Gabrielle Zevinová – Příběhy opředený život A. J. Fikryho

0

Na odlehlém ostrově Alice ve státě Massachusetts mají sice knihkupectví přímo na hlavní třídě, ale společenský ani kulturní život se tu kolem něj rozhodně netočí. Jeho majitel A. J. Fikry by se sám ochotně označil za mrzouta a snoba a od doby, kdy při autonehodě přišel o manželku, tráví většinu večerů nad rozmrazenými hotovkami a lahví vína. Další rána osudu přijde, když ho neznámý zloděj připraví o jediný cennější majetek, vzácný výtisk Poeových raných básní. Nečekaně je to však právě krádež, co dá Fikrymu první impuls, aby se pomalu odrazil ode dna – a když pak jednoho dne najde mezi regály mimořádně výřečnou, nevšedně bystrou a zcela bezprizorní dvouletou holčičku, jeho život se definitivně obrátí naruby.

…………………………………………………………….

Nejnovější kniha z produkce nakladatelství Argo bezpochyby v knihkupectví zaujme nejednoho knihomola. Knihy na obálce, anotace slibující příběh z knihkupectví, to je pro milovníka knih jasná volba. Otázkou je, zda zůstane jen u líbivého pozlátka a pořekadla, že obal prodává, nebo dokáže Příběhy opředený život A. J. Fikryho zaujmout čtenáře i svým příběhem?

194554_bigGabrielle Zevinová se již od doby co dokončila studia na Harvardské univerzitě, točí kolem kultury. Nejdříve pracovala jako scénáristka. Mimo jiné byla za svou práci pro film nominována v roce 2007 na cenu Independent Spirit Award. V zahraničí je ovšem známá především jako spisovatelka. Její young adult román Elsewhere (Někde jinde MF 2009) byl přeložen do více než dvaceti jazyků a získal řadu cen a nominací na různá ocenění. Jejím prozatím posledním počinem je The Storied Life of A.J. Fikry  jenž právě vychází v překladu Pavla Bakiče u nakladatelství Argo.

Zevinová v něm čtenáře zavádí na odlehlý ostrov Alice ve státě Massachusetts. A právě na Alice se nachází přímo na hlavní třídě malé knihkupectví Ostrov. Ovšem zdejší knihkupectví rozhodně není centrem společenského života na ostrově. Zde si dovolím použít slova vypravěče: padesát pět metrů čtverečních prodejní plochy, kromě majitele bez zaměstnanců na plný úvazek. Dětské oddělení miniaturní, webová propagace v plenkách. Schopnost oslovit místní nevalná. Sortiment klade důraz na náročnější literaturu. Z obchodního hlediska sebevražda, přesto stále přežívá…

Jeho majitel A. J. Fikry neprožívá zrovna radostné období života, od chvíle kdy přišel o manželku při autonehodě, se uzavřel do sebe a večery tráví nad polotovary z mikrovlnky a levným vínem. Aby toho nebylo málo, jednoho dne ho neznámý zloděj připraví i o jeho nejcennější majetek, vzácný výtisk Poeových raných básní. Zkrátka a dobře, níže už klesnout nemůže, jenže krátce na to objeví ve svém knihkupectví opuštěné dvouleté děvčátko se vzkazem pro něj. Od té chvíle začíná jeho neradostný život nabírat nové obrátky.

{A4DE3F75-710D-40E2-88AA-6E6CC4DD2F54}Img400Při bližším pohledu na hlavního hrdinu vytane nejednomu čtenáři na mysli další mrzout, s kterým jsme se již mohli setkat. Ano řeč je o nepřekonatelném Ovem. Ovšem tam kde do srdcebolného příběhu přidává autor Oveho humor a nadhled, zůstává Fikry u deprese a sebelítosti. Ano, postupem času se to mění, ovšem právě na Oveho Fikry nedosáhne ani náhodou, což je rozhodně škoda, protože příběh má rozhodně potenciál a je škoda, že z něj autorka nedokázala vyždímat víc.

