Jedním slovem – party hra

0

Silvestr již nezadržitelně klepe na dveře a to znamená jediné. Připravit si nějakou povedenou párty hru a společně se svými přáteli si co nejvíce zpříjemnit čekání na konec roku. K zavedeným titulům navíc krátce před Vánoci přibyl jeden velice zajímavý kousek. Držitel ceny Spiel des Jahres za letošní rok. Povedená kooperativní párty hra Jedním slovem, kterou u nás vydává společnost Blackfire. 

Aktuální novinka se řadí mezi tradiční párty hry se slovy, kterých na trhu najdeme skutečně celou řadu. Na druhou stranu má Jedním slovem rozhodně co nabídnout. Ostatně jinak by se této hře rozhodně nepodařilo získat jedno z nejvýznamnějších ocenění, které se v rámci deskoherního odvětví uděluje. Otázkou však zůstává jestli má tato jednoduchá slovní hříčka šanci uspět v tvrdé konkurenci, které vévodí nepřekonatelná Krycí jména.

Ostatně, právě s Krycími jmény a dalšími podobnými hrami toho má Jedním slovem vcelku dost společného. Všechny tyto hry využívají stejného základního principu hádání slov pomocí nápověd. Avšak zatímco většina her přidává k tomuto konceptu něco navíc a tím tvoří odlišné herní zážitky, autoři této hry Bruno Sautter a Ludovic Roudy se rozhodli řídit heslem – v jednoduchosti je krása.

To ostatně ukazuje už samotný obsah krabice, který se nese v relativně minimalistickém duchu. Kromě nezbytných pravidel zde najdeme sedm speciálních podstavců (psacích tabulek), sedm smazatelných fixek a 110 karet se slovy. Víc není třeba. Osobně se mi řešení se smazatelnými fixkami a “psacími tabulkami velice líbí, není tak potřeba neustále shánět papíry a tužky. Na druhou stranu je fakt, že toto řešení bude po nějaké době vyžadovat i určitou údržbu. Naštěstí se dají podstavce vcelku pohodlně omýt a fixy bez problému seženete v každém lepším papírnictví.

V jednoduchosti nikterak nezaostávají ani samotné herní mechanismy, které jsou zde skutečně ořezané na dřeň, aby hra byla přístupná i pro naprosté nehráče. V tomto ohledu Jedním slovem opravdu exceluje a nabízí nám tak jednu z nejpřístupnějších her pro 3-7 hráčů, u které si užijete spoustu zábavy. O tu zde jde ostatně především, nečekejte tedy žádnou zběsilou honbu za vítěznými body, o ty zde v podstatě vůbec nejde. Na konci hry je sice určité bodování, které vám řekne jak moc dobří, hlubší význam však nemá. Jedním slovem je především o jednoduché zábavě a vzájemné spolupráci mezi hráči.

Avšak pozor, spolupráce je zde hodně relativní pojem. Vy se sice v této hře budete snažit svou nápovědou co nejvíce pomoci svému spoluhráči v uhodnutí kýženého slova. Zároveň si však nesmíte se spoluhráči nikterak radit. Kouzlo této párty hry je totiž v tom, že svou jednoslovnou nápovědu zaznamenáte fixkou na speciální tabulku aniž by jej kdokoliv viděl. Následně si tabulky porovnáte se spoluhráči a pokud se bude nějaké slovo na tabulkách shodovat, nesmíte tuto nápovědu již použít. Hádajícímu tak předložíte pouze zbytek nápověd, které projdou selekcí. A to je v podstatě vše. Hra se hraje na “třináct kol”, kdy na konci hry vyhodnotíte počet uhádnutých slov a hra vás za to patřičně pochválí.

Hlavní kouzlo hry se tak skrývá nejen v její jednoduchosti a celkovém zpracování (psaní na tabulky mazací fixkou je prostě super), ale především v tom, že vás hra nenápadně vybízí k tomu, abyste při vymýšlení svých nápověd trochu přemýšleli. Pokud totiž zvolíte tu, která vás napadne jako první, většinou se bude shodovat s některým z vašich spoluhráčů a tak vcelku zbytečně přijdete o použitelné nápovědy. A věřte, že právě toto vymýšlení vám dá občas skutečně pořádně zabrat.

Ostatně k tomu se váže i jedna z mála nevýhod. Pokud totiž budete hrát s přemýšlivými stratégy, vcelku snadno se vám stane, že budete neustále na někoho čekat. V tu chvíli to maličko narušuje celkovou celistvost hry a její spád. Pokud se vám však podaří vše udržet v rozumných mezích, Jedním slovem vám nabídne v průběhu asi dvacetiminutové partie více než slušnou porci zábavy, která jen tak neomrzí.

Na druhou stranu, pokud patříte ke zkušenějším hráčům, kteří již mají řadu podobných her za sebou, může být pro vás Jedním slovem až moc “primitivní”. Tato hra jde zkrátka až na dřeň a snaží se být co nejvíce přístupná i naprostým nehráčům. To však sebou samozřejmě nese i menší nebezpečí toho, že se právě zkušenějším hráčům bude zdát tato hříčka moc jednoduchá. Avšak upřímně, Jedním slovem rozhodně není žádná strategická záležitost, jedná se především o povedenou party hru, jejímž úkolem je pobavit a to umí více než dobře. Pokud však již doma máte Krycí jména, Decrypto, či jinou podobnou hru zůstává otázkou, zda vám má aktuální novinka vůbec co nabídnout.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..