Jan Tománek – Motýlí křik

0

 

ANOTACE:
Dobře – tak vy chcete znát pravdu o tom, jak funguje svět? O to tady jde? Mohu vám říci svoji pravdu, pokud chcete…

Nehoda uprostřed nočního města, nebo důmyslná vražda? Televizní reportér Pavel Černý se dostane do víru událostí vedoucích až do nejvyšších pater světové politiky a utajených mocenských skupin. Thriller ze současné Prahy vede až na konferenci Bilderberg, kde se za zavřenými dveřmi jedná o budoucnosti světa. Zdánlivě šílené konspirace, které jsou ale realitě blíže, než si myslíte – než si vůbec odvážíte připustit. Skutečná pravda je šokující a je jen na vás, jestli ji dokážete přijmout. Nikdo ji před vámi neskrývá – stačí se jen dívat…

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
kniha


Výborných autorů detektivek je u nás celá řada, ovšem nového Browna, či Berryho aby člověk pohledal. Konspiračních thrillerů je zkrátka v české literatuře jako šafránu, přesto se čas od času objeví vlaštovka, která se to snaží alespoň trochu napravit. Jednou z posledních je i Jan Tománek se svým zajímavým debutem Motýlí křik. Dokáže však autor ze skromných českých poměrů obstát v tvrdé konkurenci, které vévodí velikáni jako Brown, Berry, či Child?

Ačkoliv je Motýlí křik Tománkovým literárním debutem, v oblasti kultury se rozhodně nejedná o žádného nováčka.  Věnoval se psaní do herních a filmových časopisů a založil počítačový magazín Level, ve kterém působil jako šéfredaktor. Největší slávu si však vydobyl coby režisér, scénárista a producent divácky úspěšných animovaných filmů Kozí příběh. Nyní se pouští na neprobádanou půdu beletrie s ambiciózním thrillerem Motýlí křik, jenž vychází u nakladatelství XYZ.

Na scénu přichází televizní reportér Pavel Černý, jenž má dobu své největší slávy již dávno za sebou a nyní v televizi spíše přežívá. To se však mění ve chvíli, kdy se najde mrtvola sekretáře Ministerstva zemědělství Spojených států. Vše vypadá z počátku jako nešťastná náhoda, Pavlovi se však shodou okolností podaří dostat k informacím, jenž ukazují opak. Pavel konečně vycítí svou šanci dostat se zpátky na vrchol. Výsledkem je reportáž, která vzbudí nemalý ohlas po celém světě. To je však jenom začátek…

O tom, že se autor rozhodně nespokojil s “malým” českým rybníčkem se přesvědčíme již v několika úvodních kapitolách. A tak než klasickou českou detektivku dostáváme do rukou “světový” thriller, který se odehrává v českých kulisách a s českými hrdiny. V tomto případě se musí čtenáři možná maličko odprostit od klasického čecháčkovství, kdy nám podobný styl literatury k českému prostředí moc nepasuje. Proč tomu tak je, těžko říct. Jedním z důvodů bude ale především fakt, že podobné literatury se u nás skutečně moc nevyskytuje. Pokud se však od tohoto “bloku” dokážete odpoutat, Jan Tománek vám nabídne opravdu zajímavý thriller, který si v mnohém nezadá nic se zahraniční konkurencí.

Tománek staví na podobných principech jako největší esa tohoto žánru. V krátkých úderných kapitolách sledujeme osudy několika postav, které prožívají fascinující dobrodružství odehrávající se během několika málo dnů. Vše je protkané akcí, neustálými spekulacemi a především úžasnou čtivostí, která vás neúprosným tempem žene až k samotnému konci. Když k tomu připočtem všem nám dobře známé české prostředí s určitým přesahem do ciziny a zajímavě koncipovanou konspirační teorii, dostáváme dohromady opravdu zajímavý mix, jenž kupodivu velice dobře funguje.

Samozřejmě zde najdeme i pár věcí, které by se daly autorovi vytknout.Vzhledem k samotnému rozsahu knihy 336 stran a rychlému tempu si patrně většina čtenářů nestihne vytvořit s hlavními postavami hlubší vztah. Autor občas zbytečně tlačí na pilu, aby naopak o kousek dál až moc zvolnil. A samotný konec? Hodnocení nechám na každém z vás. Navíc již tradičně přichází na přetřes problém všech konspiračních thrillerů, kdy zkrátka není vše úplně uvěřitelné.

Tománek si však rozhodně zaslouží velkou pochvalu za to, že zcela nevaří z vody a většina věcí zmíněných v jeho knize se dá vcelku snadno dohledat na internetu. Potěší i zakomponování známých postav české politiky a veřejného života do jeho knihy, byť s pozměněnými jmény. Jejich konání však nikoho nenechá na pochybách o koho se ve skutečnosti jedná.

Motýlí křik je i přes pár chybek veskrze povedenou knihou, která si rozhodně zaslouží pozornost všech fanoušků konspiračních thrillerů. Tománek ve svém debutu vytvořil vyspělou knihu, která se může směle poměřovat i se zahraniční konkurencí. Tato kniha je navíc krásným důkazem, že konspirační teorie a knihy o nich mohou úspěšně vznikat v tak malé zemi, jako je Česká republika.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..