Josef Bernard Prokop – Karel IV.

0
ANOTACE:

První díl trilogie Tajný deník ukazuje panovníkův život uceleně skrze vzpomínky na dětství, na rodiče, na všechny čtyři manželky i na potomky. Druhý s podtitulem Císař a císařovna se soustředí na císařskou korunovaci a na svazek s poslední ženou Alžbětou. Třetí část Císař a synové se zaměřuje na vztah „otce vlasti“ k následníkovi Václavovi i k ostatním synům z dalších manželství, i vůči levobočkovi.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
audioebookykniha


Letošní rok se dá do značné míry označit rokem Karla IV. Právě letos totiž oslavujeme 700 let od narození tohoto významného českého panovníka. Není proto divu, že nakladatelé nezaháleli a u příležitosti tohoto výročí uvedli na trh řadu zajímavých titulů týkajících se Karla IV. Ani na audioknižním poli tomu nebylo jinak. A tak posluchači mají na výběr ze řady zajímavých nahrávek, které ukazují Otce vlasti z různých úhlů.

karel_iv_tajny_denik_audio3d_onehotbookAvšak nejdůkladněji ze všech domácích vydavatelů se Karlu IV. věnovalo OneHotBook, které je posluchači spojováno především s aktuálními bestsellery. Výpravná série Josefa Bernarda Prokopa v podání Jiřího Dvořáka je tak další snahou tohoto vydavatele přinášet posluchačům i tituly, které nebudou lámat prodejní rekordy. I když případě Karla IV. je toto tvrzení trochu zavádějící, jelikož první díl série se dlouhodobě drží mezi nejprodávanějšími tituly tohoto nakladatele.

Během letošního roku jsme se tak od tohoto vydavatele dočkali hned tří audioknih mapující život Karla IV. Josef Bernard Prokop je bezpochyby zdatný vypravěč a dokáže čtenáře/posluchače vcelku lehce zaujmout. Bohužel jeho “trilogie” nemapuje úplně celý Karlův život, jeho podstatnou část však ano, tudíž může zcela jistě posloužit, jako zajímavý obrázek tohoto vladaře. Na druhou stranu se ani nejedná o životopis, ale spíše fikci silně inspirovanou skutečnými událostmi. Tak je k tomu také potřeba přistupovat a nebrat tak Prokopovo dílo úplně doslovně.

Postupně tak během tří audioknih zavzpomínáme na nejdůležitější vladařova léta. Úvodní díl, jenž vyšel s podtitulem Tajný deník se věnuje především mládí Karla IV. Prokop zasadil příběh do roku 1363, během nějž císař vzpomíná na své dětství, včetně pobytu ve Francii a Itálii, aby své vyprávění zakončil počátky panování v Čechách a pověstnou bitvou u Kresčaku.

josef_bernard_prokop_karel_4_cisar_a_cisarovna_audio_onehotbook_3dCísař a císařovna se, jak už název napovídá, zaměřuje především na vztah mezi císařem a jeho ženou Alžbětou. Dává tak zajímavý pohled do Karlova soukromí, včetně jeho sexuálního života. Zároveň však tento díl obsáhl pouze pět let králova života a v podstatě neukazuje nic důležitého. Pro fanoušky historie tak může být právě druhý díl série asi největším zklamáním. Více než co jiného, tak tento díl může připomínat historickou telenovelu, která se bohužel, alespoň co se obsahu týče, rozhodně nemůže s prvním dílem rovnat.

Celkový dojem se však autorovi podařilo zachránit v třetí části Císař a synové, kde se Bernard Prokop zaměřil na podzim císařova života. Posledních deset let života Karla IV. se v tomto případě nese ve stejném duchu, jako úvodní díl. Ve kterém se kromě samotného vladaře autor věnoval i dobovým reáliím. Zároveň neopomněl ani Karlova následníka trůnu, který se v mnoha ohledech jeví, jako nevychovaný a nezkušený fracek.

Jemu se však Josef Bernard Prokop věnuje v samostatné knize Václav IV. Tu se stejně, jako knihu o Zikmundu Lucemburském, jenž do celé série také patří, chystá OneHotBook k vydání na příští rok.

josef_bernard_prokop_karel_4_cisar_a_synove_audio_onehotbook_3dPokud se rozhodnete poslouchat Karla IV. jako celek, čeká na vás celkem 31 hodin a 21 minut poslechu. Během celé této doby vás bude provázet atmosférický hlas Jiřího Dvořáka. Ten na audioknižním poli rozhodně není žádným nováčkem, ostatně trilogie z ostrova Lewis Petera Maye patří v jeho podání k nejoceňovanějším audioknihám posledních let. Jiří Dvořák tak po právu patří k těm nejlepším narátorům, se kterými se můžeme v současné době na nahrávkách setkat.

To ostatně dokazuje i v této jedinečné sérii, kde na něj čekal nelehký úkol, popasovat se s postavou, ke které vzhlíží prakticky celý národ. Nutno říct, že se s touto výzvou popasoval opravdu na výbornou a vytknout se mu nedá prakticky nic. Ba právě naopak, právě díky jemu dostává Karel IV. skutečnou a uvěřitelnou tvář. V tomto ohledu si tak nic nezadá ani s asi nejznámějším Císařovým představitelem Karlem Högerem, jenž Karla IV. ztvárnil v dnes již legendární Noci na Karlštejně.

Celkový dojem z tohoto jedinečného kompletu umocňuje i dobová hudba v podání kapely Řemdich, ta perfektně dotváří středověkou atmosféru. Výběr melodií je navíc vcelku pestrý od bitevních melodií, přes duchovní písně, až po melancholickou hudbu, která dotváří nelehká období císařova života.

josef_bernard_prokop_karel_4_3cd_box_audio_onehotbook_3d

OneHotBook si na této sérii dalo skutečně záležet a po právu tak patří k tomu nejlepšímu co během letošního panovníkova výročí vyšlo.  Příznivci klasických CD nosičů pak bezpochyby ocení jedinečný dárkový box, obsahující všechny tři audioknihy v jedinečném a graficky velmi zdařilém setu, který bude ideálním dárkem k vánocům.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..