Master of Orion – desková hra

0

Master of Orion, legendární značka, která dlouhá léta označovala to nejlepší, na co jsme mohli mezi strategickými počítačovými hrami narazit. Tento kult ani po letech neztratil nic ze svého lesku a tak je vcelku pochopitelné, že další štací kam Master of Orion zamířil byla desková hra. Ta se navíc na podzim loňského roku dočkala i kompletně české verze, kterou na český trh přináší MindOK.

Adaptaci úspěšné počítačové hry do její deskoherní varianty má na svědomí ruská autorská dvojice Ekaterina Gorn a Igor Sklyuev. Oba jsou na deskoherním poli nováčky, pro svůj debut si však vybrali skutečně věhlasné jméno, které zajistilo, že jejich “dítko” bude skutečně pod velkým drobnohledem. Dokáže však tento na první pohled ambiciózní projekt podle známé počítačové hry obstát v tvrdé konkurenci?

V tradiční kartonové krabici se stylovým potiskem evokující známou počítačovou hru nalezneme vcelku bohatý obsah. Kromě nezbytných pravidel, zde nalezneme skutečně slušnou porci hracích karet (90 karet zařízení,  8 karet rádců), desku s počítadlem bodů a kol hry, žeton začínajícího hráče, 6 oboustranných desek civilizací, 10 žetonů loajality, 4 žetony „+50, +100“, 1 žeton pro počítadlo kol a  60 dřevěných kostiček ve čtyřech barvách (po 15 v každé barvě).

 

Samotná hra nás zavádí do světa legendární počítačové hry. A stejně jako v počítačové předloze i v deskoherní variantě budete svádět mocenský boj o nadvládu v galaxii. K tomu vám dopomohou nejen speciální schopnosti vaší frakce, ale i výběr správné strategie. Budete budovat mocnou flotilu, zaútočíte na soupeře, nebo se zaměříte spíše na ekonomické projekty? Volba strategie je velmi důležitá, jenom ta totiž dovede vaši civilizaci až na samotný vrchol a tím vám zajistí celkové vítězství a jmenování Imperátorem na Galaktické radě.

Hra rozhodně nepatří k nejsložitějším, přesto však díky dobře vyváženým mechanizmům hry a vcelku velké variabilitě karet nabízí nepřeberné množství možností, jakým způsobem se rozhodnete dovést svou frakci k vítězství. Kromě sci-fi zaměření a inspirací známou počítačovou hrou se však jedná o klasickou karetní hru, ve které se budete snažit získat co nejvíce bodů, které vám zajistí celkové vítězství a převahu nad ostatními hráči.

 

Po nezbytné přípravě, přečtení pravidel a rozdělení jednotlivých komponent si na začátku hry každý hráč zvolí, nebo vylosuje svoji rasu a získá odpovídající počet karet a surovin do začátku. V této chvíli již nic nebrání tomu aby hra mohla začít. Ta je rozdělena do několika kol, z nichž každé se dělí do dvou fází.

Nejdříve si naberete zdroje (jídlo, vesmírné lodě a nástroje) a kostičky akcí podle toho kolik máte zdrojů. Být bohatý má sice své výhody, ale neodvratně vede také k určité ztrátě loajality, takže je dobré hrát s rozmyslem. Poté již následuje fáze akcí, při níž se jednotlivý hráči střídají tak dlouho, dokud má každý co nabídnout. Tento mechanismus funguje velmi podobně jako u jiné hry zde stáje MindOk Mars: Teraformace. Poté následuje další kolo.

 

Akcí, které můžete při hře využít je hned několik druhů. Základem je zahrání některé z karet, za kterou však musíte zaplatit i příslušnou pořizovací cenu. Karty na stole skládáte do takzvaných soustav (sloupečků), kdy v každé soustavě můžete mít až po čtyřech až pěti kartách. Vzhledem k tomu, že řada karet přináší určitá vylepšení, či výhody, je dobré hrát s rozmyslem, jelikož můžete vždy využívat aktivní schopnosti karet ležících nejvýš. Ve chvíli kdy některou kartu překrejete, stává se neaktivní a počítá se až v konečném bodování. Skládání soustav a překrývání předchozích karet tak do hry vnáší výrazné strategické prvky, které mohou ovlivnit další vaši hru.

Další z akcí které můžete využít je takzvaná transformace – zahození jedné karty z ruky výměnou za suroviny. Výzkum vám naopak dovolí dolíznout si nové karty. Obchod umožňuje měnit suroviny s bankou a propaganda zvyšuje loajalitu. Zapomenout nesmíme ani na napadení protivníka, což sice k celkovému vítězství není vůbec nutné, ale je to zábava, tak proč toho nevyužít. Poslední možností je najmutí rádce, jenž vám nabídne další speciální schopnosti, které vám usnadní a zpříjemní hru.

Stejně jako u ostatních karetních her, i zde hraje určitou roli náhoda, co si vlastně líznete. Kouzlo Master of Orion však tkví v celé řadě možností, které máte. Nemůžete vyrábět kosmické lodě? Nevadí, vydejte se ekonomickou cestou. Strategií, které vedou k celkovému vítězství je celá řada a je jen na vás kterou cestou se vydáte. Jinak se však Master of Orion řadí k relativně jednoduchým hrám, které vcelku bez problému zvládnou i naprostí nováčci. Pokud tedy patříte k pamětníkům původní počítačové hry, která se dala označit za vše, jen ne jednoduchou, čeká na vás možná trochu překvapení, zda příjemné, či ne již nechám na vás.

Master of Orion sice není příliš inovativní a nepřináší prakticky nic nového, na druhou stranu využívá osvědčených postupů, které kombinuje do vcelku příjemného celku, jenž slibuje příjemnou zábavu. Samotná hra je určená pro 2-4 hráče od 12 let a jednu partii odehrajete během necelé hodiny. Jedná se o příjemnou karetku, která sice nesrší inovativními nápady, rozhodně má však co nabídnout. Navíc díky jednoduchým pravidlům má rozhodně šanci zaujmout i “obyčejné” a “příležitostné” hráče, než jen znalce a fanoušky počítačové předlohy.


   

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..