A v tomto duchu se rozvíjí vlastně celý příběh. Na jedné straně skvělé nápady, zajímavý příběh a prostředí, jenž miluje každý knihomol. Na straně druhé ovšem povzdech nad celkovou nedotažeností těchto nápadů, protože kdyby je někdo dotáhl do konce, tak posunou celý příběh o notný kus dál a celkový dojem z knihy by byl více než výborný. Takto je jedinou věcí, která dokáže zaujmout obálka, popřípadě anotace, jenž slibuje příběh z knihkupectví.

Abychom ovšem jen nekritizovali, nutno říct, že kniha rozhodně čtenáře ani neurazí. Vytvořila vcelku čtivý příběh o životě, ztrátách, nálezech a hlavně lásce, a to jak k lidem, tak ke knihám. Rozhodně si troufám tvrdit, že právě tento fakt přitáhne ke knize řadu čtenářů, kteří nad ní stráví jedno či dvě příjemné odpoledne.

Příběhy opředený život A. J. Fikryho dokáže čtenáři, který nebude mít přehnaně vysoké nároky, přinést opravdu skvělý zážitek, protože právě vysoká očekávání dokáží srazit hodnocení více než co jiného a zrovna u této knihy to platí dvojnásob. Pro ty náročnější snad jen typ, ať dají Fikrymu šanci, možná naleznou pár zajímavých tipů na povídky, či knihy, které jim ještě neprošly pod rukou. Závěrem už jen malou ukázku toho, jaký má pan Fikry vkus, otázkou zůstává, co se mu vlastně tedy líbí, jestli něco takového vůbec existuje.

„Pane Fikry, prosím, povězte mi, co máte rád.“

„Rád,“ zopakuje po ní s nechutí.„Co takhle kdybych vám radši řekl, co rád nemám? Nemám rád postmodernismus, postapokalyptické příběhy, vypravěče promlouvající ze záhrobí, magický realismus. Málokdy se mnou něco dělají formální hrátky, střídání písma, obrázky na nepatřičných místech, prostě tyhlety chytristiky. Smyšlené příběhy o holocaustu nebo o jiné velké tragédii jsou pro mě nevkus – vystačím s literaturou faktu, děkuji pěkně. Nemám rád mísení žánrů à la umělecky pojatá detektivka nebo umělecky pojatá fantasy. Umění má být umění a žánrovka zase žánrovka, z křížení málokdy vzejde něco, co by stálo za řeč. Nemám rád knížky pro děti, obzvlášť ty o sirotcích, a radši si nezanáším podnik literaturou pro mládež. Nemám rád nic, co má přes čtyři sta nebo pod sto padesát stránek. Odpuzuje mě, když nějaké hvězdičce z reality show vyjde román, který za ni ve skutečnosti napsal někdo jiný, a odpuzují mě dětské obrázkové knížky od celebrit, paměti sportovců, obálky převzaté z filmových adaptací, krátkodeché fórky, a snad se rozumí samo sebou, že taky upíři. Zřídkakdy vedu debuty, romány pro ženy, poezii a překlady. Série bych taky nejradši neprodával, ale peněženka mi velí něco jiného. Buďte tak hodná a žádnou ‚budoucí hitovou sérii‘ ani nezmiňujte, dokud se v New York Times bezpečně neusadí v žebříčku bestsellerů. A především, slečno Lomanová, nemůžu vystát tenoučké vzpomínkové knížečky od stařečků, kterým stařenka umřela na rakovinu. Nezajímá mě, jak dobře jsou podle člověka z nakladatelství napsané. Nezajímá mě, kolik jich podle vás najisto prodám na Den matek.“

Kniha vychází v nakladatelství Argo
K DOSTÁNÍ JAKO: KNIHA I EBOOK

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdGabrielle Zevinová (*1977) vystudovala na Harvardově univerzitě anglickou a americkou literaturu a žije v New Yorku. Příběhy opředený život A. J. Fikryho je zatím jejím posledním románem; vzhledem k tomu, že se jeho titulní hrdina netají odporem k debutům, literatuře pro mládež a příběhům vyprávěným ze záhrobí, autorčinu první knihu Někde jinde (Mladá fronta, 2009) byste v jeho knihkupectví patrně hledali marně, můžeme ovšem přispěchat s ujištěním, že kritika i čtenáři Gabrielle Zevinovou už od samého počátku přijímají velice příznivě.

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..