na každé straně zarazíte a budete se snažit odhalit, jaký vtípek si pro vás autor připravil tentokrát. A věřte, že jich je zde opravdu dost. Od těch zcela zjevných – elfí hipsterská kavárna, kobliha nekonečna až po ty lehce schované (taky milujete Nintendo?), kterých si všimnou jen ti nejbystřejší a nejzvídavější čtenáři. S trochou nadsázky tak dostáváme i tentokrát takový menší gamebook…

Sice ještě není konec roku a pár komiksů se ještě chystá, myslím že ale nebudu daleko od pravdy když řeknu, že Nikkarinova Super Spellsword Sága může hravě útočit na titul nejlepšího českého komiksu za rok 2019. Této knize totiž nechybí takřka nic. Má skvěle fungující příběh v originálním prostředí, sympatické postavy a navíc mu nechybí ani dostatek humoru a nadsázky, která z něj dělá jedinečný kousek, který si vás doslova obmotá kolem prstu. Jedinou vadou na kráse Legendy o Nekonečnu tak bude pravděpodobně její délka, jelikož po dočtení budete chtít zkrátka víc…


  

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..