Mike Carey – Mezi řádky 5: Zrození

0

 

ANOTACE:
NA ZAČÁTKU…
Zrození. Příchod na svět. Začátek života. Vznik nové bytosti. Jedinečného jedince.
A ať už se jedná o osobu nebo o příběh, ten proces je úplně stejný.
Tak tomu aspoň věřil Wilson Taylor. Před svým záhadným zmizením a předčasnou smrtí tento celosvětově slavný autor fantasy pomohl přivést na svět své dva trvalé výtvory: Tommyho Taylora, smyšleného malého čaroděje, jenž byl hlavní postavou jeho veleúspěšných knih… a Toma Taylora, svého syna v reálném životě.
Oba byli stvořeni tak, aby se stali hrdiny v boji dobra se zlem. A každý hrdina potřebuje příběh o svém původu…
Toma Taylora dělí jen jedna smělá loupež od deníků, jež odhalí pravdu o tom, jak přišel na tento svět. Narodil se z masa a kostí, nebo je jeho existence čistě dílem vypravěčského kouzla?
Odpovědi poskytne komiks z počátku Zlatého věku, kdy na nebi patrolovali hrdinové – a zrada číhala v každém stínu…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Mezi řádky. Série mající na svém kontě hezkou řádku ocenění, je zde s námi skoro již dva roky. Po této době se pomalu, ale jistě blížíme polovině celé série, a tak přichází čas zase o něco více posunout děj kupředu. Navíc je novinka, jenž právě vyšla s podtitulem Zrození, věnovaná vcelku tématicky komiksům. Takže o důvod víc se do této zajímavé série pustit.

Představovat autory této komiksové série asi moc netřeba. Jak Mike Carey, tak Peter Gross bezpochyby patří mezi uznávané umělce, kteří mají na kontě mimo jiné i veleúspěšného Lucifera. Ovšem zatímco v Luciferovi autoři navázali na legendárního Sandmana. Mezi řádky je již čistě jejich dítko. Zaujmout se snaží provázáním s literaturou a vcelku spletitým dějem.

A právě spletitý děj, bude pro řadu čtenářů pravděpodobně největší kámen úrazu této série. Po zajímavém úvodním díle, začal Mike Carey splétat složitý příběh, ve kterém jsme se však zatím výrazněji neposouvali kupředu. Nezodpovězených otázek tak přibývalo stejně jako rozpaků čtenářů. Čekání na výraznější posun, či rozuzlení je však naštěstí u konce, s pátým dílem odpovídá autor na řadu otázek a snaží se tak děj posunout zase nějaký kus kupředu.

Tom Taylor se vrací zpět do “naší reality” ze svého výletu za kapitánem Achabem a Bílou velrybou aby se rovnýma nohama vrhl do tvrdé reality a centra dění. Tom se tak společně se svými společníky snaží z aukční síně ukrást otcovi deníky, jenž by snad mohli odhalit pravdu o tom, jak přišel na tento svět. Tom (nebo Tommy) tak postupně začíná přebírat iniciativu a na plno se pouští do boje s tajemnou organizací, která stojí za očerněním jeho jména i smrtí jeho otce.

Stejně jako v předchozích dílech i tentokrát hraje nezanedbatelnou úlohu literatura. Tentokrát si však odpočineme od klasických děl a ponoříme se do stránek komiksu. Carey zde představuje zajímavou ukázku toho jak asi mohl vypadat komiksový boom ve dvacátých a třicátých letech. Ten zde zastupuje pravděpodobně první komiksový hrdinova Tinker, jenž je dokonce o dva roky starší, než Superman. Samozřejmě jsme Mezi řádky a tak vcelku pochopitelně musí do všeho zasáhnout přízračná tajná organizace v čele s “ďábelským” Pullmanem, jenž veškeré stopy po Tinkerovi odstraní z povrchu Země, nebo alespoň podstatnou část z nich…

Pravděpodobně tak vůbec poprvé se Carey rozhodl nevyužít některého ze známých děl, či hrdinů, jako tomu bylo doposud, ale představuje čtenářům svojí verzi, “jak to tenkrát asi mohlo být”. Na jednu stranu to působí opravdu zajímavě, na straně druhé však mohl využít některého ze známých hrdinů, v čele s Batmanam, či Supermanem, kteří by si zde střihli malou epizodní roličku. Díky tomu by pak minimálně tento díl získal ještě na větší atraktivitě.

Kresbu již tradičně obstaral Peter Gross. Oba tvůrci tak i nadále pokračují v úspěšné spolupráci, která jim zajistila věhlas. V případě této knihy však přiložil ruku k dílu i Vince Locke, jenž obstaral výjevy z meziválečného období. Pokud máte již některý díl této série za sebou pravděpodobně již dobře víte co na vás po výtvarné stránce čeká. Peter Gross nikterak neexperimentuje a tak pokračuje ve více méně zajetých kolejích. Čímž vcelku pochopitelně žádného fanouška neurazí.

V pátém díle série tak začínají Mezi řádky konečně získávat na obrátkách a mohla by tak zaujmout i ty čtenáře, kteří k této sérii zaujímali prozatím rezervovanější postoj. I přes přidané napětí a akci samozřejmě nechybí ani nezbytné atributy, které dělají tuto sérii tím, čím je. Komplexní,, chytrý, a chytlavý, komiksem, jenž se snaží nabídnout něco trochu jiného, než běžná mainstreamová produkce.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.