Modrá laguna – desková hra

0

Předvánoční sezóna pomalu ale jistě vrcholí a neušel tomu ani deskoherní průmysl. Vydavatelé na nás tak v tomto období chrlí přehršel titulů, ve kterých není vždy jednoduché se vyznat. Nejvíce pozornosti se samozřejmě dostává “velkým hrám”, avšak i ty o poznání menší mají rozhodně co nabídnout. Krásným příkladem je například novinka od společnosti Blackfire – Modrá laguna.

Ačkoliv název této hry v mnohých vzbudí asociace se starým filmem z 80. let s Brooke Shieldsovou v hlavní roli, hra jako taková nemá s filmem naštěstí nic společného, tedy snad jen kromě blankytného moře a nespoutaných Polynéských ostrovů. Právě do tohoto prostředí totiž umístil svou nejnovější rodinnou hru zkušený herní designér Reiner Knizia, se kterým jsme se mohli setkat již u celé řady titulů, které u nás vyšly.

Knizia se dlouhodobě zaměřuje především na jednodušší hry, které jsou především přístupné i relativním začátečníkům, což bezpochyby ocení především rodiny s dětmi. V tomto ohledu ani aktuální novinka nikterak nevybočuje z řady. Ostatně už samotný vizuál leccos napovídá. Modrá laguna je nová rodinná hra pro 2-4 hráče od 8 let. Avšak nenechte se zmást  relativně “dětským” vizuálem a jednoduššími pravidly, tato hra má ambici uspokojit i daleko náročnější hráče, kteří se vyžívají v taktických bitvách.

Na jednu partii by si hráči měli připravit 30-45 minut v závislosti na počtu hráčů a v neposlední řadě i stylu, jakým budete hrát. Modrá laguna totiž spadá mezi takzvané area control hry, kdy se společně se svými soupeři budete snažit získat co nejvíce území pro svůj kmen. Tento v zásadě jednoduchý herní mechanismus, však v sobě ukrývá až netušené taktické možnosti a je jen na vás, jakým směrem zaměříte svou strategii. Budete si “hrát” na vlastním písečku, nebo se naopak rozhodnete maličko zaškodit svým soupeřům? Je to jen na vás.

Jak již bylo řečeno herní mechanismy jsou skutečně jednoduché. Ostatně samotná pravidla mají všehovšudy 4 strany, z nichž ještě velkou část zabírají doprovodné ilustrace. Díky tomu hru vysvětlíte doslova během pár minut a takřka okamžitě se můžete pustit do hry. Samotná hra má vskutku příjemné rozměry, což je oproti mamutím herním plánům skutečně vítaná změna. V pohodě se tak se všemi komponenty vejdete na průměrný stolek a ještě vám zbude dostatek místa i pro nějaké to občerstvení. Po dlouhé době tak nemusíme řešit otázku, kam to všechno dáme.

Ostatně samotná krabice ukrývá, kromě herního plánu a nezbytných pravidel už jen pár dalších komponent. Nalezneme zde oboustranné žetony pro jednotlivé hráče, po pěti chatičkách od barvy, které znázorňují vesnice, 32 dřevěných surovin, efektní plátěný sáček a bloček na počítání bodů. A to je v podstatě vše. Jak se však říká, i s relativně málem se dá udělat hodně muziky. Po přípravě veškerých komponent se tak můžete takřka okamžitě pustit do hry.

Cílem hry je získat co nejvíce vítězných bodů. K tomu vám dopomáhá obsazování jednotlivých ostrovů na herním plánu a v neposlední řadě sbírání surovin. Samotná hra je pak rozdělena na dvě části, kdy na konci každé z nich probíhá dílčí bodování, které na konci určí celkového vítěze. V první části se domorodci přesouvají z moře na pevninu a obsazují ostrovy. V reálu to znamená, že ten hráč, který je na tahu, umístí na herní plán jeden žeton osadníka na libovolné políčko s mořem, odtud se pak přesouváte na ostrovy. Zde je již omezení v tom, že musíte nový žeton položit vždy vedle již nějakého vašeho ležícího žetonu. Pokud žetonem překryjete surovinu je vaše. Kromě žetonů můžete na ostrovech využít i chatičky (vesnice), které plní naprosto stejnou úlohu jako osadníci, s tím rozdílem, že mají hlavní slovo ve druhé části hry. Jakmile vysbíráte veškeré suroviny, nebo použijete veškeré své žetony první fáze končí a začíná sčítání bodů.

Bodování je zde opravdu hodně. V Modré laguně jste totiž odměňováni prakticky za vše. Od převahy žetonů na jednotlivých ostrovech, přes nejdelší vytvořený “řetěz” z osadníků na herním plánu, až k bodům za jednotlivé suroviny. Celkem tak máte možnost získat body hned v šesti kategoriích, pokud se vám tedy nedařila jedna část nemusíte zoufat, bodů ve hře je opravdu dost. Navíc po této části přichází na řadu druhá fáze. Ta probíhá prakticky stejně jako první, avšak s tím rozdílem, že tentokrát zůstávají na herním plánu vesnice umístěné v první fázi. Od nich pak v druhé části hry začínáte. A to je v podstatě vše.

Hra i přes jednoduché herní mechanismy nabízí vcelku zajímavé taktické možnosti. Bohužel celkové vyznění hry se docela výrazným způsobem mění v závislosti na počtu hráčů. Ve chvílích kdy budete hrát pouze ve dvou hráčích, se z Modré laguny stává vcelku pohodová záležitost. Bohužel se v té chvíli ze hry docela velkým způsobem vytrácí právě taktický prvek, jenž je při hře ve více hráčích daleko silnější. V té chvíli totiž hra dostává teprve ten správný drive, jenž rozhodně dokáže zaujmout i náročnější hráče.

Menší povzdechnutí pak míří k samotným surovinám, které jsou mírně řečeno pojaty lehce abstraktně, přitom se můžeme poohlédnout po řadě jiných her, abychom zjistili, že to jde určitě lépe. Je to rozhodně škoda, jelikož by se tím nepochybně zvýšila atraktivita celé hry, tedy  minimálně po grafické stránce. Na druhou stranu se však nejedná o nic, co by výraznějším způsobem narušovalo dojem ze samotného hraní. Komponenty jsou naštěstí barevně odlišeny a tak nebudete mít s jejich rozpoznáváním sebemenší problém.

I přes tyto dvě menší výtky je však Modrá laguna veskrze příjemným překvapením, které si najde řadu příznivců napříč celou deskoherní komunitou. Jednoduchá pravidla, přívětivá herní doba a v neposlední řadě i cena nahrává tomuto kousku do karet, aby se z něj stal vítaný společník pro rodinné večery. Zkušenější hráči naopak ocení při hře ve více hráčích vcelku zajímavé taktické možnosti, které bezesporu dokáží i potrápit.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..