Myke Cole – Stínové operace #3: Průlom

0

Stínové operace Myke Colea sice nepatří k úplně horkým novinkám, pokud ale hledáte nenáročnou akční zábavu, kterou seženete doslova za pár korun, rozhodně byste je neměli minout. Ostatně, už úvodní dva díly série nabídly nadupanou akci, během které na nudu rozhodně není čas a ani třetí díl na tomto trendu rozhodně nic nehodlá měnit.

Myke Cole již ve svém debutu Kontrolní bod dokázal, že jeho dlouholeté zkušenosti z bitevního pole jsou neocenitelné. Tento bývalý voják se ovšem nechal trochu unést, a tak tam, kde bychom hledali samopaly a děla, najdeme živelnou magii, která si v tomto případě nezadá ani s tou nejmodernější technikou. Každopádně i na výdobytky hi-tech technologií a armádní zbraně rozhodně dojde. O tom se čtenáři ostatně mohli přesvědčit již v předchozích dvou dílech.

Autor naštěstí neusíná na vavřínech a vždy se snaží přijít s něčím trochu novým. Zde tomu není jinak. Zatímco první dva díly se odehrávaly hlavně v alternativním světě, odkud pochází veškerá magie (odtud i jeho název – Zdroj), díl třetí se přesouvá zpět na naši matičku Zemi. Všude dobře doma nejlíp, řeknete si, jenže tohle si evidentně řekla i hlavní záporná postava série, Skylla, která se na Zemi rozhodla vrátit ve velkém stylu.

A tak zatímco se Spojené státy vzpamatovávají z nevídaného skandálu okolo Napojených a Zdroje, Skylla zatím nerušeně shromažďuje svoji armádu goblinů a Gahe, se kterými se chystá napadnout New York. Jediní, kteří dokáží této nelidské síle konkurovat, jsou vojáci z Jednotek nadpřirozených operací a vůbec všichni Napojení. Osud Spojených států se tak ocitá v rukou těch, kterými společnost celou dobu opovrhovala a bála se jich. Otázkou zůstává, zda to bude stačit.

V sérii Stínové operace se autor navíc rozhodl, že se nebude zaměřovat pouze na jednoho hrdinu. Postupně tak čtenáři mohli sledovat osudy hned několika hrdinů. A přestože se všechny hlavní postavy více méně objevují v každé knize, jedna vždy převládá. Zatímco jsme tedy v prvním dílu sledovali osudy vzbouřence a odpadlíka Oscara Brittona a v druhém vzestup a zocelení plukovníka Alana Bookbindera, tentokrát na řadu přichází figura třetí. Harlekýn, kontroverzní postava, jenž se v průběhu času proměnila z nepřítele a zrádce Napojených až v jejich hrdinu a poslední naději.

Zatímco v předchozích dílech pokračoval děj přímočaře kupředu, v Průlomu si autor dovolil malou odbočku v podobě Harlekýnových vzpomínek na jeho první setkání se Skyllou. Tento flashback skvěle podtrhuje samotný příběh a dodává celé dějové linii velmi zajímavé střípky informací. V třetím díle navíc rozporuplný aeromant daleko více ukazuje svoji lidskou tvář a dokazuje čtenářům, že i za maskou pravidel a nařízení se může skrývat člověk, jenž má city a dokáže uznat svou chybu.

Je sice pravda, že autor na svých charakterech od prvního dílu trochu zapracoval, stále se ovšem nejedná o nic závratného. Co zde ovšem graduje, to je samotná kritika americké společnosti a jejích postojů. Cole zde Spojené státy rozhodně neidealizuje, ba právě naopak. Ukazuje je jako společnost plnou předsudků, kde jde hlavně o moc a politiku – je ovšem pravda, že to platí skoro na každý stát světa.

Přestože Stínové operace nebudou nikdy patřit mezi vrcholovou literaturu, svůj účel splňují dokonale. Čtenářům dávají přesně odměřenou dávku napětí a akce, zabalenou do velmi líbivého kabátku v němž se snoubí moderní armáda s magií, čehož je zatím poslední díl této série krásným důkazem.MYKE COLE – PRŮLOM
SÉRIE: STÍNOVÉ OPERACE
PŘELOŽIL: PETRA KUBAŠKOVÁ
VYDAL: FANTOM PRINT
ROK: 2014
STRAN: 304
ORIG. NÁZEV: BREACH ZONE
ISBN: 978-80-7398-286-7

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..