Lyndsay Faye – Prach a stín

0

ANOTACE:
Před více než sto dvaceti lety zalehla londýnský Whitechapel noční můra. Zvěrstva, která páchá tajemný zabiják na prostitutkách, jsou neslýchaná a bezradný Scotland Yard hledá pomoc u Sherlocka Holmese. Jedině výstřední detektiv z Baker Street, chladnokrevný podivín s geniálním mozkem, se může postavit Jacku Rozparovači a rozluštit jeho tajemství. Ani v nejčernějším snu by ho však nenapadlo, že při svém pátrání bude muset bojovat s podezřením, že Jack Rozparovač je – on sám. Mrazivý příběh zaznamenaný z pohledu dr. Watsona není jen mimořádnou a věrnou poctou holmesovskému kánonu, ale především živoucím vyprávěním a atmosférickou detektivkou, odehrávající se ve stínu londýnských ulic a přísvitu plynových lamp. Lyndsay Faeyová dokonale propojila mýtus Velkého detektiva se skutečnými krvavými událostmi, k nimž kriminalistika dodnes hledá klíč.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Lyndsay Faye není českým čtenářům úplně neznámé jméno, ostatně její historická krimi série ze starého New Yorku se těší poměrně slušnému zájmu fanoušků. Avšak ještě než světlo světa spatřili Bohové Gothamu, či Lovci vran, oživila tato americká autorka legendu Sherlocka Holmese. A tam, kde si její zkušenější kolegové vylámali zuby, Faye s přehledem obstála a se svým debutem se tak řadí mezi nejlepší současné autory, kteří pokračují v díle A. C. Doyla.

0000004480_03Tato autorka patří mezi zástupce současné generace amerických autorů. Faye se řadu let živila jako divadelní herečka, než se v roce 2005 rozhodla své volné chvíle vyplňovat psaním. Literárně debutovala v roce 2009, právě zmíněnou knihou Prach a stín: Zpráva doktora Watsona o vraždách Rozparovače. A i když se do všeobecného podvědomí dostala až díky svému druhému románu Bohové Gothamu, zaslouží si i tato “holmesovka” bezpochyby naší pozornost..

Jak už samotný název napovídá Faye se ve svém debutu rozhodla zkombinovat hned dvě legendy. Tou první je pochopitelně Sherlock Holmes, literární postava, která ani sto třicet let od svého stvoří neztratila nic na svém kouzla. Protivníkem mu tentokrát není Dr. Moriarty, ale legenda vskutku děsivá, samotný Jack Rozparovač.

Při zmínce těchto dvou postav určitě leckoho napadne, že před sebou máme buď naprosto skvělé, až “geniální” dílo, nebo naopak kousek, který bychom svou kvalitou mohli hledat někde v páté cenové kategorii. Faye je naštěstí výborná spisovatelka, která má dar od boha, Prach a stín tak rozhodně patří do první kategorie.

Ač by se mohlo na první pohled zdát, že Prach a stín je do značné míry inspirován skutečnými událostmi, ve skutečnosti je tomu tak napůl. Faye sice pracuje se známými postavami, které se v případu Jacka Rozparovače skutečně vyskytovali, od zabitých prostitutek počínaje a inspektorem Abberlinem konče, samotný příběh je však naprostá fikce. Autorka se tak umě vyhýbá řadě známých teorií a naopak splétá zcela novou, včetně totožnosti samotného vraha.

fayeova-lyndsayPřestože nemá Rozparovačův případ v historii kriminalistiky obdoby, autorka se nesnaží za každou cenu šokovat. Je sice pravda, že při popisech mrtvol krví nešetří, vše ale působí zcela přirozeně a k samotnému vyšetřování to tak nějak patří. Ostatně podobným způsobem autorka postupovala při tvorbě celé knihy, která díky tomu působí velice vyváženým dojmem a bezpochyby tak patří k tomu nejlepšímu, po čem mohou fanoušci Sherlocka Holmese sáhnout.

Celá kniha je navíc napsána velmi lehce a kapitoly tak plynou doslova jedna za druhou. Pokud bychom Prach a stín porovnali s pozdější autorčinou tvorbou, působily by Bohové Gothamu, či Lovci vran daleko těžkopádnějším a šroubovanějším dojmem. Pokud vám tedy krimi ze starého New Yorku úplně nesedlo, neváhejte dát Lyndsay Faye ještě jednu šanci, Sherlock je totiž zcela odlišný.

Ať už patříte mezi fanoušky Sherlocka Holmese, či nikoliv, Prach a Stín si bezpochyby zaslouží vaší pozornost. Lyndsay Faye tak ve svém debutu příjemně překvapila prakticky na všech frontách a moc se jí vytknout opravdu nedá. Navíc jasně ukazuje, že postava tohoto legendárního detektiva má i sto třicet let od svého stvoření stále co nabídnout.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..