Neil Cross – Posedlost

0
ANOTACE:

Seznamte se s Johnem Lutherem, šéfdetektivem inspektorem, specialistou na vraždy, s mimořádnou rychlostí při řešení případů. Je obsesivní, instinktivní a náruživý.

Nikdo, kdo kdy stál na jeho straně, o něm nemůže říci nic špatného. Ale nyní se proslýchá, že je Luther špatný – ne zkorumpovaný, ne podplacený, ale ztrápený.
Po letech řešení těch nejzvrácenějších zločinů v drsném londýnském podsvětí vzkypěl jeho potlačovaný vztek, který někdy sotva dokáže ovládat. Občas jej to dovádí na pokraj šílenství a nutí dělat věci, které by žádný jiný detektiv neudělal a neměl dělat.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

kniha ebooky


Johna Luthera budou znát především fanoušci televizních krimi seriálů. Tento charismatický detektiv si získal díky České televizi, jež seriál z produkce BBC u nás vysílala, oblibu i u českých diváků. Nyní se však dostává i na čtenáře, jelikož nakladatelství MOBA právě přichází s první knihou Neila Crosse Posedlost, jejíž hrdina je právě John Luther.

4350naTento brit se dlouhá léta věnuje především televizní tvorbě. Jako scénárista spolupracoval na seriálech Spooks, nebo Crossbones. Nejvíce se však proslavil právě díky detektivnímu Lutherovi, jenž běžel i v Čechách. Na základě tohoto úspěchu se Cross nakonec rozhodl seriál doplnit i knižní sérií, která v současné době čítá dvě knihy, a jejíž první díl právě vychází i u nás pod názvem Posedlost. Má však John Luther v knižní podobě šanci zaujmout, nebo se jedná pouze o autorovu snahu získat z populárního jména co nejvíc?

V knižním prequelu populárního seriálu, se čtenáři seznamují s Johnem Lutherem, specialistou na vraždy, pro nějž se stala práce doslova posedlostí. Po dlouhých letech řešení těch nejbrutálnějších zločinů londýnského podsvětí, stojí před ultimátem svojí ženy. Buď se na nějakou dobu odpoutá od svojí práce a vypne, nebo je konec. Ovšem ještě než se Luther postaví čelem k problémům v osobním životě, bude muset vyřešit jednu z nejbrutálnějších vražd poslední doby.

Když tísňová linka obdrží znepokojivý anonym, policie ještě netuší, co na ni v následujících hodinách a dnech čeká. Na základě telefonátu objeví v jednom rodinném domě dvě mrtvoly. Muže a ženu, pár, který v nejbližší době očekával narození potomka. Jenže dítě chybí, někdo jej z matčina lůna doslova vyřízl a vše nasvědčuje tomu, že tento hrůzný čin mohlo nemluvně přežít. Všem je však jasné, že v tomto případě půjde především o čas, a tak na vyšetřovatele v čele s Johnem Lutherem čeká doslova závod s časem.

Banner_Cross

Ačkoliv se na první pohled může opravdu zdát, že autor chce těžit z populárního seriálu, opak je pravdou. Posedlost je plnohodnotnou knihou, která nijak nezaostává za konkurencí, ba naopak. V lecčems ji hravě překonává. O autorově kvalitách potažmo kvalitě této knihy je řada nominací na literární ceny. Ostatně sám Cross je držitelem prestižní Allan Edgar Poe Award.

LutherV knize Posedlost autor navíc ukazuje známé postavy v novém světle a odkrývá nové skutečnosti z jejich minulosti. Tento fakt ocení především znalci televizního seriálu. Pokud jej však neznáte, rozhodně nemusíte zoufat, kniha nabídne plnohodnotný a hlavně silný zážitek úplně všem. Nezáleží tak, jestli jste se s Lutherem již setkali, či nikoliv.

Na postavě šéfa detektiva Luthera je navíc krásně vidět, jak má autor tohoto hrdinu doslova zarytého pod kůží. Navíc je opravdu skvělé, že se z něj Cross nesnažil vytvořit žádného super vyšetřovatele bez chyb a nedostatků. John Luther je obyčejný chlap, kterého stejně jako spoustu dalších jeho práce doslova sežrala za živa. Čtenáři se tak mohou těšit nejen na samotné vyšetřování, ze kterého dokáže velmi zamrazit, ale i na pohledy do Lutherova soukromého života, který se mu doslova hroutí pod rukama.

Autor navíc rozhodně nezapře své bohaté zkušenosti s tvorbou televizních seriálů. Samotná kniha se totiž nese ve značně podobném duchu jako televizní scénář. Čtenáři se tak mohou těšit na akční prostřihy a rychlý spád, stejně jako je tomu u jednotlivých epizod seriálu. Cross se tak nezaobírá zbytečnými popisy a tzv. “vatou” okolo, ale zaměřuje se na samotný případ a hlavní hrdiny.

Posedlost je rozhodně skvělou volbou pro všechny milovníky temných detektivních příběhů, ve kterých jde především o samotné vyšetřování. Kniha navíc dokázala překročit stín svého televizního kolegy a nabízí plnohodnotný zážitek, který je nutností nejen pro fanoušky samotného seriálu, ale i těch, kteří holdují drsným vyšetřovatelům, jenž k dosažení svého cíle neváhají překročit vytyčené meze.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..