Lotři – karetní hra

0

Nejen velkými “deskovkami” živ je člověk. Obzvláště nyní před Vánoci, kdy času ani peněz rozhodně není nazbyt. To si naštěstí dobře uvědomují i čeští distributoři, kteří ani na tyto menší hry nezapomínají. Krásným příkladem je například i povedená karetka Lotři, kterou na náš trh přináší společnost Blackfire.

Lotři patří mezi relativně jednoduché karetní hry, které v sobě spojují snadno pochopitelná pravidla s atraktivním tématem. Jednou z největších deviz této hry budou nádherné ilustrace, které perfektně dotváří atmosféru hry a zvou vás do fantasy světa, jemuž vládne Temný pán Rigor Mortis. A právě kolem něj se točí základní nástřel “příběhu” této povedené karetky pro 2-6 hráčů.

Ve hře se ujmete věrného sluhy pána Rigor Mortise, kterého se všichni bojí. Jak už to ale bývá, když není pán doma myši mají “pré” a tak  ve chvíli, kdy se Temný pán vydává na své daleké cesty jeho sluhové maličko “zvlčí” a zatouží po troše pánova pokladu. Vaším úkolem tak bude naverbovat ty nejlepší “kočičí lotry” a pomocí nich se vloupat do sklepení Věže černé magie, kde se pokusíte ukrást co nejvíce zlaťáků z pánova pokladu. Aby to však nebylo tak jednoduché, stejný úkol mají i vaši soupeři a jelikož v boji většinou neznáme ani svého bratra, tak se  připravte na pořádnou řež. Temný pán se však může kdykoliv vrátit a v tu chvíli však přestává veškerá legrace…

V rámci svého tahu provádět hned několik úkonů, které jsou rozděleny do čtyřech fází. V první fázi budete verbovat samotné lotry. To uděláte jednoduše tak, že vyložíte kartu lotra z ruky, pokud se vám však nikoho vykládat nechce vůbec nevadí, jednoduše si líznete novou kartu do ruky. Následně nastává fáze sklepení. Zde budete hledat kořist, útočit na své soupeře, potažmo budete moci využít speciálních schopností vašich lotrů ve sklepení.

Hledání kořisti bude jednou z vašich nejdůležitějších akcí, které budete velmi často využívat. Všechny akce zde fungují opravdu jednoduše, většinu z nich obstarává hod kostkami a tak se připravte na to, že v Lotrech hraje velkou roli i náhoda. Vraťme se však k hledání kořisti. Ve chvíli, kdy hodíte kostkami porovnáte svůj hod s počtem životů daného lotra a na základě výsledku dostanete přesně daný počet mincí. Obdobně funguje i útok na vaše soupeře. Poslední možností, kterou v této fázi můžete využít je aktivace speciálních schopností vašich lotrů, tedy za předpokladu, že váš lotr nějakou tu schopnost má.

A právě tyto speciální schopnosti dodávají Lotrům na atraktivnosti. Výhody, které tyto schopnosti přináší rozhodně nejsou zanedbatelné, díky nim budete moci okrádat, vraždit, léčit své lotry, či všemožnými způsoby škodit svým soupeřům. Při správně zvolené strategii pak dokáží vcelku slušně zahýbat momentálními výsledky a zvrátit tak i zdánlivě prohranou partii.

Po této většinou akční řežbě následuje menší zklidnění v podobě druhého verbování, které probíhá stejným způsobem, jako na začátku vašeho tahu. Poslední fází, kterou je potřeba vykonat je fáze obětování. Pokud máte ve sklepení vyložené více než tři lotry, potažmo více než 10 karet v ruce, musíte se s některými do daného limitu rozloučit a obětovat je.

Celkovým vítězem této “akční řežby” se jak už asi tušíte stává ten hráč, kterému se podaří nashromáždit největší počet mincí z Rigor Mortisova pokladu. Právě ty jsou tak alfou a omegou celé hry. Samotná hra pak může skončit hned dvěma způsoby. Buď návratem Temného pána, to jest ve chvíli, kdy je z dobíracího balíčku vytažena čtvrtá karta Rigor Mortise a tím pádem zcela zkompletován jeho obraz. Potažmo ve chvíli, kdy se některému z hráčů podaří nashromáždit předem daný počet mincí, který závisí na počtu hráčů.

Samotná hra v sobě rozhodně neskrývá žádné záludnosti, je jednoduchá na vysvětlení a skvěle si ji užijete i s naprostými nováčky. Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že hra je do určité míry řízena náhodou a tak ne vždy dokážete všechno vykombinovat zcela podle vašich představ a plánů. Zkrátka a dobře, když se kostky rozhodnou, že vám nebudou přát, nic s tím neuděláte.

Tuto nepřízeň osudu můžete naštěstí do určité míry ovlivnit právě speciálními schopnostmi vašich lotrů. Minimálně ze začátku je však dobré dávat vcelku velký pozor na to, kdy se jaké schopnosti aktivují. U některých karet se totiž jejich akce aktivuje již v rámci verbování, zatímco u jiných až v samotném sklepení. Naštěstí je vše vcelku dobře popsáno na samotných kartách stačí si tak zapamatovat pár základních hesel a bez pravidel se zcela obejdete.

Dalším a asi i nejdůležitějším prvkem, který ovlivní celkový dojem z této milé karetky  jsou samotní hráči. Velice totiž bude záležet na vaší herní skupině a na tom, jak se rozhodnou Lotry nakonec pojmout. Budete se ve svém tahu pouze vydávat loupit poklad a ostatní hráči vás nebudou zajímat? To samozřejmě můžete, nikdo vám bránit nebude. Avšak věřte, že o mnoho více zábavy si užijete ve chvíli kdy pochopíte, že Lotři jsou především o škození a interakci s vašimi protihráči.

Pokud na tato pravidla hry přistoupíte, Lotři vám nabídnou svěží odlehčenou karetku, která vám i přes zdánlivě jednodušší zevnějšek nabídne dostatečný prostor pro taktizování. A to u podobně založených her rozhodně není vždy zvykem. Nádherné atmosférické ilustrace jsou pak jen pomyslnou třešničkou na dortu za touto veskrze povedenou karetkou, která vám ve správném okruhu hráčů nabídne spoustu zábavy.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..