Miroslav Žamboch – Líheň 2: Královna smrti

0

Pokračování úspěšného dobrodružného příběhu z Prahy, v níž se mísí upíři, mafie, miliardář spisovatel Rulhánek, tajné služby z celého světa – a tomu všemu vládne stále pevnější rukou Marika. A v jejím boji za záchranu světa, či minimálně Prahy, jí pomáhá nejdrsnější tým, jaký kdy Miroslav Žamboch vytvořil.

…………………………………………………………….

Již uběhla nějaká ta doba od chvíle, co vyšel v audio podobě první díl legendární Žambochovy Líhně. Oproti prvnímu dílu se Walker & Volf rozhodli k menším úpravám, které mají Líhni pomoci dostat se na novou úroveň. Otázkou zůstává, zda se záměr vydařil, nebo jestli i z pokračování této fantastické řežby zůstanou posluchači, stejně jako z prvního dílu, tak trochu na vážkách a v rozpacích.

miroslav-zamboch-lihen-3678 (1)Miroslav Žamboch patří bezesporu mezi nejoblíbenější autory české fantastiky a Líheň k jeho oblibě dozajista přispěla nemalou měrou. Vždyť prakticky každá jeho nová kniha se těší velkému zájmu čtenářů a v současné době se může díky elektronické podobě směle měřit i se zahraničními autory z jiných žánrů. Ebooky zkrátka české fantastice svědčí a můžeme doufat, že tomu bude i nadále.

Na větší úspěch audioknih si budeme muset asi ještě nějakou dobu počkat, ale i tato forma má určitě budoucnost. A my můžeme být jedině rádi za vydavatele, jako je právě Walker & Volf, kteří se rozhodli zaměřit především na české autory. Navíc když vše zapadne na své místo, může audiopodoba povznést svoji předlohu na úplně jinou úroveň a pomůže podtrhnout celý příběh. Krásným příkladem byl nedávno dokončený Asfalt Štěpána Kopřivy, nebo Mycelium Vilmy Kadlečkové (vydavatelství OneHotBook).

Vraťme se ale zpět k samotné Líhni. První díl této legendární akční řežby vyšel v audiopodobě již na jaře letošního roku, a tak si posluchači na dokončení příběhu museli pěkně pár měsíců počkat. Nyní se ovšem W&V vrací s druhým dílem s podtitulem Královna smrti, který samozřejmě přímo navazuje na Smrt zrozenou v Praze. Před samotným poslechem tak určitě nebude úplně na škodu, zopakovat si první díl a připomenout si předchozí události, na které pokračování navazuje.

Děj zkrátka navazuje přesně tam, kde skončil v prvním audiu, posluchači tedy nemohou čekat žádnou rekapitulaci a okamžitě jsou hozeni do příběhu, ve kterém budou hlavní hrdinové v čele s Marikou Zaháňskou čelit další záplavě pololidských bestií a mafiánů. Na čaj o páté to zkrátka nevypadá, ale to mohlo být na druhou stranu jasné již z předchozího dílu. Zkrátka, aby měli alespoň malou šanci uspět a zadupat své nepřátele do země, něco se bude muset změnit…

CD-ArtO samotné načtení se stejně jako v předchozím případě postarala Lucie Šternerová, tentokrát ovšem s jednou podstatnou obměnou. Šternerová obstarává pouze party, ve kterých figuruje Marika Zaháňská. Mužské části si vzal na starost herec kladenského divadla Radim Jíra. Tento krok byl od W&V docela pochopitelný. Nic proti Lucii Šternerové, ale zkrátka v prvním díle některé posluchače trošku uspávala a absence jakékoliv dramatizace tomu moc nepomohla. Použití dvou interpretů tento nešvar částečně stírá a pomáhá tak udržet daleko lépe pozornost.

Jenže i tak se zde posluchači rozdělí na dva tábory. Těm co mají rádi alespoň lehkou s intonací a odlišením jednotlivých postav, opět zbudou oči pro pláč. Nic takového se zkrátka v tomto dílku nekoná a je samozřejmě jen na vás, ke kterému táboru se připojíte. Nutno říct, že by Líhni určitě slušelo zpracování, se kterým jsme se mohli setkat u Asfaltu nebo Hvězdných honáků. Na druhou stranu je pravda, že Radek Volf nemohl zasáhnout do druhého dílu nijak radikálně, jelikož jsou obě audioknihy silně propojeny, a tak jakákoliv razantnější úprava by zde nevyzněla právě dobře.

Druhá Líheň si i přes menší výtky rozhodně zaslouží u posluchačů šanci, protože příběh je zkrátka skvělý a kdo ví, třeba zrovna vás tato podoba audia osloví. Je ovšem pravda, že v porovnání s ostatní produkcí tohoto vydavatelství působí tato audiokniha malinko jako šedá myška, která se ukrývá v zapadlém koutě.

Audiokniha vychází ve vydavatelství Walker & Volf
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK I AUDIOKNIHA

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdMiroslav Žamboch – Narozen v Hranicích na Moravě. Tento mladý nadějný autor a sběratel v roce 1990 vystudoval gymnázium v Bílovci. Podle uvedených informací v roce 2000 byl studentem ČVUT FJFI. Mezi jeho zájmy patří judo, kulturistika, horská cyklistika, vojenská technika, chladné zbraně. K SF ho prý přivedla technika a její perspektivy. V roce 1990 vstoupil do fandomu, začal si vymýšlet vlastní světy a v roce 1992 se zúčastnil Parconu. K jeho oblíbeným autorům patří F. Herbert se svou Dunou, J. R. R. Tolkien – Pán prstenů, časopis poutník a J. Jiran- Živé meče Ooragu. Bydlí v Kopřivnici. Má rád dobré víno.
V žánru SF zaujal novelou Na konci apokalypsy (Noční setkání, 2000), v níž navštívil střední Evropu po jaderné válce.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply