František Novotný – Valhala

1
Rovnováha věčné války bohů ve Valhale je narušena příchodem nordických pilotů padlých na západní frontě roku 1917. Ódin doufá s jejich pomocí získat převahu nad Súrtovými okřídlenými draky, díky nimž byl doposud pán Múspellu vládcem vzduchu. Proto se sestřelený stíhací letoun Albatros poručíka Arnima rytíře von Gallwitz nezřítí k zemi, ale je Ódinovou dcerou valkýrou Reginleif přenesen i s pilotem do zásvětí. Avšak ani druhá strana nepohrdá pomocí zvenku a v Súrtově armádě se objevují miliony německých vojáků padlých na frontách druhé světové války. A ambice jejich vůdců nejsou menší, než jak je známe z učebnic našeho dějepisu.

…………………………………………………………….

Devadesátá léta byla v naší malé republice dobou velkých změn. Sametová revoluce byla minulostí a s ní i doba, kdy komunističtí pohlaváři velmi ovlivňoval,i co se u nás smí vydat. Poměry se postupně  uvolnily a český trh začali zaplavovat zahraniční autoři, které bylo do té doby velmi složité sehnat. V této době se také začala postupně formovat česká fantastika do podoby, v jaké ji známe dnes. Nadaná Vilma Kadlečková zabodovala v Ceně Karla Čapka s Na pomezí Eternaalu, Jiří Walker Procházka přišel s Kenem Woodem a  v roce 1994 vyšel Dlouhý den Valhaly, první díl fantastického cyklu Františka Novotného.

valhala_bezne-vydaniV té době asi ani sám autor netušil, že s touto sérií stráví tolik dlouhých let, než se mu toto fantastické dobrodružství podaří dovést do zdárného konce. Dnes již uplynulo dvacet let od vydání prvního dílu a celá fantastická scéna se posunula malinko jinam. Česká scéna se malinko omladila, přišla nová jména a celý tento žánr se posunul z temných zákoutí fandomu do všeobecného podvědomí čtenářů.  Přese všechny změny, kterými za ty roky česká fantasy scéna prošla, stále máme možnost narazit na autory, kteří stáli na počátku. Vilmě Klímové vychází sága Mycelium, JWP se pustil do audio vydavatelství a Františku Novotnému? Tomu právě vychází největší kniha v dějinách české fantastiky – ucelené kompletní vydání jeho série Valhala.

Toto dílo je častokrát označováno za jeden z nejzásadnějších textů české fantastiky, ať už svým rozsahem, který je na české poměry opravdu monumentální, nebo i hloubkou a zpracováním celého příběhu, který v sobě jedinečným způsobem propojuje dávnou severskou mytologii s reáliemi obou světových válek. Je proto jen a jen dobře, že se nakladatelství Argo rozhodlo vydat tuto sérii v jediném reprezentativním svazku, který bude i díky úžasné ilustraci na obálce ozdobou nejedné knihovny.

František Novotný je známý svou láskou k moři a lodím. Vždyť sám strávil pět let, jako nájemní kapitán, kdy většinu té doby trávil na lodi. Kromě této vášně se hodně angažuje i v rámci plastikového modelářství zaměřujícího se na techniku první a především druhé světové války. Není proto divu, že se tento koníček projevuje i v tématu jeho série Valhala. Novotný zde bravurně pracuje s dějinami 20. století, které přenáší do svého alternativního univerza a dává tak vzniknout neopakovatelné atmosféře, která pohltí nejednoho čtenáře.

Pilot Arnim von Galwitz je během I. světové války sestřelen a ve chvíli kdy se chystá zemřít se na scéně objevuje valkýra, která ho odnáší do Valhaly, aby zde sloužil Ódinovi, který po zkázonosném Ragnaroku sestavuje novou armádu pro boj proti drakům a jiným démonům, kteří pod nadvládou Súrta ohrožují křehký mír ve Valhale. Jenže ani sám Ódin netuší, že Sútra uzavřel smlouvu s daleko nebezpečnějším protivníkem než jsou draci – s nacisty.

