Jakob Melander – Krvavý vítr

0

Krvavý vítr je detektivka z kodaňských ulic o rodině a zlu. A také příběh o tom, jak se z člověka stává vrah. Během německé okupace pečuje mladá dívka o zraněného anglického pilota v utajeném sklepě. Zamilují se do sebe, ale jejich vztah bude mít fatální následky, jež se plně projeví až v současnosti, kdy morbidní vraždy otřesou Kodaní. Na ostrově Amager je nalezena zavražděná žena. Tělo je neporušené, ale oči má vyloupnuté s chirurgickou přesností. Kodaňský policista Lars Winkler se chopí případu. Brzy se objeví další znetvořené tělo. Vypátrat vraha není jediným Larsovým úkolem: opustila ho manželka, dospívající dcera Marie revoltuje a jeho nepřátelé na oddělení ho bedlivě střeží. Larsova minulost, která je mezi policisty už dlouho veřejným tajemstvím, ho dohání.

…………………………………………………………….

Ačkoliv se může zdát, že severská krimi má svůj vrchol dávno za sebou, česká nakladatelství nám přinášejí stále nová a nová jména. Mnohdy tak mají čtenáři docela problém, se v tomto žánru orientovat. Drtivá většina tak sází především na osvědčená jména jako Nesbo, Olsen, Kepler, nebo Mankell. A do těchto vod se již podruhé pouští i nakladatelství Panteon, jenž po Christofferu Carlssonovi přináší další “neznámé” a přesto ve své domovině úspěšné jméno. Dokáže však Jakob Melander a jeho Krvavý vítr obstát v tvrdé konkurenci severských autorů?

melander-obalka-260x383Přestože u nás moc autorů severských detektivek z Dánska nevychází, může nám tato malá země nabídnout jednu z největších hvězd tohoto žánru, konkrétně Jussiho Adler-Olsena. A právě v jeho stopách se vydává další autor z této země, Jakob Melander. Tento vystudovaný literární komparatistik působil v 80. letech jako kytarista v řadě punkových kapel. Momentálně se však na plno věnuje psaní, protože hned jeho debut Øjesten zaznamenal v Dánsku obrovský úspěch a brzy vystoupal na špici dánských knižních žebříčků. A právě tento titul nyní vychází u nakladatelství Panteon pod názvem Krvavý vítr.

Jak je již mezi severskými autory zvykem, většina jejich knih patří do nějaké série. Samozřejmě se pár výjimek najde, jako například zmíněný Ch. Carlsson, ovšem Jakob Melander a jeho Krvavý vítr patří do první skupiny. Tato kniha je tedy prvním dílem chystané trilogie o Larsi Winklerovi: samotáři, otci, bývalém pankáčovi – a jednom z nejlepších policejních vyšetřovatelů v Kodani.

Když je na ostrově Amager nalezena zavražděná žena, je jasné, že na kodaňskou kriminálku čeká nelehký úkol. Tělo je neporušené, avšak její oči jsou vyjmuté takřka s chirurgickou přesností. Bohužel stop je opravdu málo, a tak Lars Winkler a jeho tým v podstatě tápá ve tmě. Aby toho nebylo málo, někdo začíná tahat za nitky v pozadí, a tak je Lars záhy z případu odvolán a musí se věnovat pouze “běžným” znásilněním.

Øjesten-330x507Ačkoliv to není příjemné, Winkler zatne zuby a přenechá tak případ svým kolegům. Však ostatně sám cítí, že jeho štace u policie asi už nebude mít dlouhého trvání. Je pouze otázkou času, kdy ho jeho nepříliš spořádaná minulost dožene. Navíc se musí vypořádat s tím, že ho žena opustila s vlastním kolegou a dospívající dcera jednomu na klidu také nepřidá.

Krvavý vítr je klasickým případem severské školy. Strohý a místy drsný styl zde jde ruku v ruce s krátkými větami a souvětími. Zbytečně rozvitý jazyk zkrátka v tomto žánru čekat nemůžeme a když, tak se jedná spíše o výjimku než pravidlo. Mimochodem i tento fakt napomáhá udržet celkovou atmosféru nehostinného severu, z níž mnohým čtenářům mrazí.

Přestože se jedná o autorův debut, skvěle se mu podařilo vystihnout atmosféru plnou otázek a napětí. Navíc se nebojí pracovat ani se samotnými postavami, kdy se hlavně okolo minulosti Larse Winklera vznáší řada otázek. I díky tomu si Melander výborně připravil půdu pro další pokračování, protože již teď je patrné, že tato linie bude pro celou trilogii stěžejní.

Na druhou stranu, i když má příběh patřičnou atmosféru a napětí, autor nepřináší nic zcela nového, čím by své čtenáře uhranul a získal na svou stranu. I přes fakt, že se Jakob Melander nejspíše zařadí do dlouhého zástupu severských detektivek, rozhodně si zaslouží šanci. Ať už pro toho, kdo touží objevovat nové autory, nebo i pro ty, jenž si potřebují zkrátit dobu, než vyjde nový Nesbo, nebo Olsen.

Kniha vychází v nakladatelství Panteon
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdJakob Melander se narodil v roce 1965 v Kodani. V 80. letech působil jako kytarista v nejrůznějších punkových kapelách. Vystudoval literární komparatistiku na Kodaňské univerzitě. Hned jeho debut, v češtině vydávaný pod názvem Krvavý vítr (dánsky Øjesten, 2013), brzy vystoupal na špici dánských knižních žebříčků.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..