Kerascoët & Vehlmann – Krásná temnota

0

Čas od času se na trhu objeví kousek, který dokonale klame tělem. Přesně to je případ i aktuální novinky z Nakladatelství CREW. To si pro nás přichystalo francouzský poeticky laděný komiks Krásná temnota. Tato líbivá záležitost ukrývá za nádhernou akvarelovou kresbou a pohádkovými skřítky neskutečně morbidní příběh, který rozhodně není pro děti!

Už se stalo vcelku dobrou tradicí, že kritici ve svých recenzích velice rádi zmiňují, že ten, či onen kousek není pro každého. A bez mučení se přiznám, že i já tohoto sousloví občas využiji. Pokud bychom však hledali komiks, pro který toto tvrzení bude platit na sto procent, bude jím bezpochyby právě Krásná temnota. Z tohoto kousku vám totiž může být skutečně blivno, zároveň vás však bude neustále přitahovat líbivý vizuál, který zde jde ruku v ruce s již zmíněnou zvráceností. 

Francouzské scénáristické duo Marie Pommepuy a Fabien Vehlmann společnými silami vytvořili příběh, který se jen tak nevidí. Osobně si nevybavuji žádný podobně pojatý kousek, který by s Krásnou temnotou mohl soupeřit. Snad jen legendární animáky Tima Burtona, avšak ani ty nesahají v morbidnosti a zvrácenosti tomuto kousku ani po kotníky. Pokud vám tedy nevadí nejrůznější nechutnosti zabalené do líbivého kabátku, směle můžete pokračovat. Krásná temnota se i přes určitou kontroverzi dokáže vrchovatě odvděčit.

Popisovat zde dopodrobna příběh určitě nechci, Krásnou temnotu je potřeba prožít na vlastní kůži. Jedině tak dokážete naplno ocenit jedinečný grafický román, který si pro nás autoři připravili. A o tom, že je skutečně jedinečný nebudete pochybovat ani minutu. Ostatně, kde jinde byste našli roztomilé pohádkové skřítky, kteří se usídlí v těle mrtvé rozkládající se holčičky kdesi uprostřed lesa? A věřte, že to je jenom začátek.

Zpočátku se může zdát, že se autoři snaží jen za každou cenu šokovat. Jedna morbidnost střídá druhou a mrazivé scény přicházejí takřka na každé druhé straně. Avšak při bližším pohledu zjistíte, že za touto rádoby účelností se ukrývá mnohem, ale mnohem víc. Postupně se před námi vrší jedna filozofická otázka za druhou a vše začíná zapadat na své místo. S poslední stranou dostáváme poslední dílek této notně znepokojivé mozaiky, které ve vás po dočtení zanechá skutečně hluboký dojem.

Nemalou měrou tomu dopomáhá i její zdánlivě “dětský” vizuál, za kterým stojí francouzský kreslíř Kerascoët (pseudonym pod kterým kreslí Marie Pommepuy spolu s Sébastienem Cossetem). Právě ten dodává celému dílu na jedinečnosti. Samotná kresba je v ostrém kontrastu s tím, co se na stránkách komiksu děje. A společně pak tvoří notně znepokojující a velice intenzivní zážitek, na který moc často na stránkách tohoto média nenarazíme.

Minimálně v tomto ohledu se podařilo autorům komiksové médium využít skutečně naplno, čímž útočí na čtenáře takřka ze všech myslitelných stran. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak i velký formát, ve kterém u nás komiks vychází. V této velikosti skvěle vynikne samotná kresba, ale i celková znepokojivost příběhu, která na vás sálá z každé strany tohoto komiksu.

Krásná temnota rozhodně není komiks pro každého a už vůbec ne pro děti. Pokud mu však dáte šanci a zvládnete všechny jeho temné stránky bohatě se vám odmění intenzivním hutným zážitkem, který ve vás bude rezonovat ještě dlouhou dobu po dočtení. Podobných komiksů zde skutečně moc nevychází. Po všech stránkách tak dostáváme skutečně jedinečné dílo, které může hravě aspirovat na ocenění komiks roku. A šance na to jej získat rozhodně má….KRÁSNÁ TEMNOTA
SCÉNÁŘ: M. POMMEPUY, F. VEHLMANN
KRESBA: KERASCOET
PŘELOŽIL: RICHARD PODANÝ
VYDAL: CREW
ROK: 2020
STRAN: 112
ORIG. NÁZEV: Jolies tén? bres
ISBN: 978-80-7449-888-6

 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..