M. Carey & B. Willingham – Mezi řádky #9: Mýty mezi řádky

0

 

ANOTACE:
KDYŽ SE SRAZÍ LEGENDA A MÝTUS

Tom Taylor byl vytržen ze všedního života, aby bojoval s démonickým spolkem, který chce navždy zničit nadpřirozenou moc vyprávění. A pak je povolán do úplně jiné bitvy.

Ve světě Mýtů – zhmotněných postav z bájí, legend, pohádek a dětských říkanek – ohrožuje veškerou existenci síla ryzí temnoty. Šampión Mýtů, Modrák, byl zabit. Jejich nejobávanější bojovník, Wolfi, skončil v kobce. Jejich naděje jsou téměř v troskách. Mýty potřebují čaroděje, který by dokázal porazit samotného bubáka. Potřebují Tommyho Taylora.

Ale bude jim muset stačit Tom.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Poté, co jsme se konečně dočkali vydání kompletních Skalpů Jasona Aarona, u nás drží prapor nejlepší vydávané komiksové série pro dospělé čtenáře Mezi řádky Mikea Careyho a Mýty Billa Willinghama. A právě nyní autoři těchto dvou sérií spojili své síly, aby svým fanoušků naservírovali pořádně mýtický crossover mezi řádky.

Představovat autory těchto dvou sérii asi není příliš potřeba. Ostatně, Mýty jsou zde s námi již od roku 2008, a tak jsme dílo Billa Willinghama mohli již vcelku dobře poznat. Mezi řádky jsou sice o poznání mladší (2015) Mike Carey však rozhodně není žádný nováček. V jeho portfoliu tak najdete nejen adaptaci Gaimanova Nikdykde, ale i neméně skvělého Lucifera, kterým Carey významným způsobem rozšířil Sandmanovské univerzum. Bez jakéhokoliv přehánění se tak dá říct, že oba autoři jsou zárukou kvality a z jejich společné spolupráce nemůže snad vzejít nic špatného. Ostatně, o tom se můžeme právě přesvědčit v aktuální novince Mýty mezi řádky.

Ještě než se pustíme do obsahu samotné knihy hodí se v případě této knihy pár upozornění. Ačkoliv tato novinka vychází pod hlavičkou série Mezi řádky, svým obsahem ale více spadá mezi Mýty, kde se Tom Taylor náhodou ocitá. Vzhledem k tomu je samozřejmě velice dobré znát obě série, jedině tak si tuto knihu užijete naplno. Avšak pozor, vzhledem k tomu, že se události Mýtů mezi řádky odehrávají až po šestnácté knize Mýtů, která se bohužel v českém překladu maličko zpozdila, připravte se na to, že vám budou některé detaily maličko unikat a pro již zmíněné Mýty si připravíte pár spoilerů. Ideální stav je tak číst obě série a počkat se čtením tohoto crossoveru až na šestnácté Mýty, protože jinak se připravte na pár nemilých překvapení.

Bohužel v ideálním světě nežijeme a málokomu se bude chtít čekat. Naštěstí si příběh užijete i tak, jen je potřeba potřeba počítat se spoilery. Navíc se dá kniha s přihmouřenýma očima číst i v případě, že vás jedna ze zde zmíněných sérií prozatím zcela míjí. Což je ovšem věčná škoda a o hodně přicházíte, jelikož obě tyto řady patří rozhodně mezi to nejlepší, co u nás aktuálně vychází. Obě tyto řady si navíc v posledních dílech prošly vskutku turbulentními a zásadními událostmi a jak se zdá, i aktuální crossover hodlá v nastoleném trendu pokračovat.

Pokud čtete sérii Billa Willinghama patrně moc dobře víte, že Mýtům se v poslední době nevede dvakrát dobře. Pan Temný je vyhnal nejen z New Yorku, ale nyní jsou v ohrožení i jejich další útočiště. Mýty tak stojí tváří tvář neodvratné porážce a jednou z jejich posledních nadějí je povolání mocného čaroděje, jenž by dokázal porazit i pana Temného. A právě zde přichází na scénu Tommy Taylor, jenž se řízením osudu, či pouhou náhodou ocitá ve světě Mýtů…

Nutno říct, že aktuální kniha je patrně jedním z nejtemnějších dílů z obou sérií, o velmi dramatické zvraty a události zde není rozhodně nouze. Co se samotného příběhu týče, nejde úplně říct na kolik budou tyto události důležité, či jak nakonec zapadnou do celkové kontinuity. Přeci jen k plnému pochopení nám chybí Mýty číslo 16 a ideálně pak i navazující knihy z obou sérií. Troufám si však říct, že fanoušci obou sérií zde rozhodně nebudou zklamáni. V Mýtech mezi řádky tak dostáváme jeden z nejpovedenějších crossoverů, který se k nám v poslední době dostal. Samozřejmě je stále potřeba brát v úvahu, že byste měli znát obě série, což vzhledem k tomu, že u nás obě vycházení není zas takový problém. 

O grafické stránce se žádné překvapení nekoná. Pokud máte “načteno”, tak práci Marka Buckinghama a Petera Grosse v rámci obou sérií velice dobře znáte. Mýty mezi řádky tak pokračují v nejlepší tradici  obou těchto sérií a přináší nám přesně to, na co jsme již velice dobře zvyklí. Aktuální novinka je tak skutečnou lahůdkou, kterou si užijí čtenáři obou sérií (i když ti co čtou Mýty asi o něco víc). Navíc se jedná o krásnou ukázku toho, proč obě tyto řady patří bezesporu mezi to nejlepší, co u nás aktuálně pro dospělé čtenáře vychází.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..