Jaume Copons – Už je tady pan Flat!

2

ANOTACE:
První díl bláznivě ztřeštěné série o příšerkách a o klukovi, kterému noví kamarádi převrátili život naruby.
Nazdárek! Já jsem Agus Pianola. Tys to netušil, ale my dva jsme se jednou museli poznat! Ještě nedávno jsem byl celkem normální kluk: chodil jsem do školy, ztrácel slohovky, hltal pizzy…
Ale pak jsem poznal pana Flata a všechno se změnilo. Ty vlastně ještě nevíš, kdo je pan Flat, co? Prozradím ti jenom, že je to příšerka a že od té doby, co se zabydlel v mém pokoji, je svět nejen zábavnější, ale i lepší. Rozhodne lepší, i když teda pořádná jízda!
O mně a o dalších příšerkách (jo, bude jich víc!) si přečti sám. A jestli se bojíš čtení jako já, mám pro tebe dobrou zprávu. Tahle knížka je plná obrázků a komiksových bublin. To by šlo, ne?

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Brněnské nakladatelství Host sice nepatří mezi přední vydavatele dětské literatury, avšak ani na menší čtenáře nezapomíná. Vzpomenout můžeme například úspěšnou fantasy sérii PAX, nebo kouzelná dobrodružství vikinga Tappiho. K nim se nyní přidává i první díl série Agus a příšerky, jenž vychází pod názvem Už je tady pan Flat!

1191Za touto knihou, potažmo celou sérií, stojí katalánský spisovatel, scenárista a bývalý středoškolský učitel Jaume Copons. Nakladatelství Host se tak v Coponsově případě rozhodlo sáhnout pro nás po relativně exotické destinaci. Jelikož z Katalánska v českém překladu skutečně moc knih nevychází. To však neznamená, že bychom měli Aguse a příšerky již dopředu zatracovat, ba právě naopak. Než se však zaměříme na nějaké hodnocení, pojďme se nejdříve podívat co na naše malá dítka při čtení čeká.

Už je tady pan Flat je primárně určen pro čtenáře od 8 let, což dává tušit, že máme v rukou vcelku jednoduchý a milý příběh, který má za úkol pobavit, ale i nějakým způsobem vzdělávat. A jelikož jsou dítka v tomto věku neposedná a udržet jejich pozornost není nic jednoduchého, vcelku pochopitelně doprovází celý příběh bohaté ilustrace a komiksové stripy, které má na svědomí Liliana Fortunyová.

Hlavním hrdinou je Agus Pianola, klučina jako každý jiný. Sem tam něco zapomene, pro lumpárnu nejde daleko a hlavně strašně nerad uklízí. Jeho život běží vcelku zaběhnutém rytmu, až do chvíle, kdy jednoho dne zapomene do školy donést slohové práce za uplynulý rok. Horší je, že je zapomněl i napsat, takže před Agusem stojí nelehký úkol. A aby toho nebylo málo, ještě musí vykonat školní trest u paní knihovnice. Při přerovnávání knihovny však nalezne starého zaprášeného plyšáka, kterého mu paní knihovnice daruje. Ta pravá zábava však nastává až doma, kde plyšák ožívá a Agus se dozvídá, že je z Knihy příšer a jmenuje se pan Flat! Právě v tom okamžiku začíná dobrodružství, na které Agus jen tak nezapomene…

Copons-Jaume_(c)_Jak již bylo řečeno, kniha je určena pro čtenáře od 8 let, i když si myslím, že by s ní nemuseli mít výraznější problém ani o něco mladší čtenáři. Jisté tak je, že textu zde rozhodně není přehnaně mnoho, vše je navíc doplněno kouzelnými ilustracemi a v poslední době také tolik populárním komiksovým ztvárněním. Komiksové bubliny tak najdeme skoro na každé straně, rozhodně to však nijak nevadí. Ba právě naopak, je to příjemné zpestření a skvěle napomáhá dětem udržet u knihy pozornost.

Kromě samotného “dobrodružného” příběhu, autor neopomněl ani pár poučení, které mají děti vést správným směrem. To však není nic divného a s podobným ztvárněním se setkáváme u dětské literatury vcelku běžně. Příjemné jsou naopak zmínky o klasických dobrodružných románech, které by si mohli vaše dítka v budoucnu přečíst. Ostatně Tom Sawyer, Ostorv pokladu atd. mají rozhodně co nabídnout i v dnešní době a byla by škoda na ně zapomenout. V tomto ohledu se tak v autorovi projevilo jeho učitelské já, jelikož řada zmíněných knih, by se malým čtenářům mohla v budoucnu hodit.

 

 

Ačkoliv je tato kniha pouze úvodem do celé série a tudíž to pravé dobrodružství na čtenáře čeká až v dalších dílech, nabízí vcelku zajímavý příběh a atraktivní hrdiny, kteří rozhodně dokáží zaujmout. Nakladatelství Host tak opět dokazuje, že má vynikají cit na zajímavé knihy a nemusí se ani jednat o severskou detektivku. Ostatně tento dětský příběh z Katalánska je toho krásným důkazem.


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

2 komentáře

  1. To by se mohlo bráškovi líbit! Snažím se v něm nenásilně pěstovat vztah ke knížkám, takže děkuji za skvělý tip! 🙂

Leave A Reply