Karin Slaughter – Město policajtů

0

Atlanta, 1974. Horší čas pro nástup k policii si Kate Murphyová vybrat nemohla: Amerika prodělává kocovinu z prohrané vietnamské války, Atlantou zmítají občanské nepokoje a policisté jsou ochromeni strachem ze sériového vraha, který už nemilosrdně popravil několik kolegů. Při nástupu do služby si nevyhnutelně klade každý strážník otázku: Co když to dneska budu já?

Úspěch pátrání po Střelci, jak vrahovi začnou přezdívat, je pro všechny atlantské policisty otázkou cti. A vlastně i něčím víc. Je to zběsilá honba po pomstě za mrtvé kolegy. A když Střelec zabije všeobecně oblíbeného policistu, každý chce být tím, kdo toho bastarda dopadne.

Ano, každý. I Maggie Lawsonová a její nová parťačka Kate. Nežene je ani tolik touha po pomstě, jako spíše po uznání mužských kolegů. Zatím se jim dostává jen výsměchu, pohrdání a klacků pod nohama. Jak ale postupují v pátrání, nastřádaný vztek, frustrace i hrdost v nich dostoupí k bodu varu. Vědí, že vrah se chystá k dalšímu úderu, a rozhodnou se jít v pátrání vlastní cestou. Všem navzdory. I kdyby je to mělo stát… taky všechno.

…………………………………………………………….

Americká bestsellerová autorka Karin Slaughter se vrací na pulty knihkupců se svým nejnovějším počinem.  Speciální agenty tentokrát vyměnila za obyčejné policajty potýkající s každodenními starostmi a na čtenáře tak čeká neradostný pohled do Atlanty sedmdesátých let, kdy společnost byla více méně rozdělena na dva tábory. Bílé a ty ostatní. A jak tato zkušenost dopadla? Jak jinak než skvěle.

878_mesto_policajtu_webKarin Slaughter se proslavila především díky svým thrillerovým sériím, jedné z fiktivního okresu Grant Country a druhé, jejímž hrdinou je speciální agent Will Trent. Její knihy si oblíbili čtenáři po celém světě a netrpělivě očekávají další přírustek do řady napínavých thrillerů s hutnou atmosférou, které autorka svým fanouškům přináší. Nyní se čeští čtenáři mohou začíst do jejího prvního samostatného románu Město policajtů, jenž Amazon zařadil mezi Knihy roku v žánru detektivka, thriller a napětí.

Sedmdesátá léta nepatří ve Spojených státech mezi právě radostné a o Atlantě to platí dvojnásob. Společnost se vzpamatovává z prohrané vietnamské války, občanské nepokoje jsou vcelku běžnou záležitostí a nad místní policií visí neznámá hrozba. Ulicemi se pohybuje vrah, který již popravil několik policistů. Stop a indicií je pomálu, a tak nezbývá než čekat, kdy udělá střelec chybu.

Za této nelehké situace nastupuje k policii i Kate Murphyová, kterou si bere na starost Maggie Lawsonová. Na Kate čeká hned několik nepříjemných překvapení. Místo pomoci, mohou očekávat jen výsměch a klacky pod nohy. Ženské k policii prostě nepatří, alespoň to si myslí drtivá většina místních policajtů, a tak jim nezbývá, než obstarávat podřadnější práce, se kterými se opravdový policajti nechtějí zabývat. Přesto i ony touží dostat Střelce a pomstít za mrtvé kolegy.

1406778211887.jpg-300x0Stejně jako předchozí knihy této autorky i Město policajtů se může pyšnit vynikající atmosférou, která čtenáře naprosto pohltí a vtáhne do děje. Jaká byla v té době nálada ve společnosti a jaké panovaly faktické rozdíly mezi obyvateli Atlanty, může posoudit pouze někdo, kdo v té době opravdu žil. A přesto že jsou některá fakta možná až šokující, vše působí naprosto uvěřitelně a skvěle tak zapadá do celkového konceptu knihy.

Jenže samotná atmosféra skvělou knihu nedělá. Karin Slaughter si je toho naštěstí velmi dobře vědoma, a tak předkládá čtenářům vyvážený mix všeho, po čem může fanoušek napínavých thrillerů zatoužit. Autorka navíc umí psát velmi čtivě, její originální a atraktivní styl psaní celý příběh táhne kupředu nezadržitelným tempem. K tomu přidává velmi dobře vystavěný příběh, který postupně graduje do velkého finále a nutí tak čtenáře neustále pokračovat ve čtení.

Pokud jste s autorkou až doteď neměli žádnou zkušenost a nechce se vám hned pouštět do některé z jejích sérií, je Město policajtů ideálním tipem, jak se s Karin Slaughter seznámit. Stejně jako její předchozí knihy i tento román obsahuje velmi přitažlivý mix hutné atmosféry, originálních postav a skvěle vystavěného děje, kterým si dokáže své čtenáře omotat kolem prstu. Pro fanoušky kvalitních thrillerů je Město policajtů nutností, navíc si v něm na své přijdou i čtenáři, kteří tento žánr tolik nevyhledávají.

Kniha vychází v nakladatelství DOMINO
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdKarin Slaughter – Jak přiznává Karin Slaughter (*1971), v mládí četla v podstatě všechno, co jí v knihovně půjčili domů. A jak už to bývá u těch, kterým osud předurčil spisovatelskou dráhu, zkoušela psát už jako malá holka. Nebyla zase o tolik starší, rovných třicet, když jí vyšel první román (Zběsilost). Jako nejlepší debut v oblasti thrilleru za rok 2001 byl nominován do užšího výběru na Zlatou dýku, cenu, kterou udílí Americká asociace autorů detektivních románů.

Od té doby uběhlo přes deset let a půldruhé desítky dalších knih. Autorka je zasazuje do prostředí, jež zná nejlépe, protože se tam narodila a dodnes tam žije – na americký jih, do Georgie. Atmosféru maloměstského společenství, kterou nasávala celé mládí, přenesla do série románů z fiktivního okresu Grant County. Když se později, už jako dospělá, přestěhovala Karin Slaughter do Atlanty, zrodila se další série, jejímž hrdinou je speciální agent Will Trent. Obě série spojuje ponurost, nekašírované násilí, skvěle vygradovaný děj a v neposlední řadě také důraz na společenské aspekty.

Její knihy vyšly už v jednatřiceti jazycích a nyní se také dočkají filmového zpracování. Will Trent zaujal švédské filmaře, kteří prve převedli na plátno Larssonovo Milénium, a v současné době se dokončuje scénář založený na prvním románu z trentovské série, Triptych. A autorka si smluvně zajistila, že film nebude jen chabou napodobeninou literární předlohy – sama se na tvorbě scénáře aktivně podílí. Máme se tedy na co těšit!

 

wordpress hodnoceni

 
Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..