Michel Houellebecq – Podvolení

0
ANOTACE:

Známý provokatér Michel Houellebecq napsal román o tom, jak se z Francie stane islámský stát. Příběh se odehrává roku 2022, kdy politické strany ve volbách raději podpoří fiktivního kandidáta strany zvané Muslimské bratrství, aby se prezidentkou nestala šéfka extrémně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. Autor uvedl, že „urychluje historii“. Jeho kontroverzní románová fikce vzbudila nebývalou pozornost a kniha se v mnoha zemích stala absolutním bestsellerem.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Jedním z titulů, který během loňského roku hýbaly naším literárním trhem, byl bezpochyby i kontroverzní román Michela Houellebecqa Podvolení. Tento jedinečný román zabývající se aktuálními společenskými a politickými tématy se navíc před Vánoci dočkal i své audioknižní podoby. Tu obstaralo vydavatelství OneHotBook, jenž do role interpreta obsadilo zkušeného Igora Bareše.

JPodvoleni_3D_OneHotBookiž ve svých předchozích knihách Houellebecq velmi rád provokoval a ani v Podvolení tomu není jinak. Známý francouzský provokatér nás tentokrát zavádí do roku 2022, kdy se Evropou jako epidemie šíří Islám a je jen otázkou času, kdy dojde k tolik probírané islamizaci Starého kontinentu. Díky uprchlické krizi, která v několika předchozích měsících vzbudila obrovskou vlnu zájmu, se dostal do všeobecného podvědomí i nejnovější Houellebecqův román, jenž se stal v mnoha zemích absolutním bestsellerem.

O kvalitách tohoto románu asi netřeba moc spekulovat, i když znalci Houellebecqova díla bezpochyby namítnou, že Podvolení je jedním z jeho nejméně povedených kousků. Paradoxně i přes tento fakt, nebo možná právě proto, se jedná o jednu z nejúspěšnějších knih tohoto romanopisce. Ostatně  prodeje mluví za vše a i náš Odeon chystá již čtvrtý dotisk tohoto kontroverzního díla.

Slovo kontroverze či provokace uslyšíte ve spojení s Podvolením asi nejčastěji. A není se ani co divit. Autor zde ukazuje neutěšený stav západní společnosti a směr jakým neodvratně směřuje. V mnoha ohledech jsou možná události v této knize trochu extrémní a přitažené za vlasy, ovšem při čtení či poslechu ve vás bude nejednou hlodat červíček pochybností. Právě v tom tkví největší síla Podvolení – v nejistotě a otázkách, které v nás dokáže vyvolat. To vše navíc s nezbytnou dávkou nadsázky a sarkazmu, tak jak to umí jenom Houellebecq. Otázkou zůstává, zda v nás podobné pocity zanechá i samotná audiokniha.

audiokniha-podvoleni-cs

Hodnocení knihy jako takové rozhodně není jednoduché, protože Podvolení není díky svému zaměření určené úplně všem čtenářům či posluchačům a nemusí tak sednout úplně každému. Na co se však můžeme podívat trochu blíže, je samotné zpracování audioknihy. Za tou stojí, jak již bylo řečeno, vydavatelství OneHotBook, které svěřilo tento kontroverzní román do rukou zkušeného režiséra Michala Bureše a ostříleného Igora Bareše.

Igor_Bares_Podvoleni_OneHotBook„Při první nahrávací frekvenci jsem si moc nebyl jistý, co si o románu myslet. Pak ale proběhly události pátku třináctého, kdy v Paříži došlo k teroristickým  útokům. Najednou se mi to propojilo a pochopil jsem aktuálnost příběhu. Navíc jsem byl velmi překvapen, jak autor střídá žánry. Některé kapitoly připomínají sociálně-ekonomické studie a pak velmi ostrým střihem dokáže sklouznout až k téměř pornografické literatuře. Dokazuje tak, že různé žánry mohou jeden vedle druhého funkčně koexistovat a společně opravdu o něčem vypovídat, což se mi hodně líbilo,“ prozradil Igor Bareš.

Bareš na audioknižním poli rozhodně není žádným nováčkem. Setkat jsme se s ním již mohli v celé řadě dalších titulů – krimi série Jussi Adler-Olsena, Nebezpečných známostí, či řadě dalších zajímavých audioknih. Je tak více než jasné, že po interpretační stránce se rozhodně nemusíme ničeho obávat. Hlavním hrdinou Podvolení je navíc stárnoucí profesor, procházející existencionální krizí, ke kterému Barešův výrazný hlas skvěle sedí.

Celkovou atmosféru knihy pomáhá dotvářet původní hudba a zvukové koláže francouzského skladatele Benoîta Boriese. Během 7 hodin poslechu tak na posluchače opět čeká skvěle odvedená práce a to jak v případě interpreta, který vdechnul celému příběhu život, tak v neposlední řadě i v případě celého týmu, který na této nahrávce pracoval. Samotné hodnocení pak nechám již čistě na vás a na tom, jaké pocity ve vás tento hodně diskutovaný román zanechá. Jisté však je, že minimálně jednu šanci si bezpochyby zaslouží…


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..