Muriel Barbery – S elegancí ježka

0
ANOTACE:

Jemně ironické vyprávění o hlubokých věcech se svůdnou lehkostí, prostý a dojemný příběh o setkávání a míjení, o slepotě a vidění, o pomíjivosti i věčnosti. Renée působí jako typická stárnoucí, nudná, omezená, ovdovělá domovnice. Má na starosti dům číslo 7 na ulici Grenelle rozdělený na osm velmi luxusních bytů, jemuž nechybí ani dvůr a zahrada. Nikdo však netuší, že je sečtělejší a vzdělanější než všichni movití obyvatelé honosného činžáku, který obstarává. Potají totiž proniká do všech zákoutí filozofie a oddává se náročné literatuře. Její pokoutné intelektuální spády odhalí až předčasně vyzrálá dvanáctiletá Paloma, jež bydlí v jednom z bytů a je kvůli nesmyslnosti života mimo jiné odhodlaná v den svých třináctých narozenin spáchat sebevraždu.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Když v roce 2008 vyšel u nakladatelství Host román S elegancí ježka, vzbudil mezi řadou čtenářů vcelku velký zájem. Příběh čtyřiapadesátileté stárnoucí domovnice Renée a dvanáctileté hloubavé dívenky Palomy dokázal bezpochyby zaujmout napříč všemi věkovými kategoriemi. A nyní můžeme tento jedinečný příběh díky audiovydavatelství OneHotBook znovu oprášit a užít si jej v audiopodobě ve vynikajícím podání Taťjany Medvecké a Lucie Pernetové.

S_eleganci_jezka_3D_OneHotBookNa vícehlasé audioknihy jsme si u OneHotBook mohli poslední dobou již zvyknout a ani S elegancí ježka není v tomto ohledu žádnou výjimkou. Ostatně samotná knižní předloha k podobnému zpracování vyloženě vybízí. A tak zbývala jen otázka, koho do jednotlivých rolí obsadit.

„Zajímavé možnosti poskytuje audioknize i struktura textu, který vyprávějí střídavě dvě velice rozdílné, ale v něčem i velice podobné postavy. Důležité bylo zachovat původní charisma předlohy, lehkost vyprávění, ale také hloubku sdělení, které je mnohdy zakomponované do velice košatých a dlouhých souvětí. Obě herečky bezpochyby textu přidávají onen výjimečný, specifický a osvěžující esprit, kterým disponuje pouze mluvené slovo, respektive audioknihy,“ prohlásil ředitel vydavatelství OneHotBook Martin Pilař.

lewis_podklad

Nutno říct, že i tentokrát měli v OHB šťastnou ruku a obě interpretky se ke svým rolím hodí naprosto dokonale. U Taťjany Medvecké asi netřeba moc spekulovat. Její hlas s domovnicí Renée dokonale souzní a ze samotného poslechu doslova sálají životní zkušenosti, kterými je tato postava obdařena. S elegancí ježka se navíc dost často nese v dosti melancholické až depresivní náladě. A ani v tomto ohledu nenechala paní Medvecká nic náhodě. Díky jejímu naprosto profesionálnímu výkonu získává domovnice Renée na autentičnosti a posluchači tak nebudou mít sebemenší problém se s touto postavou sžít.

Tatjana_Medvecka_OneHotBook„Byl to nesnadný úkol. Vedle nenáročných situací tady byly části filosofující, uměnovědné. Mou snahou bylo co nejlépe přetlumočit velmi složitou větnou a myšlenkovou strukturu textu. Některá souvětí se táhla přes osm řádků;  když si knihu čtete, máte možnost se vrátit, zatímco já bych měla být schopna přečíst to tak, aby to bylo pochopitelné okamžitě. Přitom se nejedná o typ hrabalovské prózy, kdy ze sebe vypravěč chrlí jeden obraz za druhým. Tady šlo o náročné myšlenkové dedukce. Rozhodně to byla nejsložitější četba, kterou jsem kdy v životě nahrávala,“ svěřila se Taťjana Medvecká o své roli Renée.

Větší oříšek však čekal na režisérku Jitku Škápíkovou s postavou Palomy. Přeci jen najít dvanáctiletého narátora by nebylo úplně jednoduché. Naštěstí zde však byla Lucie Pernetová, která je sice o deset let starší než hlavní hrdinka této knihy, její hlas však zní mladistvě a k postavě Palomy se dokonale hodí. Paloma je  na svůj věk opravdu vyspělá a inteligentní a tak, i když hlas Lucie Pernetové postrádá dětskou naivitu, to v tomto případě vůbec nevadí.

Ačkoliv se na první pohled může zdát, že román Muriel Barbery je určen především pro něžnější pohlaví, na své si v něm bezpochyby přijdou i muži. S elegancí ježka je totiž více než knihou pro ženy hloubavým románem, plným zajímavých myšlenek a filozofie. Za to bezpochyby může i původní povolání autorky, která právě filozofii vyučuje. S tím je však spojeno asi i hlavní úskalí této audioknihy.

Lucie_Pernetova_studio_OneHotBook„Nejprve jsem moc nevěděla, jak na to, ale naštěstí v tom člověk není sám, takže jsme snad s paní režisérkou Jitkou Škápíkovou našly cestu, která se líbila nám a bude snad i posluchačům. Zjistilo se, že pokud se nesnažím znít dospěle, jsem vlastně dítě. Takže nakonec těch dvanáct let nebyl tak těžký úkol,“ – Lucie Pernetová o roli Palomy.

S elegancí ježka rozhodně není pro široké spektrum posluchačů, kteří by od této audioknihy čekali něco lehčího pro ukrácení dlouhé chvíle. Myšlenek a úvah je zde mnohdy až přehršel a tak navzdory snaze obou interpretek, není občas úplně jednoduché se v příběhu orientovat. Tento příběh tak po posluchačích vyžaduje naprosté soustředění a pokud mu jej věnujete, odmění vás nevšedním zážitkem, který ve vás bude rezonovat ještě dlouho po doposlechnutí poslední kapitoly. Pokud však nevěnujete poslechu vždy stoprocentní pozornost nebo nepatříte mezi hloubavé jedince, radši se tomuto románu vyhněte, ušetříte si tak mírné zklamání.

Samotná nahrávka dosáhla délky 10 hodin a již tradičně je doprovázena originálním hudebním doprovodem, jenž napomáhá dotvářet celkový dojem z poslechu. V tomto případě se dostalo na variace klasického klavíru v doprovodu smyčců s hravou zvonkohrou okořeněnou veselou rytmikou. Po profesionální stránce se nám do rukou opět dostává jedinečné dílko, které je opravdu radost poslouchat. To, zda Vás zaujme i po příběhové stránce, nechám však již čistě na vás…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..