N. K. Jemisin – Páté roční období

ANOTACE:
Takhle vypadá konec světa. Už zase.
Během jediného týdne se stanou tři strašné věci.
Essun, která se skrývá v jednom tichém městečku jako obyčejná učitelka, přijde domů a zjistí, že manžel surově zavraždil jejich syna a unesl dceru. Mocné Sanzedské císařství, jež bylo po tisíc let nositelem pokroku a základem civilizace, se zhroutí, protože jistý šílenec pomstychtivě zničí jeho největší město. A co je nejhorší, v srdci jediného světového kontinentu se začne rozevírat velká rudá trhlina, která chrlí tolik popela, že zakryje oblohu na celé roky. Nebo staletí.
Toto je ale Tišina, svět, kde boj o život není zdaleka ničím novým a kde větší strach než dlouhá chladná noc budí orogénové – ti,kdo ovládají sílu zem jako zbraň. Essun si uvědomí, kým je, a rozhodne se získat dceru zpátky.
Je jí jedno, že se svět kolem ní rozpadá. Bude-li to nutné, klidně ho sama zničí, jen aby dosáhla svého.
K DOSTÁNÍ V TĚCHTO FORMÁTECH:
Sotva nám nakladatelství Host stihlo naservírovat kompletní trilogii Vzpomínka na Zemi čínského spisovatele Liou Cch´-Sina, už k nám míří další těžký kalibr ze stáje tohoto vydavatele. Páté roční období, první díl trilogie Zlomená země americké spisovatelky N. K. Jemisin. Tu provází pověst „nejúspěšnější fantasy série v historii“ a pyšní se bezpočtem žánrových cen, uspokojí však tento výčet úspěchů i českého čtenáře?
Páté roční období však rozhodně není prvním setkáním s touto autorkou. Před pěti lety jsme se mohli díky nakladatelství Argo začíst i do její románové prvotiny Sto tisíc království. Ta sice pomalu zapadla do zapomnění, ovšem již tehdy autorka v této knize ukázala celou řadu zajímavých nápadů, které byly zajímavým příslibem do budoucna. A budoucnost právě přichází v podobě trilogie Zlomená země, za kterou autorka získala třikrát v řadě prestižní cenu Hugo.
Ocitáme se na kontinentu ležícím na pomezí dvou tektonických desek. Toto území je značně nestabilní a v nepravidelných intervalech zde dochází ke zničujícím přírodním katastrofám, které znamenají dlouhé období útrap a hladovění, jen místní označují jako “páté roční období”. V těchto chvílích se celé lidstvo ocitá na tenké hraně mezi životem a smrtí a je otázkou času, kdy bude jeho osud nezvratný. Nelze se tomu však nijak vyhnout a tak je potřeba brát život takový jaký je.
Pomoci by snad mohli takzvaní orogénové – jedinci s jedinečnými schopnostmi manipulovat s podzemní energií a uklidňovat nenadálé otřesy, jenže jakkoliv mohou být tyto schopnosti prospěšné mohou být zároveň i smrtící. A tak jsou takto nadaní jedinci často cílem brutálních útoků, jejichž cílem je orogény zabít. Jediným východiskem pro ně je Opora, instituce, která z orogénů vychovává poslušné a prospěšné členy společnosti. Přesto není nikdo všemocný a tak se “pátému ročnímu období” nedá úplně ubránit, a tak jednou za čas musí dojít ke katastrofě. A právě jeden takový “konec světa” nastává již na samotném počátku knihy, která se k nám právě dostala v českém překladu…
K. Jemisin již od úvodních stránek rozehrává rozehrává skutečně spletitý příběh z pohledu tří hlavních postav. Nejprve přichází na scénu Essun, orogénka, která se ocitá na útěku z Opory s jediným cílem, začít nový život. Minulost se však nedá zapomenout a tak i Essun vcelku záhy dostihne. Druhou hlavní hrdinkou je Damaja, malá dívenka, která se musí jednak vyrovnat se zjištěním, že je orogén a druhak s faktem, že ji rodiče odvrhli a poslali na výchovu do Opory. Poslední do “party” je Syenit, mladá orogénka se čtyřmi prsteny, která se vydává na rutinní misi pod vedením zkušenějšího mentora.
Ačkoliv jde příběh každé hrdinky svou cestou, postupem času se ukazuje, že i když jsou jejich osudy od sebe odděleny prostorem i časem, jejich příběhy jsou svým způsobem propojené. Není to však pouze zajímavý příběh, čím autorka dokázala zaujmout. I tentokrát přichází s celou řadou dalších jedinečných nápadů, díky kterým se odlišuje od konkurence a dává tak své knize nádech výjimečnosti. Kromě originálně pojatých hrdinů, kteří dokáží „cítit“ pohyby Země a případně tlumit její zemské projevy, přináší autorka i úžasně promyšlený svět s komplikovanou historií. Nic však není zadarmo a tak se Jemisinová příliš nezaobírá zdlouhavým úvodem či vysvětlováním a rovnou nás uvádí do samotného děje. V určitých ohledech tak na nás může čekat mírné zmatení, avšak věřte, že zvýšená pozornost a trpělivost se nakonec rozhodně vyplatí.
Na první pohled sice dostáváme klasický fantasy příběh o konci světa, potažmo sociálním vyloučení hlavních hrdinů, kvůli jejich odlišnosti, avšak zatímco ostatní autoři využívají tyto prvky jako kulisu, Jemisinová na nich staví celý svůj příběh. To jsou ale pouze dvě části úžasně spletitého celku, jehož úvodní kapitolu nám Jemisinová v této knize předkládá. Nezbývá než konstatovat, že po Brandonu Sandersonovi se k nám dostává další autor(ka), jenž dokáže čtenářům naservírovat neuvěřitelně komplexní příběh v němž budeme hledat hluchá místa jen velmi těžce.