Kristina Ohlsson – Potopa

0

 

ANOTACE:
V křesle před krbem ve vlastním domě je nalezen postarší muž. V prsou mu zeje díra po kulce, na malíčku má z neznámého důvodu navlečený snubní prsten své dcery. V jiné části města se majitel pohřebního ústavu pokouší najít svého bratra, který nikomu jinému kromě něj očividně nechybí a který namísto plánovaného přesídlení do Austrálie možná zmizel navždy. Ve stejnou dobu se zoufalá žena usilovně snaží neztratit kontrolu nad vlastním životem, zatímco se z jejího muže stává čím dál nebezpečnější člověk. Času už moc nezbývá a ochránit sebe a své děti pro ni začíná být nadlidský úkol.

Když Fredrika Bergmanová a Alex Recht mezi těmito na první pohled odlišnými případy odhalí spojitost, ocitají se v kruhu stop úzce souvisejících s hříchy z minulosti. Alexovi chodí anonymní dopisy od člověka, který by rád ve všem zjednal pořádek. Kdo za dopisy stojí a proč je pachatel očividně vždy o krok napřed?

Potopa, šestá kniha z krimi série o Fredrice Bergmanové a Alexi Rechtovi, přináší napínavý příběh, v němž to, co bylo dosud skryto, znovu vyplouvá na povrch

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Kristina Ohlsson si v průběhu let vydobyla výsadní místo mezi autory severských krimi. Ostatně i u nás se těší vcelku slušnému zájmu čtenářů, které si získala především díky své bestsellerové sérii s Fredrikou Bergmanovou a Alexem Rechtem. Ty sice nechala pár let odpočívat, avšak nyní se k těmto oblíbeným hrdinům opět vrací, aby za jejich příběhem napsala poslední tečku. Tedy alespoň prozatím…

Ohlssonová patří mezi autory, kteří se mohou pyšnit bohatými zkušenostmi z oblasti práva a politologie. Tento obor mimo jiné i vystudovala, aby posléze pracovala jako analytička v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, na švédském Ministerstvu zahraničních věcí a na švédském Policejním prezidiu. Tato bohatá praxe ji bezesporu postkytla velkou inspiraci pro její kriminální příběhy. Svou kariéru na literárním poli zahájila v roce 2009 detektivním románem Nechtění, který je mimo jiné i první knihou, ve které se objevuje policejní vyšetřovatelka Fredrika Bergmanová. Její druhý román Sedmikrásky získal cenu Stabilopriset a byl v roce 2010 nominován na nejlepší švédský detektivní román roku.V současné době v Česku vychází již šestá kniha z této série, jenž vychází s podtitulem Potopa.

Nebyla by to severská krimi, kdyby vše již tradičně nezačínalo smrtí. V křesle před krbem ve vlastním domě je nalezen postarší muž. V prsou mu zeje díra po kulce, na malíčku má z neznámého důvodu navlečený snubní prsten své dcery. Na Fredriku a Alexe tak opět čeká nelehký případ. Aby toho však náhodou nebylo málo, toto je pouze jedna z linií, kterou si pro nás autorka připravila. Kromě zavražděného muže, přichází na scénu i celá řada lidských tragédií, od zmizelého muže počínaje, až po příběh zoufalé ženy, která se snaží udržet svůj život v normálu, navzdory svému stále nebezpečnějšímu manželovi…

Tato série se navíc vždy vyznačovala velmi silnou vedlejší příběhovou linií, která se týkala samotných vyšetřovatelů. Ta je nyní důležitější, než kdykoliv dříve. Ostatně jak již samotná autorka zmiňuje ve svém doslovu, tento román by měl být závěrečným dílem celé série. Ohlssonová však zcela nevylučuje, že by se k oblíbeným postavám někdy v budoucnu vrátila. Tomu mimochodem odpovídá i samotný závěr knihy, jenž je sice skvěle ukončený, zároveň si zde ale autorka nechává otevřená vrátka pro případné pokračování. S ohledem na tuto koncepci se můžeme těšit na jakési vyvrcholení celého vedlejšího příběhu, který se linul napříč celou sérií.

Navíc se celá série vždy opírala právě o skvěle prokreslené charaktery, kterým vévodila ústřední dvojice vyšetřovatelů. Životy hlavních postav tak v knihách Kristiny Ohlsson vždy měli svou nezastupitelnou úlohu a nejinak je tomu samozřejmě i tentokrát. Autorka zkrátka exceluje na všech frontách. To však pro čtenáře, kteří již přišli s touto skvělou sérií do styku rozhodně není nic nového.

Knihy Kristiny Ohlssonové naví v sobě vždy ukrývaly originální námět. Ať už to byla hrozba teroristický útoků, unesené dopravní letadlo, či inspirace starými židovskými pověstmi. Ani aktuální novinka v tomto ohledu rozhodně nevybočuje nikterak z řady a bezesporu uspokojí všechny autorčiny fanoušky. O kvalitách Kristiny Ohlsson tak asi netřeba dlouze debatovat a tak je více než jasné, že se můžeme opět těšit na dechberoucí příběh v němž autorka umě proplétá jednotlivé linie dohromady a postupně tak skládá jedinečnou mozaiku, ve které každý střípek zapadne přesně na své místo.

Kristina Ohlsson opět dokázala, že patří k tomu nejlepšímu co tento žánr nabízí. Pokud se navíc jedná skutečně o poslední knihu této série, je Potopa více než důstojným zakončením příběhu Fredriky Bergmanové a Alexe Rechta. Byla by tak věčná škoda, kdyby tato kniha upadla v zapomnění, minimálně šanci si u čtenářů bezesporu zaslouží, jen bych doporučil začít pěkně od prvního dílu, aby byl dojem dokonalý.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..