J. D. Rinehart – Koruna tří: Prokletý král

1

ANOTACE:
První díl dobrodružné fantasy trilogie Koruna tří.
Trojčata jsou předurčena vládnout Toronii.
Cesta k trůnu je však dlouhá a krvavá Toronii, říši tří království, vládne železnou rukou krutý a nelítostný král Brutan. Zubožená země, po staletí zmítaná válkou, upíná všechny své naděje k dávnému proroctví, že se králi narodí trojčata, která ho zabijí a společně pak nastoupí na trůn. Tehdy v Toronii znovu zavládne mír.
Když na nebi vyjdou tři nové hvězdy, ohlašující naplnění předpovědi, trojčata se skutečně narodí. Naštěstí se kouzelníku Melchiorovi podaří děti před Brutanem včas ukrýt. Sourozenci pak po třináct let žijí v utajení, každý v jiném koutě země, aniž vědí jeden o druhém.
Tarlan, který dokáže mluvit se zvířaty, hadí muž Galf a neohrožená vůdkyně Elodie.

K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
ebookykniha


Nakladatelství Host na poli fantastiky loni dokonale zabodovalo s prvním dílem fantasy ságy Píseň krve. Ani letos však tento žánr nezůstává nijak pozadu. Pro čtenáře již přinesli řadu zajímavých titulů a další se chystají. Jedním z nich je i první díl fantasy série pro dospívající čtenáře J. D. Rineharta Koruna tří, s podtitulem Prokletý král.

1098Už samotná obálka hlásá – Hra o trůny pro mladší čtenáře. Upřímně, toto prohlášení jsme v poslední době mohli vidět už tolikrát, že si nejsem jistý, jestli toto přirovnání spíše čtenáře neodradí. Co na tom, že s trochou nadsázky a se zavřenýma očima by na tom mohlo být něco pravdy? Jisté však je, že by byla věčná škoda tuto slibně započatou sérii minout. A  to i přesto, že už dávno nepatříte mezi desetileté čtenáře, pro které je tato série primárně určena.

Autor nás ve svém příběhu zavádí do Toronie – světa, který je již dlouhá staletí zmítaný krutou válkou bez konce. Naděje na zlepšení však existuje. Staré proroctví tvrdí, že se jednoho dne objeví trojčata, která krutého krále zabijí a v říši pak nastolí mír. Není proto divu, že když se králi Brutanovi narodí trojčata, neváhá a okamžitě vydává rozkaz je zabít. Brutanův dvorní mág Melchior však neváhá s nasazením vlastního života malé sourozence ukrýt a zajistit jim ochranu až do doby, kdy nastane jejich čas. Po třináct let tak žijí trojčata v utajení, každý v jiném koutu království, aniž by věděli jeden o druhém. Čas jejich opětovného shledání se však nezadržitelně blíží…

Po přečtení anotace nebo tohoto krátkého úvodu do příběhu, bezpochyby nejednoho z vás napadne otázka, čím vlastně by měla být Koruna tří výjimečná. Autor zde používá víceméně již klasický a zavedený koncept dětských hrdinů, kteří samozřejmě rostou a my tak postupně sledujeme jejich strastiplnou cestu za úspěchem a štěstím. Boj dobra se zlem je navíc asi tak starý jako příběhy a knihy samy. Dokáže tedy autor něčím zaujmout a překvapit?

crown-of-three-9781481424431_hrOdpověď na tuto otázku asi nebude úplně jednoznačná, ale dá se říct, že ano i ne. Po obsahové stránce na nás čeká klasický fantasy příběh pro mládež, kterých jsou knihkupectví plná. Je ovšem pravda, že si autor pro čtenáře připravil pár opravdu zajímavých překvapení, po kterých se srovnání s Hrou o trůny nebude zdát až tak nereálné.

Autor nešetří ani násilím a tak se můžeme těšit na řadu bojových vřav i velkých bitev, které se rozhodně nedají označit za “sluníčkové”. Rinehart však vše popsal v relativně přijatelných mezích, přeci jen se jedná o knihu pro čtenáře od deseti let. S tím spojený je i jazyk jakým je kniha napsána. Nečekejte tedy žádné složité obraty či rozvitá souvětí. Ba právě naopak, celá kniha se skládá z krátkých a svižně ubíhajících kapitol, ve kterých je řečeno vše podstatné. Na bližší popisy krajiny, emocí nebo různých odboček od hlavního děje zde opravdu moc prostoru nezůstalo.

Koruna tří: Prokletý král je klasickou fantasy pro mládež, která ukazuje, že stačí jen pár opravdu dobrých nápadů a i z klasického námětu, který zde byl již několikrát, lze vykřesat jedinečný příběh, který si vás opravdu získá. Nezbývá tedy než netrpělivě čekat až autor dopíše další díl, protože Toronijská koruna je stále v ohrožení..


 

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..