12978-b-novotny_dlouhy.den.valhalyJiž od počátku je jasné, že se autor zaměřuje na svět a celkové podání příběhu. Nehledejte zde žádnou vůdčí osobnost, kolem které se točí veškeré dění. Zde je každý nenahraditelný a kdokoliv může změnit poměr sil na té či oné straně. V tom je nepopiratelné kouzlo této série a s ním je spojený i typický znak Novotného knih a tou je nevypočitatelnost. Stejně jako například G. R. R. Martin je i František Novotný mistr zvratů a čtenář si tak nemůže být nikdy stoprocentně jistý, co si pro něj autor připravil.

Valhala byla původně navíc koncipována jako parodie, která se v průběhu doby změnila v komplexní trilogii. I díky tomu se v textu můžeme setkat s různými úsměvnými odkazy. Vždyť i sám autor neváhal a sám sebe do příběhu přenesl. Setkat se tak můžeme například s konspirativním spisem od Franka N. Skippera (pseudonym, pod kterým autor původně publikoval). Těchto odkazů můžeme nalézt více a je jen a jen na čtenáři zda se mu to podaří.

Tato série samozřejmě není bez chyby a najdou se tací, kterým se líbit nebude. Na druhou stranu se jedná na české poměry o opravdu jedinečné dílko, které si zaslouží pozornost všech fanoušků tohoto žánru. Ke svým 70. narozeninám tak autor dostal opravdu pěkný dárek v podobě souborného vydání, které čítá více než tisíc stran textu. Kromě normálního vydání připravilo Argo také 150 sběratelských výtisků s jinou verzí obálky a podpisem autora.

 Kniha vychází v nakladatelství Argo
Objednávat můžete například zde.

…………………………………………………………….

polaroid-photo-avatar-psdFrantišek Novotný se narodil v roce 1944 v Brně. V roce 1968 vystudoval obor technická kybernetika na fakultě elektrotechnické VUT Brno. Po studiich nastoupil do zaměstnání. Nejprve v letech 1968–71 jako technik komplexních zkoušek v podniku Chemont Brno. V roce 1971 technik počítače Kancelářské stroje závod Brno, poté detaš. pracoviště v Adamovských strojírnách v Adamově (do doby, kdy ho uživí psaní). V roce 1994 podnikl přeplutí Atlantiku. V roce 1996 si užíval v Rudém moři a o rok později opět přeplul Atlantik.

Jeho aktivity v oblasti sf začaly v roce 1983 vstupem do fandomu na Parconu. Sci-fi četl už od dětství. Podílel se na založení klubu Nyx. Byl členem klubu Nonparcorán (průkaz č. 8). Podílí se na organizaci Draconů. Od roku 1983 s výjimkou 1989 se účastnil všech Parconů. Váží si mnoha lidí a ve fandomu našel několik přátel na celý život. Mezi jeho oblíbené autory, knihy a jiné věci patří S. Lem, AF 167, Bible a Interkom. Mezi jeho non-sf díla patří povídka Citadela v srdci (Lit. měsíčník 2/88) a Psí hlídka v Skagerraku (Vodní revue 85).
 
Mezi sci-fi dílo patří následující práce. Prvně publikoval ve fanzinu MFF (č. 7/1984 – pov. Kdo další), oficiálně v roce 85 v antologii Návrat na planetu Zemi. V roce 1988 vyšla sbírka jeho povídek Nešťastné přistání. Povídky v antologiích z roku 1988 Lovci zlatých mloků a Skandál v divadle snů. V roce 1990 Vesmírní diplomaté, Lety zakázanou rychlostí, potom další vl. sbírky povídek. (1991), Ramax (1992). Publikoval v časopisech Ikarie, AF 167, úvahy a kritiky v Interkomu, Dlouhý den Valhaly.
   
 

wordpress hodnoceni

Share.

About Author

Milovník všech dobrých příběhů, s možná moc bujnou fantazií, který nepohrdne žádnou dobrou knihou. Mimo jiné také nadšenec do IT technologií, sociálních médií a věcí s tím spojených.

1 komentář

  1. Ty jo, Valhala vyzerá úžasne, ani sa tým 99% nečudujem. To bol svadobný dar, ak si dobre spomínam? 🙂 Budem musieť porozmýšlať, či si kvôli niečomu takémuto nezopakovať svadobný obrad 😀 Po desiatich rokoch, ako v amerických filmoch 🙂

Leave A Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..