Hrajeme si s dětmi: Postřehové hry

1

Svébytnou kategorií, které jsme se ještě v rámci her pro děti nevěnovali, jsou takzvané postřehové hry. Jsou skladné, rychlé, perfektně zabaví celou rodinu a zároveň procvičí váš postřeh i schopnost reagovat. Typickým a zároveň nejoblíbenějším zástupcem těchto her je Dobble s jeho nepřebernými variantami. V rámci postřehovek však nalezneme celou řadu dalších zajímavých titulů. Nyní tak přišel čas se na čtyři z nich podívat. Na svědomí je má stejně jako Dobble společnost Blackfire.

Tuto kategorii her bezpochyby spojuje podobný koncept a ani u níže zmíněných tomu nebude jinak. Všechny má na svědomí studio Blue Orange a jsou určeny pro hráče od šesti, respektive sedmi let. I když věk je velmi variabilní a některé varianty zde zmíněných her bezpochyby zvládnou i mladší hráči. Herní doba u všech je mezi 10-15 minutami. Jediné co se liší je tak počet hráčů, ve kterých můžete jednotlivé hry hrát. Pojďme se však podívat blíže na jednotlivé kousky, které přinesl Blackfire na náš trh v kompletní lokalizované verzi.

Prvním z nich je Honba za pokladem, svižná hra pro 2-4 hráče od 7 let. Ve stylové plechové krabičce nalezneme celkem 75 kulatých karet, úžasně jednoduchá pravidla a “dřevěnou” truhlu s pokladem. Princip hry je skutečně jednoduchý a vysvětlení pravidel vám nezabere více než dvě minuty. Cílem hry je co nejrychleji pokládat cestu k pokladu přesně podle zadání a být rychlejší než vaši soupeři.

Každý hráč dostane svou sadu šesti oboustranných karet, na nichž jsou různé artefakty. S jejich pomocí pak budete skládat dohromady cestu přesně podle zadání. Na začátku každého kola se otočí karta “pokladu” a všichni hráči se snaží svou cestu postavit jako první. Vcelku pochopitelně vítězí ten nejrychlejší. Celá hra končí ve chvíli, když první hráč získá pět karet s pokladem. Aby hra byla variabilnější, cesta za pokladem je pokaždé jiná a skládá se i z různého počtu karet. Vše navíc znesnadňuje fakt, že lze použít obě strany svých karet. Díky tomu se můžete nejednou takříkajíc “zaseknout” při hledání správného artefaktu.

Další hra je již o něco variabilnější a nabízí více možností. Fast flip je určen určen pro 2-8 hráčů od sedmi let. Tato hra ukrývá v plechové trojúhelníkové krabičce 54 hracích karet, kromě nich zde najdeme i nezbytná pravidla a deset oboustranných žetonů s ovocem a čísly, které využijete u dvou ze tří variant této hry. V první variantě hledáte správný druh ovoce nebo ovoce ve správném počtu, podle toho, zda otočená karta zobrazuje druh ovoce nebo číslo. První kdo zná správnou odpověď zahlásí výsledek.

Abyste se při hře zbytečně nepřekřikovali můžete využít již zmíněné žetony. Místo abyste odpověď zahlásili vezmete ze stolu správný žeton, touto variantou přidáváte do hry další krok a mírně zvyšujete obtížnost. Poslední možností jak žetony využít je ten, že budou určovat jednotlivé symboly, či hodnoty, které budete pro dané kolo hledat. Je však již jen na vás, která ze zmíněných variant vám bude sedět nejvíce a při které si užijete nejvíce legrace.

Třetí hra potrápí i vaše mozkové závity a malí hráči se při ní dozví i řadu užitečných informací. Quizoo je hra určená pro 2-8 hráčů od 6 let. V plechové krabičce nalezneme šedesátku karet, nezbytná pravidla a především pak čtyři harmonikové přehledy zvířat, jenž jsou vždy seřazeny podle jedné vlastnosti – rychlost, hmotnost, dlouhověkost a délka. Na samotných kartách jsou z jedné strany zobrazena různá zvířata a z druhé symboly, které určují otázku, na kterou mají hráči v daném kole odpovědět.

V každém kole tak hledáme zvíře, které je nejdelší/nejkratší, nejtěžší/nejlehčí, nejrychlejší/nejpomalejší či žije nejdéle/nejkratší dobu, přesně podle zadání na jedné straně karty. Může se to zdát triviální, ale tyto otázky dovedou být skutečně zapeklité a tak se připravte, že do pomocných přehledů budete nahlížet více než často. A je jedno jestli je vám šest, nebo třeba třicet. Pokud se vám podaří odpovědět správně získáváte kartu pro sebe. Hra končí ve chvíli, kdy některý z hráčů získá osm karet.

 

U této hry se přesvědčíte, že nejrychlejší, vždy nemusí automaticky znamenat nejlepší. Navíc si díky celkovému konceptu děti procvičí kromě postřehu a rychlosti i znalosti zvířat, které se jim mohou hodit třeba ve škole. Quizoo tak umě kombinuje postřehové a vědomostní hry a nesnaží se jít tak cestou “pouhopouhé” zábavy, ale snaží se malé hráče i lehce poučit.

Na závěr to nejtěžší. Alespoň tak se jeví další z postřehovek Originál nebo kopie?. Hra určená pro 1-6 hráčů od 7 let. V tradiční plechové krabičce se ukrývá šest žetonů a 72 hracích karet. Na každé z nich najdeme vždy po čtyřech, či pěti zdánlivě stejných obrázcích. Zdání však klame a při bližším pohledu tak můžete odhalit menší rozdíly. Což je mimo jiné i cílem samotné hry.

Hráči mají za úkol na kartičce odhalit obrázek, který je skutečným originálem. Zbývajícím obrázkům totiž oproti originálu vždy něco chybí. Hra tak výborně procvičí váš postřeh. Navíc zjistíte, že vlastně nejste tak úplně slepí, jak se může zdát, protože vaši soupeři na tom budou úplně stejně. Především v počátečních partiích hry, počítejte že vám hledání dokáže zabrat docela dost času. S postupující dobou a “cvikem” se samozřejmě časy budou zkracovat, přesto tato hra dokáže své hráče pořádně potrápit. Hra končí ve chvíli, kdy některý z hráčů získá pro sebe pět karet.

Druhou variantou hry, kterou si můžete zahrát je naopak hledání kopií. Jediným problémem této hry, bude pravděpodobně znovuhratelnost. V balíčku máte sice 72 karet, ale ty ve větším počtu hráčů dokážete vcelku záhy vyčerpat. Při opakovaném hraní, pak už není moc velký problém si zapamatovat, co vlastně hledáte, či jaký je vlastně originál. Postupně tak napětí ze hry může upadat. To je však u her s podobným zaměřením vcelku obecný problém. Přesto je Originál nebo kopie? velice zajímavou “postřehovkou”, která se rozhodla vydat trochu jinou cestou, než je u tohoto typu her běžné. Pokud tedy toužíte, zkusit něco trochu odlišného, je právě tato hra přímo pro vás.

Ať už sáhnete po kterékoliv z těchto “postřehovek”, nabídne vám vcelku slušnou zábavu, kterou zabavíte prakticky celou rodinu. Díky kompaktním rozměrům se jedná i o výborné společníky na cesty. Zaměření na mladší hráče je u většiny, i díky grafice, sice více než patrné, rozhodně se u ní nebudou nudit ani dospělí. Jednotlivé hry pak procvičí nejen váš postřeh, ale i přesnost, rychlost reakcí a rozhodování. Zkrátka vše co je u podobných her běžné.


Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..