Jeffery Deaver – Tanečník

0

ANOTACE:
Profesionální nájemný vrah zvaný Tanečník se chystá během pětačtyřiceti hodin zlikvidovat tři nepohodlné svědky v případu vlivného obchodníka se zbraněmi. Dokáže mu v tom zabránit ochrnutý detektiv Lincoln Rhyme a jeho pomocnice Amélie Sachsová, s jejichž důvtipem a inteligencí si chladnokrevný zabiják rozhodně nezadá? Rozpoutaná nelítostná psychologická válka, plná zvratů a úskoků, se neobejde bez těžkých ztrát na životech.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:

knihaebooky

 

 


Představovat fanouškům krimi nejslavnější knižního kvadruplegika je asi zcela zbytečné. Lincoln Rhyme si i u nás získal tisíce fanoušků, kteří netrpělivě očekávají další knihu s tímto svérázným hrdinou. Loni se navíc první kniha této povedené série dočkala i své audiopodoby. Na pokračování jsme si sice museli pěkně počkat, avšak nyní je Tanečník zde a my se můžeme opět zaposlouchat do napínavého thrilleru, kterému nechybí takřka vůbec nic.

Již Sběratel kostí dal tušit, že nám zde vzniká další naprosto výjimečná série v audiopodobě, která si bezpochyby zaslouží naši pozornost. O kvalitách Jefferyho Deavera asi netřeba dlouze spekulovat a je tedy jen a jen dobře, že se jeho knihám věnuje patřičná péče i v audiopodobě. Tanečníka má tak na svědomí opět vydavatelství OneHotBook, které jej svěřilo do rukou zkušeného režiséra Michala Bureše. A stejně jako v případě prvního dílu i zde se ujal načtení Jan Vondráček.

Trvale na lůžko upoutaný Lincoln Rhyme a policistka Amélie Sachsová se v druhém případu pokouší dopadnout profesionálního vraha, jenž se během pětačtyřiceti hodin chystá zlikvidovat tři nepohodlné svědky v případu vlivného obchodníka se zbraněmi. Navíc se zdá, že Rhyme tentokrát našel skutečně důstojného soupeře. Tanečník je vždy o krok napřed před svými pronásledovateli a přes veškerou snahu vyšetřovatelů se jej nedaří zastavit. Čas se navíc neúprosně krátí, podaří se Rhymeovi se Sachsovou zastavit nebezpečného vraha, nebo se podaří Tanečníkovi dokončit svou zakázku a proklouznout vyšetřovatelům mezi prsty?

O tom, že si Jeffery Deaver dokáže své fanoušky dokonale omotat kolem prstu jsme se mohli přesvědčit již mnohokrát a ani v Tanečníkovi tomu nebude jinak. Po pozvolnějším začátku se kniha postupně dostává do tempa, aby nás v závěrečné třetině doslova sežvýkala a vyplivla naprosto vycucané po úžasné jízdě čítající 500 stran či jedenáct hodin poslechu.

Ani druhému Rhymeovu případu tak nechybí v podstatě nic. Příběh skvěle graduje a jak už jsme u Deavera zvyklí i tentorkát si pro nás přichystal řadu až šokujících zvratů, kterými nám překopá kompletně vše co jsme si až doposud o knize mysleli. Ne nadarmo jsou hodnocení čtenářů po celém světě u Deaverových knih tak vysoká. A stejně tomu je naštěstí i v případě české audioknihy.

Dá se v podstatě říct, že OneHotBook jsou takovými detektivkářskými specialisty, ostatně stačí nahlédnout do jejich portfolia. Mohlo by se tak zdát, že “Rhymeovky” budou jen dalším přírůstkem do této řady. Nenechte se však mýlit. Deaver píše zcela odlišně, než je tomu u běžné a dnes tolik oblíbené skandinávské produkce. Minimálně proto si zaslouží u posluchačů šanci. Druhým důvodem pak bude bezpochyby výjimečný Jan Vondráček, kterému tato série dokonale sedla a především díky němu se tato série bude řadit k tomu nejlepšímu co mezi detektivkami v audiopodobě můžeme nalézt.

Jan Vondráček svým výkonem opět dokázal celý příběh posunout na další úroveň a tak i díky jeho hlasu se z další “Rhymeovky” stává opravdu výborný posluchačský zážitek. Jeho přednesu není prakticky co vytknout, snad jen výslovnosti cizích slov by se hodila větší pozornost. V tomto ohledu však vychází Tanečník ve srovnání například s Galbraithovým Ve službách zla, jako balzám na duši. Samozřejmě pozorným posluchačům toto neunikne, nejedná se však o nic co by výrazně rušilo a ubíralo tak na celkovém zážitku z poslechu.

Ten navíc podtrhuje i tradiční hudební doprovod, který navozuje celkovou atmosféru audioknihy. Nese se ve stejném stylu. jako tomu bylo u Sběratele kostí. Díky tomu nenechává nikoho na pochybách, že se skutečně jedná o jednu sérii. Již tradičně se jedná pouze o předěly mezi jednotlivými kapitolami. Ty však bohužel v některých místech, kde by se tyto předěly vyloženě hodily, chybí. Jaké je tedy skutečné uspořádání hudebního doprovodu těžko říct. To je však jen malá kaňka na jinak výborné audioknize, která rozhodně stojí za poslech.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..