Hrajeme si s dětmi: Ticket to Ride Junior

0

Ticket to Ride již dnes patří mezi klasické deskoherní tituly pro poklidné rodinné hraní. A přestože má tato hra za sebou již pěkných pár křížků, stále neztrácí nic ze své atraktivity. Vděčit za to může i velkému množství variací, díky kterým si prakticky každý přijde na své. Jednou z posledních, je i loni vydaný Ticket to Ride Junior. Ten se snaží tuto populární deskovku rozšířit i mezi ty nejmenší hráče. Stejně jako původní hru, ji v kompletní české verzi připravila společnost Blackfire.

Pokud máte již za sebou klasický Ticket to Ride, bude vám i verze Junior více než dobře známá. Tato hra vsází na vskutku jednoduchý koncept s dobře pochopitelnými pravidly, jejichž vysvětlení vám zabere dvě tři minutky. Nic tedy nebrání pohodové zábavě, která zpříjemní nejedno rodinné odpoledne. Ticket to Ride je tak díky své “jednoduchosti”, ideálním tipem i do nehráčských rodin. Verze Junior tuto paletu “hráčů” rozšiřuje navíc i o ty, kteří ještě neumějí číst.

Cíl hry zůstává s “velkým” Ticket to Ride stejný. Hráči na herním plánu budují železnice a propojují tak jednotlivá města mezi sebou pomocí svých vagonků. Za každou postavenou trať získáváte body do závěrečného hodnocení, které určí vítěze. Abyste mohli vagónky na herní plán umístit, musíte však nasbírat určitý počet karet v barvě železnice, kterou vám určí úkolové kartičky. Vypadá to skutečně jednoduše a ono i je, musíte si však uvědomit, že o stejný cíl se snaží i vaši protihráči, takže je potřeba dobře plánovat, být dostatečně rychlý a mít trochu toho pomyslného štěstíčka…

Až sem vypadá vše naprosto stejně s původní hrou, došlo tedy vůbec k nějakým změnám?  K těm rozhodně došlo a si všimnete prakticky okamžitě po otevření krabice, když se zaměříte na jednotlivé komponenty. V krabici najdete nezbytný herní plán, jenž znázorňuje mapu evropský železničních tratí, 80 barevných vlaků, 72 karet vlaků, 32 jízdenek, 4 bonusové jízdenky dlouhých tratí a nezbytná pravidla, která se včetně bohaté grafiky smrskla na jeden jediný papír.

Ticket to Ride Junior se dočkal změn především v oblasti grafiky, která je na první pohled líbivější a přitáhne oko nejednoho nezbedného dítka. Samotný herní plán byl značně zjednodušen. Na “mapě Evropy” tak najdeme menší počet měst a vzdálenosti mezi nimi jsou na jeden až tři dílky. Díky tomu získává hra na dynamice a v podstatě nehrozí, že by se děti začali u hry nudit. Jednotlivá města jsou navíc označena líbivými obrázky, díky nimž je děti dobře identifikují. Právě díky těmto změnám se stává tato hra přístupnější i pro ty, kteří ještě neumějí číst.

Samotná hra je tentokrát určena pro 2-4 hráče od šesti let. Údaj o věku berte však v tomto případě hodně orientačně. Troufám si tvrdit, že s malou pomocí rodičů, zvládne tuto hru i daleko mladší dítko, záleží jen na tom, jak dlouho vám i cca 3-4leté dítě dokáže u jedné hry vydržet, ta zabere cca 30 minut. Velkým lákadlem jsou pak vcelku pochopitelně samotné figurky vláčků. Jen je potřeba počítat s tím, že právě ti nejmladší budou mít často tendence si s nimi hrát, místo toho aby je nechali pěkně umístěné na železnici. Když se však přes tento “menší” zádrhel dokážete přenést a odehrajete pár her, vcelku bez problému si s vámi zahraje i 3,5leté dítko.

Ticket to Ride sice prošel na první pohled pouze drobnými úpravami. Těchto pár změn však samotné hře dopomohlo k tomu, aby se stala daleko přístupnější i pro ty nejmladší hráče. Z každého kousku hry je tak cítit, že hra byla ušitá dětem na míru a při její tvorbě si dali autoři skutečně záležet. Ticket to Ride Junior je tak jedním z ideálních adeptů pro začínající malé hráče. Hra je učí základním herním dovednostem a postupům, které se jim budou v budoucnu více než hodit. Pokud máte doma malé nezbedy, se kterými si toužíte zahrát, ale plnohodnotné tituly jsou na ně ještě příliš těžké, Ticket to Ride Junior je ideální volbou, jak svá dítka uvést do světa  plnohodnotných deskových hry pro “velké” hráče.

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..