Hypergrid – desková hra

0

Jak by to asi vypadalo, kdyby se z obyčejných piškvorek stala plnohodnotná desková hra, která by mohla soupeřit například se šachy, či dámou? Právě takovou otázku si pravděpodobně položil i autor pozoruhodné abstraktní hry pro dva hráče – Hypergrid, která toho má s piškvorkami společného více než dost. Samotná hra vyšla koncem loňského roku a na náš trh ji přináší společnost ADC Blackfire.

Pokud jste o Hypergridu ještě náhodou neslyšeli tak vězte, že tato povedená “abstraktka” pochází z “československých” luhů a hájů. Na svědomí ji má totiž Slovák žijící v Praze, jenž své jméno ukrývá pod značkou Euler´s Game, setkat se s ním však můžeme i jako s Opčíkem. Ten se rozhodl pořádně “vykombit” původní piškvorky a s těmito úpravami udělat díru do světa. A skutečně se mu to docela daří. Hra měla velkou premiéru na letošním veletrhu SPIEL v Essenu koncem října. Od té doby se dostala i do prodeje a vůbec si u hráčů nevede špatně. Ostatně již nyní se pořádá celá řada kvalifikačních turnajů k chystanému mistrovství republiky v této hře.

To ovšem maličko předbíháme, ještě než zkusíte štěstí v některém z chystaných turnajů, je potřeba naučit se základy. Pojďme se tedy podívat, co si pro nás autor vůbec přichystal. První věcí, která nás možná maličko překvapí je samotná velikost krabice, která je pomalovaná abstraktními tvary. Důvod je však vcelku jednoduchý, může za to samotný herní plán. Ten totiž tentokrát není z tradičního “kartonu”, či plastové desky jak jsme běžně zvyklí,ale z pěnového materiálu, který se nejčastěji používá pro karetní hry. V samotné krabici je pak uložen napříč stočený do ruličky. Kromě herního plánu zde nalezneme sadu 9 + 2 šestistěnných kostek, 65 pokerových žetonů (13 ks v pěti barvách), 2 referenční karty a nezbytná pravidla.

Vzhledem k tomu, že samotná hra vychází z principu klasických piškvorek, je vcelku pochopitelně určena pro dva hráče od sedmi let. Avšak na rozdíl od piškvorek si na jednu partii Hypergridu vymezte cca 30-60 minut. Základní pravidla jsou sice jednoduchá a snadno uchopitelná, avšak díky velké variabilitě a možnostem se rozhodně nejedná o snadnou hru. Tedy alespoň v případě, že chcete skutečně vyhrát.

Na síti 3 x 3 se snažíte vytvořit řady tří žetonů stejné barvy, kdy za každou takovou trojici získáváte bod. Čím více bodů ve svém tahu získáte, tím pochopitelně lépe pro vás. To se však snadno řekne a hůře udělá. Získat tak ve svém tahu tři a více bodů je skutečná výzva, která dá zabrat i zkušeným stratégům. Může za to až neskutečná dynamičnost Hypergridu a velké množství možností, které hra poskytuje. Vděčí za to především barevným žetonům, kterých je ve hře celkem pět a každá z nich představuje určitý element, jenž do hry přináší nové možnosti. Každý element totiž dokáže za určitých okolností, díky svým speciálním vlastnostem, pořádně zamíchat celým herním plánem a tím i dokonale zbořit vaši strategii.

Efekty jednotlivých elementů:

  • červená (oheň) – spalte libovolný žeton v dosahu (vedle právě položeného žetonu)
  • modrá (voda) – vyměňte dva libovolné pilíře kdekoliv v síti (na herní ploše)
  • žlutá (vítr) – přemístěte libovolný žeton odkudkoliv ze sítě navrch jiného pilíře v dosahu
  • zelená (země) – zvolte pilíř v dosahu a buď v něm přemístěte spodní žeton nahoru, nebo celý pilíř otočte
  • fialová (éter) – vyberte libovolný žeton v dosahu, ale jiný než éter, a vezměte si ho do své zásoby

Právě efekty jednotlivých elementů jsou hnacím motorem této jinak jednoduché hry. Jedna partie zpravidla obnáší 16 tahů hráče až do chvíle, dokud se nezbavíte všech žetonů, které máte u sebe. Ve svém tahu vždy umisťujete na herní plán dva žetony různé barvy. Pokud položíte žeton na sloupeček s alespoň dvěma dalšími žetony můžete využít efektu pro danou barvu a tím si dopomoci i k dalším případným bodům. Díky tomu vzniká při hře nepřeberné množství kombinací a vy se tak rozhodně nemusíte bát, že by se snad Hypergrid jen tak “ohrál”.

Tato variabilita a množství možností bezpochyby potěší nejednoho stratéga, navíc se díky nim tato abstraktní hříčka posouvá prakticky na stejnou úroveň jako klasické šachy, či dáma. S tím je však spojeno i jedno úskalí. Vzhledem k množství kombinací, které budete moci ve svém tahu zahrát, počítejte s tím, že se vám hra může pořádně natáhnout. Obzvlášť ve chvíli, kdy váš protihráč bude patřit k opravdovým “přemýšlivcům”. V tu chvíli se může hra pěkně zasekat a postupně bude ztrácet na atraktivitě a plynulosti. Pokud se vám však podaří udržet jednotlivé tahy pod kontrolou, nabídne vám tato hra vskutku jedinečný zážitek.

Hypergrid je po všech stránkách originální hra, která vychází z jednoduchého a dobře známého konceptu klasických piškvorek. Ty však posouvá na zcela novou úroveň a poskytuje hráčům nepřeberné množství možností, které ocení především stratégové a taktici. Svým pojetím a zaměřením se navíc zcela vymyká běžné produkci, která v dnešní době v rámci tohoto odvětví vychází. Má tak blíže ke klasickým hrám, typu šachy, či dáma, než k přeplněným krabicím plných plastových figurek. Pokud vás tedy “moderní” deskovky už trochu omrzeli a toužíte vyzkoušet něco nového, je Hypergrid tou správnou volbou pro vás. Tyhle “vykombené” piškvorky jsou skutečnou výzvou, která by vás neměla minout.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..